Zestaw Slime DIY dla dzieci, czyli niezawodny przepis na SLIMA!

slime, zestaw slime

Co to jest SLIME, czyli tzw glutek?

Slime to masa plastyczna, niezwykle elastyczna. Jeśli jest prawidłowo zrobiona, jest lepka, ale nie klei się i daje się łatwo zebrać z gładkich powierzchni. Zabawa nią polega na tym, że można ją rozciągać, ugniatać i modelować. Jej popularność jako zabawki dla dzieci wzrosła w ostatnich latach i stała się absolutnym „must have” wśród dzieci. Do ogromnego zainteresowania tego typu zabawkami wśród dzieci przyczyniły się media społecznościowe i licznie rozpowszechniane filmy, w których autorzy tworzą „glutki” na podstawie różnych receptur. Slime to doskonała masa plastyczna dla wszystkich małych odkrywców.

Doskonała zabawa dla dzieci

Za sukcesem tej zabawy wśród dzieci stoi ich potrzeba stymulacji zmysłowej. Wszelkie „brudne zabawy” angażują wiele zmysłów, takich jak dotyk, węch, słuch i wzrok. Masa plastyczna SLIME to dla dzieci fascynujące doświadczenie, które pomaga rozwijać ich zdolności sensoryczne i poznawcze.

Ponadto zabawa ta pozwala dzieciom wyrażać swoją kreatywność i ćwiczyć zdolności motoryczne.

Sam proces przygotowania SLIMA wymaga od dzieci poznania proporcji, umiejętności mieszania i oceny konsystencji. Tak więc zabawa SLIMEM nie jest tylko zabawą sama w sobie. Niesie ze sobą wiele walorów poznawczych i wzbogaca doświadczenie.

Jak zrobić SLIME?

Przepis na podstawową wersję SLIMA jest bardzo prosty. Wystarczy użyć proporcji 2:1 kleju PVA i aktywatora tuban, zmieszać obie substancje aż do połączenia składników, a następnie ugniatać ręcznie. Gdy SLIME jest zbyt klejący, wystarczy dodać więcej aktywatora, który wiąże polimery zawarte w kleju PVA. Możemy go przygotować także w wielu różnych kolorach i teksturach lub z dodatkami, takimi jak brokat mineralny, inne drobiny, aromaty, które sprawią, że zabawa jest jeszcze ciekawsza i rozbudza w dzieciach chęć do dalszego eksperymentowania!

slime, zestaw slime,

Jeśli chcemy przygotować FLUFFY SLIME, to polecamy użyć TUBI PIANKI. To produkt dedykowany do kąpieli, ale doskonale nadaje się do ulepszenia podstawowej wersji zabawki. Wystarczy dodać ją do gotowego glutka i ugnieść. Otrzymamy w ten sposób mięciutką i puszystą wersję SLIMA!

Jak zrobić fluffy slima z TUBI pianką?

Wlej klej do miseczki, następnie wyciśnij 3 duże łyżki pianki do środka. Dokładnie wymieszaj. Kolejny krok to stopniowe dodawanie aktywatora.
Dodawaj niewielkie ilości i obserwuj jak tworzy się Twój Slime. Jeśli lubisz bardziej zwartą konsystencję wlej 100ml, jeśli wolisz ciągnący
daj tylko 50ml. Dokładnie mieszaj do uzyskania wymarzonej konsystencji. Kiedy Twój Fluffy Slime odkleja się od ścianek miski to znak,
że możesz go wziąć do rąk i rozpocząć ugniatanie.

pianka multisensoryczna, pianka TUBAN

Dodaj trochę kolorów

Aby nasz SLIME był kolorowy, to możemy do kleju dodać barwnik lub użyć kolorowych klejów PVA, których w ofercie TUBAN znajdziecie wiele. Koloru można dodać SLIMOWI także za pomocą brokatów. W trosce o środowisko TUBAN zrezygnował z dodawania do zestawów DIY brokatów tradycyjnych. Zastąpiono je brokatami mineralnymi, które nie zawierają mikroplastiku, a doskonale sprawdzają się w dekorowaniu SLIMA.

W połączeniu z Piaskiem dynamicznym

Nie każdemu dziecku odpowiada śliska struktura SLIMA, dlatego warto poeksperymentować z piaskiem! Świetnie sprawdzi się PIASEK DYNAMICZNY, który pod dodaniu do gotowego glutka sprawi, że jego struktura będzie lekko szorstka i chropowata. Nie musicie kupować go osobno, bo do tego eksperymentu, przygotowaliśmy specjalny zestaw SLIME & DYNAMIC SAND, który zawiera wszystko, co niezbędne do jego przygotowania oraz zielony piasek dynamiczny.

SLIME DIY a właściwości terapeutyczne

Zabawa masami plastycznymi oddziałuje na kilka zmysłów: wzrok, węch (jeśli dodamy aromat) i dotyk. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddziaływał także na słuch! CROUNCHY SLIME taki właśnie jest! To chrupiąca odmiana SLIMA, którą przygotujemy, dodając dużą ilość KULEK MINERALNYCH lub dostępnego w sklepach ogrodniczych keramzytu. Po dodaniu do slima większych drobin masa plastyczna podczas ugniatania zaczyna „chrupać” i bardziej stymuluje dotykowo.

Taka zabawa może nieść ze sobą właściwości terapeutyczne dla dzieci, które cierpią na wybiórczość pokarmową, bowiem terapię taką zaczyna się od… rąk.

Szerzej na ten temat piszemy w artykule Zabawy masami plastycznymi np. slime mogą pomóc w terapii wybiórczości pokarmowej.

Czy zabawa masami plastycznymi jest bezpieczna?

W ofercie TUBAN można znaleźć wszystkie produkty do stworzenia różnych odmian SLIMA. Jako producent gwarantujemy, że nasze kleje PVA, aktywatory i dodatki są przetestowane i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa dla zabawek.

Produkty, jak i zestawy SLIME, nie zawierają boraksu, glutenu, toksycznych substancji, a także mikroplastiku.

Wszystkie zabawki i zestawy kreatywne TUBAN powstają w Polsce. Wybierając masy plastyczne i produkty TUBAN zapewniasz swojemu dziecku bezpieczną zabawę. Nasze produkty są nagradzane zarówno w Polsce jak i zagranicą. Jednak należy zachować ostrożność, unikać kontaktu z oczami i połknięcia substancji, dlatego zalecamy zabawy SLIMEM przy asyście rodzica.