Zabawy integracyjne dla przedszkolaków – lista super pomysłów!

Zabawy integracyjne dla przedszkolaków

Organizowanie zabaw dla grupy przedszkolnej to nie lada wyzwanie. Gry i zabawy powinny być nie tylko rozwijające i dopasowane do wieku dzieci, ale również muszą zainteresować wszystkich uczestników. Zatem jakie zajęcia zaproponować, aby chętnie uczestniczyły w nich wszystkie przedszkolaki? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik zawierający opisy zabaw, które z pewnością zachwycą najmłodszych! Zapewne w czasie lektury przypomnicie też sobie, jak sami w nie się bawiliście. To w końcu ulubione zabawy dla dzieci w przedszkolu od wielu, wielu lat.

Ciuciubabka

Proste gry dla dzieci często są najlepszym rozwiązaniem. Dlatego mimo upływu lat na podwórkach wciąż króluje ciuciubabka. Zaletą tej zabawy jest oczywiście dowolna ilość uczestników. Grę można zorganizować zarówno w sali przedszkolnej, jak i na placu zabaw. Zapewne wiele osób pamięta zasady gry jeszcze z dzieciństwa, jednak warto je przypomnieć. Wybranemu uczestnikowi zasłaniamy oczy. Pozostałe dzieci kręcą nim, wołając „Ciuciubabko łapcie nas”, a następnie próbują uciec mu uciec. Ten, kto zostanie złapany, zostaje następną Ciuciubabką. Do przeprowadzenia tej zabawy wystarczy kawałek materiału do zasłonięcia oczu, a dostarcza ona mnóstwa śmiechu i radości.

Detektyw

To świetna zabawa dla dzieci w przedszkolu, która pozwala rozwijać spostrzegawczość. Najpierw należy wyznaczyć Detektywa. Następnie wszyscy pozostali uczestnicy zabawy wybierają jedną osobę z grupy i opisują ją tak, aby Detektyw mógł odgadnąć jej tożsamość. Zabawę można przeprowadzić z ograniczeniem czasu, np. wykorzystując do tego celu klepsydrę. Po jego upływie Detektyw musi rozwikłać zagadkę i podać imię uczestnika, o którym opowiadały inne dzieci. W tej grze można skupić się nie tylko na wyglądzie kolegów z grupy, ale również ich cechach osobowości, ulubionych bajkach, grach czy kolorach. Dzieci mogą sprawdzić w ten sposób, jak dobrze znają się nawzajem.

Zabawa dużymi bańkami mydlanymi

Nie ma chyba dziecka, które nie lubi zabawy bańkami mydlanymi. Im bańki większe, tym też więcej frajdy, nic więc dziwnego, że zabawa dużymi bańkami mydlanymi Tuban może idealnie trafić w dziecięce gusty. Wystarczy do tego sprzyjająca pogoda, trochę przestrzeni, którą zapewnić może np. przedszkolny ogródek czy plac zabaw oraz oczywiście specjalny płyn do dużych baniek. Reguły? Kto puści więcej baniek lub kto zrobi największą. A może kto głośniej krzyknie z radości, gdy zostanie zamknięty w bańkowym (i bajecznie lśniącym) tunelu?

Głuchy telefon

Czasem nie potrzeba wielu pomocy dydaktycznych, żeby przeprowadzić zabawy dla dzieci w przedszkolu. Na dywanie można usiąść w kółku i zagrać w głuchy telefon. Najpierw jedno dziecko lub prowadzący zajęcia wymyśla hasło i szeptem podaje je dalej osobie siedzącej obok. Dzieci przekazują sobie słowo, szepcząc z ucha do ucha przez całe kółko. Osoba na końcu mówi hasło, które usłyszała na głos, żeby sprawdzić, czy zgadza się z tym podanym na początku.

Zapamiętywanie imion

To świetna zabawa integracyjna dla grupy dzieci, które dopiero się poznają. Wszyscy siadają w kółku, a pierwsza wyznaczona osoba podaje swoje imię. Następne dziecko również się przedstawia, jednak podaje również imię swojego poprzednika. Dzieci kolejno mówią imiona swoje i wszystkich poprzednich kolegów, którzy już się przedstawili. Ta zabawa pozwala szybciej nauczyć się imion rówieśników z grupy, choć osoby przedstawiające się na końcu mają nie lada trudne zadanie. Dlatego podpowiedzi są jak najbardziej wskazane.

Tworzenie żelowych figurek 3d z Tubi Jelly

Czy wiecie, że figurki Tubi Jelly zostały wybrane dziecięcą zabawką roku 2021? Zawitała do wielu domów, klubów opieki i przedszkoli. Zabawa Tubi Jelly to moc frajdy, pokaz kreatywności, ale także wsparcie dla rozwoju sensorycznego dziecka. To świetny przykład zabawy dla dzieci w grupie. Każde z nich otrzymuje swoją folijkę, na której może stworzyć żelkową figurkę. Motywem przewodnim może być pora roku, nadchodzące święto, prezent z okazji dnia Babci czy Dziadka a może ulubiony bohater kreskówek? Wykonywaniu żelowych figurek towarzyszyć będzie dużo radości, a one same zaraz potem mogą wziąć udział w kolejnej zabawie – na przykład improwizowanych przedstawieniu czy pokazie mody

Skojarzenia

To prosta gra słowna dla dzieci, która pomaga rozwijać twórcze myślenie. Można w nią grać nawet w dwie osoby, jednak jest ciekawiej, gdy uczestniczy w niej cała grupa. Pierwsza osoba podaje słowo, a kolejna skojarzenie, jakie przyjdzie jej na myśl np. łąka – kwiatek czy dom – rodzina, i tak dalej. Pod koniec gry może się okazać, że pierwsze podane słowo niemal całkowicie nie kojarzy z ostatnim hasłem.

Szukanie skarbów

Szukanie ukrytych przedmiotów jest bardzo wciągające i z pewnością pozwoli przykuć uwagę dzieciaków na dłużej. „Skarb” w postaci, lalki, misia czy innej dowolnej zabawki można ukryć w sali lub na placu zabaw. Następnie należy poinstruować dzieci, gdzie mają szukać ukrytego przedmiotu, np. trzy kroki za zjeżdżalnią, potem pięć kroków w prawo itd. Ciekawym pomysłem jest również narysowanie mapy i oznaczenie na niej miejsca ukrycia skarbu, by dzieci mogły go odnaleźć za jej pomocą.