Bańkowy zawrót głowy, czyli zabawy sensoryczne do ćwiczenia zmysłu równowagi i propriocepcji
Zabawy sensoryczne i ćwiczenia zmysłu równowagi i propriocepcji.
Jako nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej obserwuję u dzieci coraz więcej zaburzeń w zakresie integracji sensorycznej. Zmysłowe doświadczanie poprzez węch, słuch, zapach czy smak i wynikające z niego trudności widoczne są w pojedynczych, konkretnych aktywnościach. Często nie rzutują one jednak na jakość funkcjonowania dzieci w ciągu dnia jako członka określonej grupy społecznej, poruszającego się w danej przestrzeni. Znacznie bardziej zaburzenia trzech pozostałych zmysłów, jakimi są: dotyk, równowaga i propriocepcja (czucie głębokie) przekładają się na problemy w codziennym zachowaniu i odbieraniu świata zewnętrznego.
Jakie przykładowe objawy wskazują na to, że mózg nie zawsze prawidłowo porządkuje informacje odbierane przez wyżej wymienione zmysły? Gdy dziecko jest słabo skoordynowane, ma problemy z utrzymaniem równowagi, często się przewraca, wpada na stojące przedmioty, nie lubi dotyku, lub przeciwnie dąży do intensywnego kontaktu fizycznego i chcąc dostarczyć sobie brakujących bodźców uderza, popycha i zbyt mocno przytula, ma problem z zaplanowaniem ruchu, nie wie od czego zacząć wykonanie nowej czynności, ma niską zdolność do oceny niebezpieczeństwa i podejmuje ryzykowne zachowania, jest nadruchliwe i często zmienia pozycję ciała.
Jakie zabawy sensoryczne dla dzieci?
Jak pracować z dzieckiem z zaburzeniami czucia własnego ciała, jego ułożenia i położenia względem innych obiektów? Jest na to wiele sposobów i propozycji ćwiczeń. Nie wszystkie jednak są magiczne!
Czy zamknięcie w mydlanej bańce nie wydaje Wam się obrazkiem wyjętym jak z bajki lub najgłębszych zakamarków Waszej wyobraźni? Otóż dzięki twórcom zabawek wrażliwych na potrzeby dzieci, jest to możliwe! Zabawy sensoryczne np. z bańkami mydlanymi świetnie nadają się do ćwiczeń.
Dzieci w trakcie proponowanej zabawy tylko pozornie nie robią zbyt wiele. Prawda jest taka, że te, które mają zaburzone czucie pozycji ułożenia danej kończyny i takie, dla których trudne jest utrzymanie równowagi i stanie w bezruchu, wykonują pracę, która jest dla nich ogromnym wyzwaniem.
Zamknięcie w bańce można podzielić na kilka etapów. W pierwszym z nich dziecko ma za zadanie wytrzymać określony czas w pozycji stojącej obunóż. Wyzwanie polega na tym, żeby dziecko nie poruszyło się i nie dotknęło ściany bańki, a zatem żeby podjęło wysiłek kontrolowania pożądanej pozycji ciała i właściwie oceniło jego położenie względem ścian bańki. Jeśli na tym etapie ćwiczenia, dziecku udaje się wytrzymać w pozycji wyjściowej, zabawę możesz zakończyć opuszczając bańkę, która delikatnie pęknie na jego ciele. W kolejnym etapie dziecko może spróbować w zamkniętej bańce ustać na jednej nodze i utrzymać równowagę, tak by nie dotknąć ściany bańki. Stopniuj trudność tego etapu o wydłużanie czasu, w jakim dziecko wytrzymuje w tej pozycji. Średni pożądany czas utrzymania pozycji stania jednonóż dla dziecka 6-letniego wynosi 20 sekund. W ostatnim etapie można dodatkowo utrudnić zadanie i wzbogacić je o poszerzenie zmysłowych doświadczeń. Pobudź receptory dotyku na stopach i obręcz z płynem do baniek połóż na różnych rodzajach podłoża. Może to być trawa, piasek, kamyki. Na każdym etapie możesz proponować, żeby dziecko zamknęło oczy. Stopień trudności wówczas mocno się podwyższa.
Pamiętaj, żeby ćwiczenie wykonywać w czasie bezwietrznej pogody! Zabawy nie może popsuć Wam wiatr, bo bańka pęknie pod wpływem jego podmuchu. Doceniaj każdą sekundę dłużej! To wielki krok. Dbaj też o to, by stopniować trudność w zależności od stopnia zaburzeń zmysłu równowagi i propriocepcji. Dziecko może zrazić się, jeśli zbyt szybko zaproponujesz mu, aby stał na jednej nodze w sytuacji, gdy tego nie potrafi. Wtedy magia zabawy pryśnie! A przecież nie o to chodzi!
Autor: Agnieszka Zaleśna – nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Zabawki TUBAN są bezpieczne dla dzieci i nagradzane na polskich i zagranicznych targach zabawek. Naszym klientom dostarczamy zabawki, które pomagają w rozwoju dziecka i uczą poprzez zabawę. W naszej ofercie oprócz baniek mydlanych znaleźć można również slimy, zestawy TUBI JELLY, pianki multisensoryczne i wiele wiele innych.