Co rozwija kreatywność u dziecka? 10 sposobów na rozwój kreatywności i twórczego myślenia u najmłodszych!

kreatywność u dziecka

 

Wyobraźnia dzieci nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Niestety, długie godziny spędzone przed ekranem często odciągają dzieci od twórczych zajęć. Aby temu zaradzić, warto zaproponować swoim pociechom kreatywne zabawy, które wciągną je bardziej niż wirtualny świat. Oto nasze sposoby na rozwój i wielką frajdę!

Kolorowy piasek dynamiczny

Dzieciaki uwielbiają zabawę w piasku. Jeżeli jednak w pobliżu Waszego domu nie ma piaskownicy lub pogoda nie dopisuje, mamy dla niego doskonałą alternatywę. Piasek dynamiczny od Tuban świetnie nadaje się do lepienia przeróżnych kształtów, wykonywania babek, zamków, budowli, a nawet piaskowych potraw. Zabawa piaskiem to świetne ćwiczenie małej motoryki dziecka, które pozwala mu też skupić się i wyciszyć.

Niezwykłe wycieczki

Nic tak nie pobudza dziecięcej wyobraźni, jak prawdziwa przygoda. Dla dziecka przeżycie jej może oznaczać wyjazd do zoo czy muzeum. Wiele takich miejsc oferuje warsztaty lub specjalne zajęcia dla dzieci, które mają charakter edukacyjny, ale przy tym są świetną zabawą. Może to być samodzielne stworzenie pamiątki, karmienie zwierząt wspólnie z opiekunami czy rozwiązywanie zagadek. Miejsc dedykowanych dla dzieci jest mnóstwo, więc z pewnością uda się Wam ustalić plan wycieczki niedaleko Waszego miejsca zamieszkania.

Bajki i opowieści

Opowiadanie bajek na dobranoc i wspólne czytanie książek to coś, czego nie może zabraknąć. Już samo słuchanie fantastycznych opowieści może być dla dziecka rozwijające. Jednak warto zachęcić je do tego, aby samo puściło wodze fantazji i stworzyło własną historię. Może opowiedzieć ją rodzicom, zapisać ją w zeszycie lub stworzyć do niej ilustrację. Zdecydowanie warto zamienić się czasem rolami i posłuchać historii najmłodszych, które z pewnością niejednokrotnie zaskoczą Was pomysłowością.

Domowy teatrzyk

Możecie pobawić się w teatr z aktorami, przygotować prowizoryczne kostiumy oraz charakteryzację lub zdecydować się na przedstawianie z udziałem lalek, misiów czy figurek. Fajnym pomysłem jest też samodzielne wykonanie pacynek. Gdy macie ograniczone możliwości, wystarczy ciemny pokój, latarka i scena teatrzyku cieni gotowa!

Ogromne bańki mydlane

Jeżeli wasze dziecko uwielbia zabawę bańkami mydlanymi, to koniecznie musicie wypróbować zestawy od Tuban. Bańki stworzone z ich pomocą nie tylko są ogromne, ale także sprężyste, przez co nie pękają tak łatwo i pięknie unoszą się w powietrzu. Pętle oraz motylki pozwolą Wam puszczać mydlane kule o różnych rozmiarach, a z wykorzystaniem specjalnego sznurka wyczarujecie magiczne bańkowe tunele. To wszystko pozwoli Wam urządzić kreatywny bańkowy pokaz.

Kontakt z naturą

Czasem zwykłe wyjście do pobliskiego lasu czy parku może sprawić, że dziecko poczuje się jak w bajce. Warto zachęcać je do obcowania z naturą, ponieważ ma to udowodniony pozytywny wpływ na sprawność umysłową i pozwala się wyciszyć. Do lasu możecie wybrać się z lornetką w poszukiwaniu dzikich ptaków lub z koszykiem, do którego zbierzecie najpiękniejsze kwiaty lub liście.

Instrumenty DIY

Bardzo dobrym sposobem na rozwój dziecięcej kreatywności jest zabawa z dźwiękiem. Jednak, zamiast kupować gotowe instrumenty, można wykonać je samodzielnie. Grzechotka z pudełka i koralików, kastaniety z łupinek kokosa, a może gra na kieliszkach wypełnionych wodą? Testujcie i poszukujcie nowych dźwięków.

Kreatywne glutki

Tworzenie slime’a to połączenie prac plastycznych z zabawą w małego chemika. Robienie własnych glutków nigdy się nie nudzi, ponieważ można wykonać go na tysiąc różnych sposobów. Przezroczysty glutek ozdobiony brokatem, różowa masa o zapachu arbuza, w może lekki jak chmurka piankowy slime? Możliwości są nieograniczone. Poszukiwanie coraz to nowych dodatków i łączenie składników to świetny sposób na rozwijanie kreatywności dziecka.

Wspólne gotowanie

Kuchnia to świetnie miejsce do eksperymentowania i próbowania nowych smaków. Poza tym wspólne przygotowywanie i ozdabianie posiłków może zachęcić do jedzenia nawet najbardziej wybredne maluchy. Zrobienie ciasteczek, kanapek czy sałatki owocowej od podstaw lub spontaniczne łączenie składników, to wielka frajda, która wspiera także samodzielność małego kucharza.

Pozwól dziecku na nudę

Wbrew temu, co słyszymy, nuda również jest potrzebna małemu człowiekowi. To właśnie ona sprawia, że dziecko zaczyna poszukiwać ciekawego zajęcia. Dlatego nie starajmy się na siłę zapełnić dzieciom każdej chwili. Dajmy im też przestrzeń i czas do tego, by same zdecydowały, co chcą zrobić z wolnym czasem.