FAQ

Czyli najczęściej zadawane trudne pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

 

Bańki mydlane

1. Skąd się bierze tęczowy kolor baniek?
Każda z baniek ma swój unikalny i niepowtarzalny układ kolorów. Spowodowane jest to iryzacją, czyli zjawiskiem odbicia fal świetlnych.

2. Jaka jest najlepsza pogoda na puszczanie baniek?
Bańki mydlane najlepiej wychodzą w dni, w których jest duża wilgotność powietrza, czyli w pochmurne, mgliste lub świeżo po deszczu. W suche, słoneczne dni bańki będą mniej trwałe i będą szybciej pękać.

3. Czy należy spieniać płyn?
Zdecydowanie tego nie polecamy. Jeśli w naczyniu jest dużo piany, należy ją ściągnąć, ponieważ przez nią bańki będą szybciej pękać. Jeśli płyn do baniek mamy przelany do małej buteleczki, starajmy się nią nie potrząsać.

4. Co wyróżnia nasz płyn?
Płyn TUBAN jest na rynku od 10 lat. Został on wielokrotnie przebadany pod wieloma kątami. To najlepszy płyn do robienia wielkich i trwałych baniek mydlanych. Dostępny jest na kilku kontynentach w ponad 25 krajach. Dzięki płynowi TUBAN pobito trzykrotnie rekord Guinness’a w ilości osób zamkniętych w bańce mydlanej. Kolejno 125, 193 i w końcu 419 osób w jednej bańce mydlanej.

5. Gdzie produkowany jest płyn Tubana?
Chcemy Was uspokoić 🙂 od początku – tylko i wyłącznie w Polsce.

6. Czy płyn do baniek Tubana jest bezpieczny?
Nasz płyn jest całkowicie bezpieczny. Wykonaliśmy badania, które poświadczają wyprodukowanie baniek mydlanych zgodnie z normą PNEN-71 dotyczącą bezpieczeństwa zabawek.

7. Jak zrobić bańki mrożone?
Jeśli lubicie eksperymenty, zachęcamy Was do tworzenia własnych, mroźnych baniek. Jeśli do płynu dodacie słodkiego syropu (syrop z agawy, kukurydziany + biały cukier), wasze bańki będą nie tylko trwalsze, ale po zamarznięciu ich powierzchnia zostanie ozdobiona pięknymi, śnieżnymi kryształami przypominającymi płatki śniegu.

8. Jak zrobić duże bańki mydlane?
Z naszym unikatowym płynem do robienia wielkich baniek mydlanych, będzie to dziecinnie proste. Płyn wlej do pojemnika i za pomocą sznurków po prostu je zrób. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę najróżniejszych akcesoriów i sznurków, które możesz wykorzystać do tworzenia wielkich , tunelowych baniek.

9. Czy płyn do baniek mydlanych zostawia plamy?
Nasz płyn nie zostawia plam. Istnieją jednak pewne tkaniny, na których nawet czysta woda zostawi plamę. Podobnie sytuacja ma się w przypadku naszych baniek – jeśli bańka spadnie na np. jedwab może powstać plama . Na szczęście nasz płyn spiera się po pierwszym praniu. W przypadku delikatnych tkanin zalecamy jednak szczególna ostrożność i najlepiej założyć na nie ubranie ochronne. W przypadku powierzchni – sytuacja wygląda podobnie. Na zwykłych powierzchniach nie zostanie plama. Należy jednak pamiętać, że niektóre powierzchnie wymagają impregnacji (np. naturalny kamień czy płytki cementowe) jeśli na takie powierzchnie wyleje się dowolna ciecz może niestety zostawić plamy, w niektórych przypadkach nawet trudne do usunięcia lub trwałe. Właściciele takich podłóg zwykle jednak pamiętają o ich zabezpieczeniu. Jeśli macie wątpliwości najlepiej przed zabawą rozłożyć folie malarską.

