Bańki mydlane
1. Skąd się bierze tęczowy kolor baniek?
Każda z baniek ma swój unikalny i niepowtarzalny układ kolorów. Spowodowane jest to iryzacją, czyli zjawiskiem odbicia fal świetlnych.
2. Jaka jest najlepsza pogoda na puszczanie baniek?
Bańki mydlane najlepiej wychodzą w dni, w których jest duża wilgotność powietrza, czyli w pochmurne, mgliste lub świeżo po deszczu. W suche, słoneczne dni bańki będą mniej trwałe i będą szybciej pękać.
3. Czy należy spieniać płyn?
Zdecydowanie tego nie polecamy. Jeśli w naczyniu jest dużo piany, należy ją ściągnąć, ponieważ przez nią bańki będą szybciej pękać. Jeśli płyn do baniek mamy przelany do małej buteleczki, starajmy się nią nie potrząsać.
4. Co wyróżnia nasz płyn?
Płyn TUBAN jest na rynku od 10 lat. Został on wielokrotnie przebadany pod wieloma kątami. To najlepszy płyn do robienia wielkich i trwałych baniek mydlanych. Dostępny jest na kilku kontynentach w ponad 25 krajach. Dzięki płynowi TUBAN pobito trzykrotnie rekord Guinness’a w ilości osób zamkniętych w bańce mydlanej. Kolejno 125, 193 i w końcu 419 osób w jednej bańce mydlanej.
5. Gdzie produkowany jest płyn Tubana?
Chcemy Was uspokoić 🙂 od początku – tylko i wyłącznie w Polsce.
6. Czy płyn do baniek Tubana jest bezpieczny?
Nasz płyn jest całkowicie bezpieczny. Wykonaliśmy badania, które poświadczają wyprodukowanie baniek mydlanych zgodnie z normą PNEN-71 dotyczącą bezpieczeństwa zabawek.
7. Jak zrobić bańki mrożone?
Jeśli lubicie eksperymenty, zachęcamy Was do tworzenia własnych, mroźnych baniek. Jeśli do płynu dodacie słodkiego syropu (syrop z agawy, kukurydziany + biały cukier), wasze bańki będą nie tylko trwalsze, ale po zamarznięciu ich powierzchnia zostanie ozdobiona pięknymi, śnieżnymi kryształami przypominającymi płatki śniegu.
8. Jak zrobić duże bańki mydlane?
Z naszym unikatowym płynem do robienia wielkich baniek mydlanych, będzie to dziecinnie proste. Płyn wlej do pojemnika i za pomocą sznurków po prostu je zrób. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę najróżniejszych akcesoriów i sznurków, które możesz wykorzystać do tworzenia wielkich , tunelowych baniek.
9. Czy płyn do baniek mydlanych zostawia plamy?
Nasz płyn nie zostawia plam. Istnieją jednak pewne tkaniny, na których nawet czysta woda zostawi plamę. Podobnie sytuacja ma się w przypadku naszych baniek – jeśli bańka spadnie na np. jedwab może powstać plama . Na szczęście nasz płyn spiera się po pierwszym praniu. W przypadku delikatnych tkanin zalecamy jednak szczególna ostrożność i najlepiej założyć na nie ubranie ochronne. W przypadku powierzchni – sytuacja wygląda podobnie. Na zwykłych powierzchniach nie zostanie plama. Należy jednak pamiętać, że niektóre powierzchnie wymagają impregnacji (np. naturalny kamień czy płytki cementowe) jeśli na takie powierzchnie wyleje się dowolna ciecz może niestety zostawić plamy, w niektórych przypadkach nawet trudne do usunięcia lub trwałe. Właściciele takich podłóg zwykle jednak pamiętają o ich zabezpieczeniu. Jeśli macie wątpliwości najlepiej przed zabawą rozłożyć folie malarską.
