Angażujące zabawy dla dziewczynki. Na co warto postawić?
Szukasz zajmujących, angażujących zmysły i rozwijających zabaw dla dziewczynki? Mamy dla ciebie kilka propozycji, które warto wypróbować!
Postaw na proste aktywności, niewymagające wielu przygotowań, które pozwolą Ci oderwać dziecko od ekranu telefonu czy komputera. Ich zaletą jest fakt, że pozostawiają bardzo wiele w gestii uczestników, rozwijając kreatywność i pozwalając puścić wodze fantazji. Dzięki temu na pewno szybko się nie znudzą.
Wybierz bańki mydlane
Klasyczną zabawą, która znów staje się coraz bardziej popularna, jest puszczanie baniek mydlanych. Jak się do przygotować? Możesz się zdać na wytwornicę do baniek, która wręcz zaleje pomieszczenie czy ogród bańkami albo skorzystać z bardziej tradycyjnych opcji. Dzięki narzędziom takim jak zamykanie w bańce, możesz stworzyć bańkę, w której zmieści się całe dziecko… a nawet dorosły, bo rozmiar przestaje mieć znaczenie. Wystarczy wejść do środka urządzenia wypełnionego specjalnym płynem służącym do robienia dużych baniek, i poprosić inną osobę o uniesienie w górę zanurzonej w nim obręczy – i już możemy podziwiać świat z wnętrza bańki mydlanej.
Przy puszczaniu baniek zwróć uwagę na warunki atmosferyczne – wietrzna pogoda może znacznie utrudnić zabawę i kształtowanie pięknych i dużych baniek.
Pamiętaj jednak, że świetnie można bawić się nie tylko za pomocą baniek olbrzymich rozmiarów. Nawet te małe, (nie)zwykłe bańki dają przecież wielkie pole do popisu. Możesz np. ćwiczyć z dzieckiem aparat mowy poprzez zawody: kto wydmucha więcej baniek na jednym oddechu lub w ciągu 10 sekund albo kto stworzy większą bańkę.
Latające wielobarwne kule znakomicie nadają się również do budowania bajkowego nastroju. Połącz bańki ze światełkami choinkowymi i stwórz dla dziecka magiczny pałac, który wieczorem jest pełen cudów. Zachęć dziecko do samodzielnego puszczania baniek, naucz je jak korzystać z różnych narzędzi, takich jak kijki i sznurki do baniek.
Gniotek zwany glutem
Slime, czyli ciągnąca się i trochę śluzowata masa, już od kilku dobrych lat cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Kochają go nie tylko dzieci, ale także i wielu dorosłych, gdyż slime nie tylko lepi się i ciągnie, ale też rozładowuje stres. Jeśli jeszcze nie znacie slimów – koniecznie spróbujcie sami tej kreatywnej zabawy i zobaczcie jakie ciekawe może być ugniatanie mas o niezwykłych fakturach.
Czy wiecie, że za pomocą sztucznego śniegu możecie samodzielnie wykonać slime o konsystencji puszystej chmurki? Jego wykonanie nie jest ani trudne, ani nie wymaga zbyt wiele czasu. Sztuczny śnieg musicie zamiast wody (tak jak jest napisane w instrukcji) zalać aktywatorem. Otrzymana w ten sposób masa będzie lekka i miła w dotyku. Zresztą – koniecznie spróbujcie sami:)
Wielu kreatywnych rodziców lubi zabawę slimami rozbudować i nie skupiać się wyłącznie na oczywistych rozwiązaniach. Takie slimowe eksperymenty potrafią wydobyć z dzieci niesamowitą pomysłowość i potencjał, a każdy slimowy miłośnik ma okazję stać się młodym naukowcem. Opowiedz dziecku, co dokładnie dodajesz to slime i pozwól prześledzić wszystko i podejmować samodzielne decyzje. Zachęć je także do wyboru dodatków, bo już zwykłe koraliki mogą dodać koloru i sprawić, że wszystko będzie ciekawsze w dotyku. Jest to zabawa rozbudzająca zainteresowanie naukami ścisłymi, zwłaszcza chemią – dziecko obserwuje, jak dodanie poszczególnych składników zmienia efekt końcowy i właściwości gotowego „dzieła”. Z pewnością zechce też eksperymentować, co może co prawda skończyć się porażką, ale – w razie jakiegoś niepowodzenia – dzięki dużym pojemnikom z klejem i aktywatorem, natychmiast będziecie mogli zacząć zabawę od nowa.
Latające balony
Trochę więcej uwagi zarówno od opiekuna, jak i dziecka będą wymagać kolorowe balony i hel do balonów. Balony nadmuchane powietrzem są bardzo ładne i lubiane przez dzieci, ale jednorożce czy smoki unoszące się pod sufitem, dają zdecydowanie więcej frajdy. Zastanów się, jakie postacie lubi twoje dziecko i zaproponuj kupienie balonów właśnie z nimi. Co ważne, nie musisz już kupować helu w niewygodnej, dużej i ciężkiej butli – do domowych zastosowań w zupełności wystarczy niewielka puszka działająca analogicznie do sprężonego powietrza. Dzięki niej uda Wam się sprawnie zorganizować zabawę na najwyższym poziomie.
Trójwymiarowe podwodne figurki
Tuby Jelly to następca tradycyjnych kolorowanek. Żele zamknięte w wygodnych tubach służą do malowania na folii wielokrotnego użytku. W najnowszych żelowych zestawach znajdziesz szeroką gamę wzorów, przedstawiających najróżniejsze magiczne stworzenia, rośliny czy kształty. Dzięki zanurzeniu gotowego wzoru w wodzie z aktywatorem, rysunki nabiorą trójwymiarowych kształtów. Jest to zabawa pobudzająca nie tylko kreatywność, ale też zainteresowanie chemią. Bezpieczny dla dzieci aktywator ma formę białych granulek, które rozpuszczają się w wodzie. Dziecko może obserwować, jak z upływem kolejnych godzin, zanurzone w wodzie stworki „puchną”. W większych zestawach Tubi Jelly znajdziesz dodatkowo akwarium, w którym można samodzielnie, w zaledwie kilka godzin, wyhodować własne kryształy wodne.
Puść wodze fantazji
Nie zapominaj jednak o tym, co oczywiste. Najlepszym źródłem rozrywki są oczywiście zabawy wymyślone przez nas samych. Często wystarczy zapytać o to, co twoje dziecko lubi, o czym marzy i jak chciałoby się pobawić i już można wymyślić świetną zabawę na tej podstawie.
Słuchaj, obserwuj i baw się z dziećmi, bowiem czas spędzony razem, będzie czasem dobrze wykorzystanym.