10. Jak zrobić płyn do baniek?

W sieci można znaleźć wiele przepisów na domowy płyn do baniek. Zazwyczaj składa się on z płynu do naczyń, wody, cukru i gliceryny. Większość z tych produktów mamy w domu, natomiast glicerynę już niekoniecznie. Można ją zakupić w aptece lub przez internet. Wszystkie składniki należy zmieszać w odpowiednich proporcjach. Odkrycie tych właściwych może nam zająć trochę czasu. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto sięgnąć po Płyn do dużych baniek TUBAN, który gwarantuje udane bańki. Jest on oparty na unikalnej, sekretnej recepturze, dzięki której bańki łatwo nie pękają. Można go używać z wszystkimi akcesoriami do robienia baniek. To jedyny płyn do baniek, z którym udało się pobić rekord świata i zamknąć w jednej bańce aż 417 osób!

11. Jak zrobić bańki mrożone?

Każda ciecz ma swoją temperaturę zamarzania. Nasz płyn do baniek można używać w zimie, aby uzyskać efekt mrożonej bańki. Jednak temperatura musi spać co najmniej do -10 stopni C.

12. Co zrobić, gdy płyn do baniek Tuban zamarzł i bańki nie wychodzą?

Gdy opakowanie z płynem narazimy na długotrwałe działanie ujemnej temperatury, płyn zamarznie. To naturalne zjawisko. Gdy się rozmrozi i będzie dalej pozostawał zimny, czasowo traci swoje właściwości, a bańki mogą się nie udawać. Należy odwrócić wówczas ten proces, ogrzać płyn do temperatury pokojowej, a bańki znów będą wychodziły.

13. Dlaczego bańki pękają?

Bańki mydlane pękają z kilku powodów. Po pierwsze, działa na nie grawitacja, powodująca naprężenia na powierzchni bańki, które mogą prowadzić do jej pęknięcia. Bańka jest cięższa od powietrza, więc zawsze będzie dążyła do tego, aby opaść w dół. Gdy bańka napotyka twardą powierzchnię, zazwyczaj się o nią rozbija. Po drugie, bańki mydlane składają się z cienkiej warstwy płynu, która szybko paruje, zwłaszcza w suchym lub ciepłym środowisku. Proces parowania powoduje, że warstwa mydła staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na pękanie. Dlatego zalecamy robienie baniek w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności lub na zewnątrz po opadach deszczu. Wysoka wilgotność zmniejsza parowanie i sprawia, że bańki są trwalsze. Po trzecie, bańki będą szybciej pękać, jeśli użyjemy rozcieńczonego płynu do baniek. Po czwarte, obecność zanieczyszczeń na powierzchni bańki mydlanej może zakłócać napięcie powierzchniowe płynu do baniek i sprawić, że bańka staje się mniej stabilna, co ułatwia jej pękanie. Sprawdźmy zatem przed zabawą, czy nic do płynu nam nie wpadło i czy wszystkie akcesoria do baniek są czyste. Po piąte, jakikolwiek kontakt z przeszkodą może uszkodzić strukturę bańki – im więcej zapewnimy bańce miejsca, tym większa szansa, że utrzyma się dużej. Po szóste, silny wiatr lub podmuch powietrza może przerwać strukturę bańki mydlanej i spowodować jej pęknięcie.

14. Czy płyn Tuban nadaje się do wytwornic?

Tak, jak najbardziej nasz płyn można wykorzystywać do wytwornic i innych akcesoriów do baniek mydlanych, takich jak obręcze, sznurki, rurki i patyczki z kółkiem.

15. Czy płyn Tuban nadaje się do robienia małych baniek?

Z płynem marki Tuban wyjdą zarówno ogromne bańki jak i te małe. Wszystko zależy od tego, które akcesoria do baniek wybierzemy. Aby zrobić dużo małych baniek, wybierzmy jako akcesorium rurkę lub najmniejsze kółko z patyczka zamocowanego do nakrętki.

Slime

1. Czy w slimach od Tubana jest boraks i czy slime są bezpieczne?
Aktywator do Slime to prawdziwa duma marki Tuban. Jako pierwsi wprowadziliśmy na polski rynek dokładnie przebadany oraz przetestowany środek, w którego składzie nie ma ani szkodliwego boraksu, ani też płynu do soczewek. Produkt ten w stu procentach spełnia wszelkie normy stawiane producentom zabawek i daje całkowitą pewność, że jest bezpieczny.

