Łatwe eksperymenty dla dzieci – poznaj kilka propozycji.

Dzieciaki uwielbiają doświadczać świata przy pomocy różnorodnych eksperymentów. Jeżeli Twojej pociesze nudzi się w domu, możecie wspólnie zamienić Wasze mieszkanie w prawdziwą pracownię alchemików. Zobacz, jakie proste eksperymenty możesz bezpiecznie przeprowadzić w domowym zaciszu.

Bańki mydlane – przezroczyste, a przecież… kolorowe

Ciężko byłoby nam wskazać dziecko, które nie lubi baniek mydlanych. Małe, większe, a i te zupełnie dorosłe z wielką energią i zapałem puszczają w świat delikatne kule. Zabawa z bańkami zawsze jest przednia, czy to w domu, czy na zewnątrz. Kto puści większą, kto ułoży z nich piramidkę, a może uda się zrobić bańkę w bańce? Naszym zdaniem najlepiej wyglądają w blasku słońca, niesione lekkim wiatrem, ścigane radosnym piskiem dzieci, kibicujących, by jak najdłużej utrzymały się w całości. Wtedy też mienią się wszystkimi kolorami tęczy… Ale jak to się dzieje? Co sprawia, że bańka mydlana, która na pierwszy rzut oka jest przezroczystą kulą, nagle rozbłyska przeróżnymi barwami? Czy wasze pociechy też o to pytały? I czy potrafiliście udzielić im prawidłowej odpowiedzi?

Wejdźmy więc z dzieckiem w świat fizyki i optyki, niesieni przez bańkę mydlaną. Tak naprawdę jej kolor się nie zmienia – to jedynie złudzenie, któremu ulegają nasze oczy. Łatwo to sprawdzić, proponując dziecku, by patrzyło na tę samą bańkę mydlaną z różnych stron. Możecie mu towarzyszyć – zapewne okaże się, że są momenty, gdy kolory widzi tylko jedno z was. Bańka tak naprawdę składa się kilku warstw, bardzo cieniutkich i niemożliwych do zobaczenia gołym okiem. Światło pada na bańkę, przechodzi przez kolejne warstwy, załamując się i odbijając. Efektem są właśnie kolory, które pokrywają fragmenty bańki i tak bardzo cieszą dziecięce oczy. Bańka pod wpływem powietrza delikatnie się rusza, kolory jakie widzimy ciągle się trochę zmieniają, ale sama bańka cały czas jest przezroczysta. Nazwa tego zjawiska optycznego to IRYZACJA, ale nazywane jest też TĘCZOWANIEM – tę drugą nazwę dziecko zapamięta dużo łatwiej. Podpowiedzcie też maluchom, że tęczowanie można zaobserwować na przykład na chmurach, w kałuży wody, na plamie oleju czy też na skrzydłach niektórych owadów. By w pełni zaspokoić ciekawość małego eksperymentatora miejcie pod ręką zapas płynu do baniek mydlanych 🙂

Był żel… i nie ma żelu – super eksperyment dla dzieci

Pora na małe czary – mary i kolejny eksperyment, który dziecko na pewno chętnie przeprowadzi. Będzie nam do niego potrzebny płyn żelowy Tubi Jelly, folijka, wanienka z wodą i aktywatorem. No i wyobraźnia, ale tej po stronie dziecka raczej nie zabraknie. Proponujemy dziecku (jeśli to konieczne – pomagamy) by na folijce z użyciem żelu zrobiło jakiś wzór, na przykład ulubione zwierzątko, serduszko, kwiatek albo cokolwiek, co podpowiada mu fantazja. Nasza podpowiedź – nie ograniczajcie się do jednego koloru, niech wzór będzie barwny, a może nawet… błyszczący? Żel z brokatem robi furorę!
Wzór gotowy? Widzicie, że żel faktycznie lekko przypomina płyn? No to hop! Wasze/dziecka dzieło ląduje teraz w kąpieli (przypominamy, że wanienka musi zawierać wodę i aktywator). Bez obaw, wzór nie zostanie zmyty. Za to, pod wpływem magicznego aktywatora, który wsypywany jest do wody, stopniowo się utwardza. Przez delikatne poruszanie szablonu oddziela się od niego, a następnie żel zastyga i zmienia w trójwymiarową figurkę.

Eksperymenty z balonem dla dzieci

Proste doświadczenia fizyczne to coś, co również zasługuje na uwagę. Przypomnij sobie lekcje fizyki, eksperymenty z balonem i działaj.

Eksperyment nr 1 będzie dotyczył naelektryzowania włosów dziecka. Wystarczy, że potrzesz balonem nieco włosy swojej pociechy, a te podniosą się do góry. Do wykonania tego doświadczenia, potrzebny Ci będzie jedynie balon.

Eksperyment nr 2 będzie polegał na pokazaniu dziecku, że naelektryzowany balon przyciąga nie tylko włosy, ale również drobne skrawki papieru. Wystarczy, że uprzednio potrzesz balon szalikiem, a następnie będziesz zbliżać go do papierków. Balon powinien przyciągnąć je do swojej powierzchni.

Eksperyment nr 3 opiera się na tym, że wcześniej naelektryzowany balonik przybliżamy do ściany, a on będzie się do niej przyklejał.
Używając tak nietypowo balonów dla dzieci możesz łatwo wytłumaczyć dziecku, jak działa mechanizm elektryzowania się ciał. Całe zjawisko polega na przemieszczaniu się elektronów z jednego na drugie ciało. Dzięki temu, że np. balonik ma przeciwny ładunek niż skrawki papieru, bez trudu je przyciąga.

Proste eksperymenty dla dzieci to coś, co może zająć Wam czas na wiele godzin. Co więcej, ich wykonywanie nie wymaga zbyt skomplikowanych czynności, dlatego cały proces przygotowywania przejdzie gładko i szybko. Obserwacja zachodzących zjawisk fizycznych w przyrodzie stanie się dla dziecka jeszcze łatwiejsza. Eksperymenty wprowadzą malucha w świat fizyki i chemii, a także udowodnią, że to bardzo interesujące dziedziny naukowe.