Bańki mydlane – jak wykonać 4 zaskakujące sztuczki

Zabawa bańkami mydlanymi to aktywność, która daje dzieciom wiele radości.  Angażuje u nich ośrodek ruchu i ośrodek oddechowy, wzrok i koordynację. Jest więc zabawą wszechstronnie rozwijającą, podczas której dzieci uczą się precyzji ruchów dłoni oraz ćwiczą mięśnie aparatu mowy. Ponadto, bańki mydlane zachęcają do głębokiego i rytmicznego oddychania, co pomaga w natlenieniu organizmu, redukuje stres  i napięcia. Zabawa ta sprzyja również rozwijaniu wyobraźni i zachęca do obserwacji. Małe dzieci, które dopiero budują swoją wiedzę o świecie, dzięki puszczaniu baniek mogą zrozumieć czym jest proporcja, co znaczy, że coś jest małe lub duże(bo oczywiście najbardziej cieszą te największe bańki!) lub odkryć, że istnieje ruch powietrza (dzięki któremu bańki się przemieszczają, ale też pękają).

 

Co może dać zabawa bańkami starszym dzieciom?

 

Puszczanie baniek jest dobre nie tylko dla maluchów! Ta zabawa może być atrakcyjna także dla starszych dzieci, a nawet dorosłych. Wystarczy, że ją trochę urozmaicimy. Kilka akcesoriów wystarczy, aby wyczarować nietuzinkowe bańki. Wymagają one większej zręczności i cierpliwości niż te zwyczajne, ale bańkowy pokaz z pewnością oczaruje wszystkich, dając im przy tym wiele radości. Wam, Drodzy Rodzice, umiejętność wykonywania bańkowych trików pozwoli zamienić się w czarodzieja, który zaskoczy swoje dziecko magicznym pokazem!

 

Od czego zacząć?

 

Aby pokaz był udany, warto zadbać o kilka szczegółów. Sztuczki z bańkami mydlanymi najlepiej robić w zamkniętym pomieszczeniu, z dala od przeciągów. W pierwszej kolejności należy nawilżyć w nim powietrze. . Można w tym celu użyć przed zabawą nawilżacza powietrza lub spryskiwacza z wodą, który podniesie wilgotność. Płyn do baniek nie może być spieniony. Do zabawy należy przygotować: słomkę do baniek i patyczek z kółkiem, który najczęściej znajduje się pod zakrętką płynu. Wszystko, co niezbędne, znajdziecie w zestawie do baniek. Żeby zabawa trwała jak najdłużej, zapatrzcie się w dużą ilość niezawodnego płynu do baniek Tuban, z pomocą którego stworzycie bańki, które nie pękają tak szybko jak inne.

 

Jak wykonać sztuczki z bańkami?

 

Poniżej znajdziecie szczegółowy instruktaż wykonania czterech bańkowych sztuczek. Niech Was nie zniechęcają niepowodzenia! Sztuczki nie należą do najłatwiejszych. Czasami wymagają kilku prób, ale wykonanie ich da Wam ogromną satysfakcję.

 

  1. Bańkowa gąsienica z baniek mydlanych

 

Patyczek z kółkiem trzymajcie w lewej dłoni , tak aby był umieszczony nad rurką, w którą będziecie dmuchać pierwszą bańkę, tworzącą naszą gąsienicę. Dmuchając pierwszą bańkę starajcie się zbliżyć ją do patyczka z kółkiem, żeby ta do niego przylgnęła. Następnie oderwijcie od wydmuchanej bańki słomkę i zacznijcie dmuchać kolejną bańkę, nieco mniejszą, starając się, by przyczepiła się ona do pierwszej wydmuchanej bańki. Postępujcie tak z każda następną bańką. Ciekawe, z ilu baniek uda się Wam stworzyć gąsienicę!

 

  1. Sześcienna bańka mydlana

 

 

Patyczek z kółkiem trzymajcie w lewej dłoni, tak aby był umieszczony nad rurką, w którą będziecie dmuchać pierwszą bańkę. Dmuchając pierwszą bańkę starajcie się zbliżyć ją do patyczka z kółkiem, żeby ta do niego przylgnęła. Drugą bańkę, tej samej wielkości co poprzednia, wydmuchajcie i doczepcie do dołu pierwszej (tak jak w eksperymencie „Bańkowa gąsienica”). Trzecią, czwartą, piątą i szóstą bańkę wydmuchajcie kolejno i dołączcie po bokach powstałych dwóch baniek. Następnie włóżcie słomkę do środka powstałego zlepka baniek i wdmuchajcie (siódmą) bańkę, która będzie sześcianem! Pamiętajcie o tym, aby robić bańki tej samej wielkości. Ostrożnie wkładajcie rurkę do środka zlepka baniek, najlepiej w miejscu, w którym bańki łączą się ze sobą.

 

  1. Bańkowa kula disco

Bańkowa kula disco z baniek mydlanych

 

Patyczek z kółkiem trzymajcie w lewej dłoni, tak aby był umieszczony nad rurką, w którą będziecie dmuchać pierwszą bańkę. Dmuchając pierwszą bańkę, starajcie się zbliżyć ją do patyczka z kółkiem, żeby ta do niego przylgnęła. Pierwsza powstała bańka powinna być jak największa. Następnie zanurzcie słomkę w płynie do baniek, przyłóżcie ją do dużej bańki, tak aby dotykała  jej brzegu (jednak wylot rurki nie może być skierowany do powierzchni bańki) i rozpocznijcie dmuchanie małych banieczek, które ją otoczą! Aby wydmuchać małe banieczki, starajcie się wydychać powietrze słabszym, pulsacyjnym strumieniem.

 

  1. Bańka mydlana w bańce

Bańka w bańce mydlanej

 

Patyczek z kółkiem trzymajcie w lewej dłoni , tak aby był umieszczony nad rurką, w którą będziecie dmuchać pierwszą bańkę. Dmuchając pierwszą bańkę, starajcie się zbliżyć ją do patyczka z kółkiem, żeby ta do niego przylgnęła. Powstała bańka powinna być duża. Następnie zbliżcie usta do bańki i dmuchnijcie w ścianę bańki mocnym, ale pulsacyjnym strumieniem powietrza. Do wykonania tej sztuczki najlepiej nadaje się pierwsza, wydmuchana bańka.

 

Podsumowując, zabawa bańkami mydlanymi to wesoła rozrywka nie tylko dla maluchów, ale również doskonała okazja do nauki i rozwijania zdolności  dla starszych dzieci. Przy minimalnych kosztach i prostocie, jaką niesie ze sobą ta forma zabawy, nie ma wątpliwości, że zabawa bańkami jest jednym z najfajniejszych sposobów spędzania czasu i urozmaicania dziecięcych imprez.

 

Udanych eksperymentów!