2. Jakich składników będę potrzebować do zrobienia Slima?
Najprostszego slima można wykonać już z zaledwie dwóch składników stanowiących jego bazę:
Kleju PVA oraz aktywatora. W internecie jest mnóstwo przepisów na slima, jednak zwróćcie proszę uwagę na to, że większość z nich zawiera składniki, którymi niekoniecznie powinny bawić się nasze dzieci. Nieprzebadane produkty mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, zaczerwienienia skóry czy oparzenia. Dlatego zwracajcie uwagę na to, czym bawią się wasze dzieci. W naszej ofercie znajdziecie zarówno kleje jak i przebadane, bezpieczne aktywatory. Zabawa nimi jest kreatywna, rozwijająca i przede wszystkim bezpieczna.

3. Jak samodzielnie wykonać Glutka?
Do wykonania podstawowej wersji Slima potrzeba tylko dwóch składników. Klej i aktywator należy połączyć ze sobą i dokładnie wymieszać
(w proporcjach na 200 ml kleju – 100 ml aktywatora). Do gotowej masy możecie dodać barwnik, aromat, styropianowe kulki, kamyczki, gwiazdki, sztuczny śnieg czy brokat itd. możliwości jest naprawdę wiele.

4. Co zrobiłem źle? Mój Slime jest zbyt wodnisty ;(
Myślę, że uda nam się znaleźć skuteczną receptę na ten problem. Jeśli Slime jest zbyt płynny wystarczy dodać do niego jeszcze trochę odrobinę aktywatora. Aktywator bardzo ściśle zwiąże glutka. Dzięki temu będzie miał zbitą i trwała konsystencję.

5. Jak usunąć Slima z ubrań?
Nasze Slimy są mało inwazyjne, może się jednak zdarzyć, że na ubraniu dzieciaka zostaną ślady po kreatywnej zabawie. Jako, że do ich produkcji wykorzystujemy klej PVA, usunięcie plam ze slimów nie powinno przysporzyć większych trudności. Jeżeli na ubraniu pozostała jakaś plamka, należy zamoczyć brudny materiał w letniej wodzie . Ewentualnie możemy użyć mydła, płynu do mycia naczyń lub innego delikatnego detergentu. W razie konieczności – wyprać zabrudzone ubranie dwa razy. Warto pamiętać, aby nie wkładać zabrudzonych masą ubrań do suszarki bębnowej, dopóki nie będzie pewności, że wszystkie fragmenty slime zostały dokładnie usunięte. W przeciwnym wypadku utrwali się plamy.

6. Jaki klej najbardziej nadaje się do robienia Slima?
Jako, że klej to jeden z dwóch głównych składników slima, jego jakość powinna być naprawdę bardzo dobra. Inaczej z całej zabawy – nici. Najlepszy klej to klej PVA. Nasze kleje dostępne są teraz w szerokiej palecie barw:
W sprzedaży mamy kleje w szerokiej gamie barw (turkus, róż, niebieski, czerwony, zielony, fioletowy, żółty, pomarańczowy , biały i bezbarwny). Nasz klej został wyprodukowany w Polsce.

7. Jaki Slime najlepszy: gotowy czy do samodzielnego zrobienia?
Wszystko zależy od wieku dzieciaka, który będzie się bawił Slimami, oraz od tego, czy planujemy razem z dzieckiem zająć się kreatywnym tworzeniem, czy dziecko będzie bawiło się z nami. Gotową masę warto kupić młodszym dzieciom. Zabawa Slimem ma działanie uspokajające i na pewno zajmie nawet najbardziej żywe dziecko. Jeśli chcemy komuś sprawić prezent – ciekawą propozycją będzie na pewno zestaw, w skład którego wchodzą wszystkie składniki niezbędne do tego, żebyśmy samodzielnie stworzyli swojego gluta. Podczas pierwszej zabawy, możemy nadzorować mieszanie składników i wszelkie twórcze działania patrząc z boku lub aktywnie uczestniczyć w zabawie. Można korzystać w gotowej instrukcji, lub metodą prób i błędów dobierać odpowiednie proporcje składników.

