Jakie eksperymenty można przeprowadzić z bańkami mydlanymi?

Każdy z nas zna bańki mydlane dla dzieci. Woda, odrobina dobrego płynu i narzędzie do wydmuchiwania kolorowych, delikatnych kul, wystarczą – aby zorganizować maluchowi fantastyczną zabawę. Czy wiesz , że niepozorne bańki mydlane mogą posłużyć także jako narzędzie edukacyjne na temat zjawisk przyrodniczych? Pobaw się z dzieckiem w naukowca i stwórzcie małe laboratorium bańkowe. Specjalnie dla Was zebraliśmy pomysły na to, jakie eksperymenty dla dzieci można przeprowadzić z bańkami mydlanymi!

Kurczące się bańki

Weź płyn do baniek mydlanych oraz słomkę do napojów. Jeśli takiej nie masz, może być też zwykły długopis, który da się rozkręcić. Wyjmij z niego wkład – powinna powstać z tego rurka. Następnie zmoczcie z dzieckiem końcówkę wkładu w płynie do baniek mydlanych i powoli wydmuchujcie bańki, ale nie dopuszczając do oderwania się ich od rurki. Potem ostrożnie zatkajcie palcem końcówkę, w którą dmuchaliście powietrze. Przyjrzyjcie się wielkości bańki. Teraz oderwijcie palec od rurki. Wasze bańki powinny się skurczyć!

Pompowanie bańki

Wiemy już, jak zmniejszyć bańkę – a czy da się ją powiększyć? To będzie eksperyment, połączony z zabawą i nauką uważności. Zróbcie kilka baniek mydlanych tak, jak zwykle, a następnie urządźcie polowanie. Niech maluch złapie jedną z baniek bardzo ostrożnie z powrotem na narzędzie, z którego ją wydmuchiwał. Udało się? Teraz czas na bardzo powolne i spokojne… „dodmuchanie” bańki. Raz wypuszczona bańka może zwiększyć swoją objętość, jeśli napełnimy ją dodatkową porcją powietrza.

Naprawdę duże bańki…

Czy wiesz, jak zrobić bańki mydlane dla dzieci, które będą bardzo, bardzo duże? Jest na to prosty sposób. Będą do tego potrzebne papierowe słomki do napojów. Należy porozcinać je na jednym końcu wzdłuż na około 2 cm. Wystarczy około 4-5 rozcięć – tak, aby porozcinane paseczki stworzyły coś na kształt „sukienki” na końcu słomki. To wszystko! Możecie przeprowadzić z dzieckiem eksperyment: Ty będziesz robić bańki przez zwykłą słomkę, a dziecko przez tą rozciętą. Czyje bańki będą większe?

Bańkowa pajęczynka

Dzięki temu eksperymentowi dziecko zrozumie, że bańki mydlane to nie tylko unoszące się w powietrzu kruche baloniki, ale szereg reakcji chemicznych. Przy okazji pozna także figury geometryczne. Do eksperymentu potrzebne będą zapałki, plastelina i oczywiście płyn do baniek mydlanych. Zacznijcie od zbudowania za pomocą zapałek i plasteliny różnych brył przestrzennych: sześcianów czy ostrosłupów. Następnie zmoczcie Wasze figury w płynie do baniek mydlanych i obserwujcie, co się dzieje. Pokaż dziecku, jak w pustych przestrzeniach powstają bańkowe „szybki”, które przyczepiają się do zapałek.

Bańkowe piramidki

Skoro jesteśmy już przy budowaniu, koniecznie musisz wykonać eksperyment z piramidami. Potrzebny Wam będzie stół lub inna płaska, gładka powierzchnia oraz bańki mydlane dla dzieci. Zacznijcie od podstawy piramidy: na stole wydmuchnijcie kilka dużych baniek. Następnie twórzcie kolejne piętra. Pokaż dziecku, że bańki mydlane z łatwością mogą się do siebie „przyklejać”, dzięki czemu ma szansę stworzyć z nich fantastyczne figury.

Bańki w bańce

Ten eksperyment zaskoczy każdego małego naukowca. Zabawę rozpocznijcie z taki sam sposób jak w poprzedniej zabawie. Wydmuchnijcie na stół sporą bańkę, tak żeby zatrzymała się na jego powierzchni. Następnie za pomocą słomki do napojów (uprzednio zamoczonej w płynie do baniek mydlanych) przebijcie bardzo ostrożnie Waszą bańkę. Spokojnie – nie powinna pęknąć, jeśli będziecie uważni. Ale to jeszcze nie koniec! Następnie poproś dziecko, aby dmuchnęło w słomkę ponownie. Zobaczcie, co się stanie: w środku powstanie kolejna bańka! Pobawcie się tak przez chwilę, możecie zrobić nawet zawody w tym, kto stworzy więcej baniek w bańkach. To fantastyczny sposób na naukę koordynacji ruchowej, skupienia, ostrożności, no i przede wszystkim – anielskiej cierpliwości.

Dziecko w bańce

Skoro da się stworzyć bańkę w bańce, to czy jest możliwe, aby w bańce schować… dziecko? Jak najbardziej! W tym eksperymencie potrzebne Wam będą już bardziej profesjonalne narzędzia, ale obiecujemy, że efekty przerosną Wasze oczekiwania. Wystarczy Wam płyn do dużych baniek, oraz zestaw do zamykania w bańce. Twoim zadaniem jest zrobienie naprawdę dużej bańki mydlanej wokół dziecka. Okazuje się, że z odpowiednim sprzętem jesteś w stanie bez problemu zrobić we własnym domu bańkę tak ogromną, że pomieści w środku dziecko, a nawet dorosłego. Świetna zabawa gwarantowana – zarówno dla małych dzieciaków, jak i tych nieco większych.

Kto ją schwyta?

Poproś dziecko o to, by złapało bańkę mydlaną w ręce. Może być problem, prawda? A teraz poproś, aby założyło na dłonie swoje zimowe rękawiczki (koniecznie te bawełniane!) i powtórzyło próbę złapania szalonej bańki. Tym razem powinno być znacznie prościej. Okazuje się bowiem, że w bawełnianych rękawiczkach dotykanie i łapanie baniek mydlanych bez ich uszkodzenia jest możliwe!

Bańkowa piana

Płyn do baniek mydlanych pozwala nam wyczarować nie tylko bańki mydlane! Ten eksperyment sprawi, że otoczy Was gęsta, kremowa, pachnąca pianka – i to w zaledwie kilka sekund! Do zabawy będą potrzebne dwie plastikowe butelki oraz dwie stare skarpetki bawełniane. Rozetnij ostrożnie dno każdej z butelek, a następnie załóż na nie skarpetki. Następnie zmoczcie końcówkę ze skarpetką w płynie do baniek mydlanych, a potem… dmuchnijcie w ustnik butelki. Efekty będą niesamowite!

Jak widać, bańki mydlane dla dzieci to nie tylko świetna zabawa i spora porcja ruchu dla malucha, ale także nauka! Eksperymenty z bańkami mogą być doskonałym wstępem do dalszej edukacji na temat przyrody, chemii, a nawet geometrii. Przy okazji nawet dorosły będzie się fenomenalnie bawił.