10. Jak zrobić płyn do baniek?
W sieci można znaleźć wiele przepisów na domowy płyn do baniek. Zazwyczaj składa się on z płynu do naczyń, wody, cukru i gliceryny. Większość z tych produktów mamy w domu, natomiast glicerynę już niekoniecznie. Można ją zakupić w aptece lub przez internet. Wszystkie składniki należy zmieszać w odpowiednich proporcjach. Odkrycie tych właściwych może nam zająć trochę czasu. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto sięgnąć po Płyn do dużych baniek TUBAN, który gwarantuje udane bańki. Jest on oparty na unikalnej, sekretnej recepturze, dzięki której bańki łatwo nie pękają. Można go używać z wszystkimi akcesoriami do robienia baniek. To jedyny płyn do baniek, z którym udało się pobić rekord świata i zamknąć w jednej bańce aż 417 osób!
11. Jak zrobić bańki mrożone?
Każda ciecz ma swoją temperaturę zamarzania. Nasz płyn do baniek można używać w zimie, aby uzyskać efekt mrożonej bańki. Jednak temperatura musi spać co najmniej do -10 stopni C.
12. Co zrobić, gdy płyn do baniek Tuban zamarzł i bańki nie wychodzą?
Gdy opakowanie z płynem narazimy na długotrwałe działanie ujemnej temperatury, płyn zamarznie. To naturalne zjawisko. Gdy się rozmrozi i będzie dalej pozostawał zimny, czasowo traci swoje właściwości, a bańki mogą się nie udawać. Należy odwrócić wówczas ten proces, ogrzać płyn do temperatury pokojowej, a bańki znów będą wychodziły.
13. Dlaczego bańki pękają?
Bańki mydlane pękają z kilku powodów. Po pierwsze, działa na nie grawitacja, powodująca naprężenia na powierzchni bańki, które mogą prowadzić do jej pęknięcia. Bańka jest cięższa od powietrza, więc zawsze będzie dążyła do tego, aby opaść w dół. Gdy bańka napotyka twardą powierzchnię, zazwyczaj się o nią rozbija. Po drugie, bańki mydlane składają się z cienkiej warstwy płynu, która szybko paruje, zwłaszcza w suchym lub ciepłym środowisku. Proces parowania powoduje, że warstwa mydła staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na pękanie. Dlatego zalecamy robienie baniek w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności lub na zewnątrz po opadach deszczu. Wysoka wilgotność zmniejsza parowanie i sprawia, że bańki są trwalsze. Po trzecie, bańki będą szybciej pękać, jeśli użyjemy rozcieńczonego płynu do baniek. Po czwarte, obecność zanieczyszczeń na powierzchni bańki mydlanej może zakłócać napięcie powierzchniowe płynu do baniek i sprawić, że bańka staje się mniej stabilna, co ułatwia jej pękanie. Sprawdźmy zatem przed zabawą, czy nic do płynu nam nie wpadło i czy wszystkie akcesoria do baniek są czyste. Po piąte, jakikolwiek kontakt z przeszkodą może uszkodzić strukturę bańki – im więcej zapewnimy bańce miejsca, tym większa szansa, że utrzyma się dużej. Po szóste, silny wiatr lub podmuch powietrza może przerwać strukturę bańki mydlanej i spowodować jej pęknięcie.
14. Czy płyn Tuban nadaje się do wytwornic?
Tak, jak najbardziej nasz płyn można wykorzystywać do wytwornic i innych akcesoriów do baniek mydlanych, takich jak obręcze, sznurki, rurki i patyczki z kółkiem.
15. Czy płyn Tuban nadaje się do robienia małych baniek?
Z płynem marki Tuban wyjdą zarówno ogromne bańki jak i te małe. Wszystko zależy od tego, które akcesoria do baniek wybierzemy. Aby zrobić dużo małych baniek, wybierzmy jako akcesorium rurkę lub najmniejsze kółko z patyczka zamocowanego do nakrętki.