8. Jakie są właściwości naszych Slimów:
– wszystkie slimy które mamy w ofercie to całkowicie polska produkcja;
-slimy wykonane są z bezpiecznych składników;
– glutki przybierają kształt naczynia, w którym się znajdują;
– jeżeli położymy je na biurku – rozlewają się w plamę;
– jeśli uformujemy z nich gumową piłeczkę – odbije się ona od blatu;
– Slimy można rozciągać jak ciasto do pizzy;
– zabawa nimi wycisza;
– możliwość tworzenia różnorodnych Slimów (pod względem koloru, zapachu czy tekstury) – pobudza twórczą kreatywność;
– proces tworzenia rozciągliwej masy uczy odpowiedzialności (przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, sprzątanie);
– nasze produkty są bezpieczne dla dzieci;
– w swoim składzie nie zawierają boraksu ani żadnych substancji toksycznych; i przede wszystkim pozwala puścić wodze fantazji.

9. Jaką zastosować proporcję kleju i aktywatora, żeby slime się udał?

Proporcja, jaką rekomendujemy dla naszych produktów, to 2:1, czyli na przykład 200 ml kleju PVA i 100 ml aktywatora. Natomiast ta proporcja może ulec zmianie w wyniku na przykład używania brokatowych dodatków. Jeśli slime nie chce się związać przy zastosowaniu proporcji 2:1, należy dodać jeszcze odrobinę aktywatora lub pozostawić go w otwartym pojemniku na chwilę, aby nieco odparował. Dodając aktywatora należy zachować ostrożność – zbyt duża ilość zaburzy proporcje i slime nie będzie miękki i elastyczny.

10. Jak uratować twardy slime?

Gdy nie zamkniemy slima w szczelnym pojemniku narażamy go na wyschnięcie. Slime twardnieje, ponieważ traci wodę, która utrzymuje jego elastyczność. Czasami ten proces można odwrócić, wsadzając slima do miski z gorącą wodą i ponownie go zagniatając. Niestety nie zawsze da się odwrócić proces stwardnienia, dlatego zalecamy gotowego slima przechowywać w zamykanym pojemniku, który jest dołączony do opakowania każdego naszego zestawu DIY.

11. Ile może być zrobiony, gotowy slime w opakowaniu?

To jest uzależnione od tego, jak się nim bawimy. Jeśli w trakcie zabawy zadbamy o to, żeby slime nie został zanieczyszczony żadnymi drobinami i materiałem organicznym, może posłużyć nam bardzo długo. Natomiast jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w konsystencji lub zapachu, zalecamy wyrzucić slima i zrobić nowego.

12. Czy slime zawiera gluten?

Nie, żaden z naszych SLIMÓW, zarówno Jiggly Slime, jak i DIY Slime, nie ma w składzie glutenu.

Tubi Jelly

1. Co to jest Tubi Jelly?
Tubi Jelly to nasza nowa, nietypowa masa plastyczna. Żelowy płyn znajdujący się w podłużnych tubkach z wygodnym aplikatorem po połączeniu z odpowiednim aktywatorem pozwoli stworzyć trójwymiarowe figurki o żelowej konsystencji.

2. Co wyróżnia Tubi Jelly?
To, co nas wyróżnia, to z pewnością DUŻE opakowania z żelowym płynem – aż 150 ml pojemności! W porównaniu do innych żeli dostępnych na rynku, objętość naszych żeli jest ponad dwa razy większa.

3. Czy można pojedynczo dokupić płyny Tubi Jelly, czy są one dostępne tylko w zestawach?
Oprócz gotowych zestawów Tubi Jelly, mamy w sprzedaży pojedyncze tuby z żelowym płynem. Jest on dostępny w 18 różnych kolorach (żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym, różowym, fioletowym, turkusowym, białym, czarnym, brązowym, szarym, świecącym w ciemności, brokatowym złotym, brokatowym srebrnym, brokatowym różowym, brokatowym niebieskim, brokatowym bezbarwnym i brokatowym zielonym).

4. Do czego służy aktywator w zestawach Tubi Jelly?
Nasz aktywator jest podstawą żelkowego zestawu Tubi Jelly. Bez niego wykonanie trójwymiarowych figurek 3D byłoby niemożliwe. Aktywator utwardza żelki.

5. Czy aktywator Tubi Jelly nadaje się tylko do jednorazowego użytkowego ?
Po skończonej zabawie nie musisz wylewać płynu z aktywatorem, ponieważ nadaje się on do wielokrotnego użytku. Po skończonej zabawie przelej aktywator do buteleczki i zakręć. Nie straci swoich właściwości i będziesz mógł go wykorzystać do kolejnej zabawy.

6. Ile należy trzymać żelka w aktywatorze?

Aktywator ma za zadanie utwardzić naszą żelową figurkę. Czasami wystarczy kilka minut, natomiast jeśli nasza figurka jest duża, lub gdy z żeli robimy planety, ten czas może się wydłużyć nawet do kilku godzin. Zwykle jednak, dla większości wzorów z naszych szablonów, wystarczy 15 minut i figurka jest gotowa do zanurzenia w pojemniku z wodnymi kryształami.

7. Czy można jeść żelki?

Absolutnie nie można jeść żelowych figurek Tubi Jelly. Gdy do tego dojdzie, należny niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej i pokazać opakowanie produktu. Żelowe figurki nie nadają się do jedzenia i zabawa nimi powinna odbywać się przy asyście opiekuna.

Piasek dynamiczny

1. Dlaczego piasek klei się do dłoni?

Piasek dynamiczny jest elastyczną, dającą łatwo kształtować się masą, która jest zrobiona z naturalnego piasku. Odróżnia go jednak to, że nie jest tak samo sypki, dzięki czemu o wiele trudniej zaprószyć nim oczy, i nie wysycha, utrzymując cały czas pewien poziom wilgotności. Z reguły piasek dynamiczny nie przyczepia się do dłoni, jednak w sytuacjach, gdy ręce są wilgotne lub posmarowane kremem, może się zdarzyć, że drobiny piasku będą się do nich kleić. Dlatego zalecamy, aby przed zabawą umyć ręce i dobrze je osuszyć, a także nie nawilżać ich kremem. Dobrym sposobem jest także pokrycie rąk delikatną warstwą talku, który uniemożliwi przyczepianie się piasku do rąk.

2. Jak zabezpieczyć powierzchnie przed zabawą?

Nasze produkty nie należą do trwale plamiących, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ tkaniny i powierzchnie mebli w różny sposób absorbują zabrudzenia. Dobrym sposobem jest zastosowanie folii malarskiej, w którą można się zaopatrzyć w sklepach budowlanych. Do zabezpieczenia stanowiska zabawy można także użyć starych gazet lub kartonów. Nie zapominajmy także o ubraniach – do wszelkich zabaw plastycznych wybierajmy te, których nam już nie szkoda pobrudzić lub zabezpieczmy odzież specjalnie dobranym fartuszkiem. Gdy jednak już dojdzie do zabrudzenia odzieży, dywanu lub tapicerki mebli, niezwłocznie usuńmy resztki masy plastycznej i upierzmy zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Czym rożni się piasek dynamiczny od kinetycznego?

Piasek dynamiczny produkowany przez firmę Tuban ma te same właściwości, co piasek kinetyczny: daje się łatwo formować, nie rozsypuje się i nie wysycha. Oba produkty różni jedynie nazwa. Piasek dynamiczny, tak samo jak piasek kinetyczny, powstał z naturalnego piasku, któremu nadano specjalne właściwości. Nasz piasek jest produktem w 100% polskim, całkowicie pozbawionym zanieczyszczeń i bezpiecznym dla dzieci.

Crazy Hel

1. Ile balonów można napełnić za pomocą jednej puszki Crazy Helu?
Dzięki naszemu Crazy Helowi uda Ci się napełnić:
– 10 balonów lateksowych 5 ” ;
– 4 balonów lateksowych 10 ” (częściowo powietrzem)
– 3 balonów lateksowych 12 ” (częściowo powietrzem)
– 1 balon foliowy 19 ”

2. Czy wszystkie balony można napełnić helem?
Oczywiście, że tak. Ale należy przy tym pamiętać, że nie każdy balon wypełniony helem będzie się unosił w powietrzu. Balony lateksowe są lżejsze od balonów foliowych. To ważne. dlaczego? Bo 8 calowy balon lateksowy (jest lekki) już podleci do góry, a 8 calowy balon foliowy (jest cięższy) – będzie miał z tym wielki problem.

3. Czy można napełnić helem dwa razy ten sam balonik?
Balony foliowe (jeśli mają specjalny zawór) mogą być powtórnie napełniane helem.

4. Co ma wpływ na długość utrzymywania się balonów w powietrzu?
Jednym z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na długość utrzymywania się balonów w powietrzu, jest sam rozmiar balonu. Im balon większy, tym dłużej będzie latał.

5. Jakie balony unoszą się najdłużej w powietrzu?
Najdłużej będą latać balony:
– które są napełnione tylko i wyłącznie helem;
– znajdują się w pomieszczeniu, w którym cały czas panuje taka sama temperatura i nie są narażone na czynniki zewnętrzne;
– nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;

6. Dlaczego balon napełniony helem nie lata?
Balony, które napełnione są helem unoszą się w powietrzu dlatego, ponieważ hel jest lżejszy od powietrza. Helu musi być odpowiednio dużo aby unieść balon. Jeżeli balon mieści zbyt mało gazu to nie poleci. Ogromne znaczenie ma również rodzaj tworzywa, z jakiego balon jest wykonany. Lateksowe (gumowe) balony są tańsze, ale mają jedną wadę. Mikropory znajdujące się w nich przepuszczają hel na zewnątrz (czyli nie są w 100 % szczelne). Balony foliowe – są droższe, ale razem z ceną podnosi się ich jakość. Mogą unosić się tydzień, a nawet dłużej. Są jednak droższe. Aby przedłużyć efekt unoszenia się balonu dekoratorzy stosują specjalne żele uszczelniające – tzw. hi-float do balonów z helem. Żele uszczelniają balony, a znajdujący się w nich hel utrzymuje się w balonie zdecydowanie dłużej.

7. Ile będzie unosił się w powietrzu gumowy balon napełniony helem?
Najbardziej popularne balony, to właśnie balony gumowe. Takie balony unoszą się w powietrzu dość krótko (średnio około 4-6 godzin). Jeśli chcesz wydłużyć ten czas, będziesz musiał użyć żelu uszczelniającego.

8. Napompowałem balon i co dalej?
Jeśli Twój balon jest już napompowany, musisz teraz zabezpieczyć znajdujący się w nim hel, przed wydostaniem się na zewnątrz. Jak to zrobić? Nie używaj sznurka, nitki, czy tasiemki, a po prostu zawiąż na jego końcu supełek. To niezawodna i najlepsza metoda.

9. Czy można z napompowanego balonu wdychać hel, aby zmienić barwę głosu? 

Zdecydowanie odradzamy tę zabawę. Oddychanie helem może prowadzić do utraty przytomności, zawrotów głowy, trudności z oddychaniem i zaburzeń równowagi. Hel to gaz szlachetny, dużo lżejszy od powietrza, którym oddychamy. Wdychając hel zamiast powietrza, uniemożliwiamy dostarczenie niezbędnego tlenu do organizmu, co może spowodować stan niedotlenienia i zagrożenia życia.

Bądź na bieżąco

Newsletter

Dołącz do naszego Newslettera
i zdobądź 10% rabatu na najbliższe zakupy!

Potwierdzam, że zapoznałem się z Regulaminem sklep internetowego i akceptuję jego postanowienia oraz że zapoznałem się z Polityką prywatności sklepu

Potwierdzam, że zapoznałem się z Regulaminem sklep internetowego i akceptuję jego postanowienia oraz że zapoznałem się z Polityką prywatności sklepu

 

I confirm that I have read the Regulations of the online store and accept its provisions and that I have read the Privacy Policy of the store