Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek.

Czyli o tym jak skompletować atrakcyjną wyprawkę szkolną.

Mimo iż wakacje w pełni, to w wielu domach powoli rozpoczyna się czas kompletowania wyprawki szkolnej. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i pośpiechu, dobrze jest mieć wszystko przygotowane kilka dni przed tym, jak w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek.

W sklepach już teraz dostępna jest cała gama stworzonych z myślą o szkole produktów, wśród których do woli można przebierać. Na co jednak się zdecydować? Co poprawi naszym dzieciom jakość spędzanego w szkole czasu ? Co da im radość i zachęci do twórczego poszukiwania?

Bardzo istotnym elementem wyprawki, szczególnie dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej, są wszelkie artykuły dedykowane do prac kreatywnych i plastycznych, na jakie obecnie stawia się mocny nacisk. Wszelkie czynności kreatywne rozwijają przecież wyobraźnię młodych ludzi, dają im wiele radości, ale też przyczyniają się do rozwoju tak zwanej małej motoryki, która ma ogromne znaczenie na przykład w nauce pisania. Ponadto rozwijanie kreatywności, może mieć wpływ na przyszły los naszych pociech. Wiele z nich, umiejętnie poprowadzonych i zachęconych do twórczości, złapie przysłowiowego bakcyla i zapragnie być może zostać w przyszłości artystami, architektami lub konstruktorami mebli. Ważne więc, aby produkty proponowane im do prac plastycznych, były dla dzieci atrakcyjne i zachęcały ich do twórczego poszukiwania.

Z działaniami kreatywnymi najbardziej kojarzą nam się takie przedmioty jak plastyka i technika. Podczas tych właśnie lekcji, dzieci, działając pod okiem nauczyciela, wyżywają się twórczo, realizując prace dotyczące zadanego tematu. Istnieje kilka produktów, które stanowią w tym kontekście absolutny niezbędnik dziecięcego tornistra.

Niezwykły świat klejów PVA marki TUBAN

Z pracami plastycznymi kojarzy się nam przede wszystkim klej. Zwykle kojarzony jest on z przezroczystym, płynnym i nieco nudnym produktem. Niesłusznie. Dzięki firmie TUBAN, która rynek klejów do papieru wzbogaciła o całą gamę swoich, niezwykle oryginalnych i atrakcyjnych produktów, ta kwestia na zawsze się zmieniła. Dzisiaj kleje, tradycyjnie wykorzystywane przez dzieci przede wszystkim do łączenia papieru i tektury, a także do przygotowywania rozmaitych kolaży, służyć mogą dodatkowo do wielu innych kreatywnych działań.

I tak, poza najbardziej klasyczną wersją kleju PVA, który jest przezroczysty, firma Tuban oferuje nam do wyboru wersje kolorowe – na przykład niebieski, fioletowy, czy żółty oraz, szczególnie często wybierane przez dzieci, wersje brokatowe – na przykład różową, zieloną, czy srebrną. Za pomocą tych klejów tworzyć można ciekawe kolaże, ale też oryginalne malowidła. Ale to nie wszystko. Niektóre kleje PVA marki TUBAN, wzbogacone zostały o zapach, co dla wielu dzieci, jest opcją niezwykle ciekawą. Bo czy może być coś przyjemniejszego, niż tworzenie wyklejanki na temat kolorów jesieni, która dodatkowo pachnie zapachem zielonego jabłuszka?

klej pva

 

Kleje PVA marki TUBAN poza tym, że świetnie nadają się do tradycyjnych prac plastycznych, to też są idealnym składnikiem kochanych przez dzieci slimów. Aby tworzyć brokatowe, czy też pachnące wersje popularnego glutka, wystarczy dodać do nich jedynie odpowiednią ilość aktywatora marki TUBAN.

Poza klejami, w pracach plastycznych dzieci ważne są tez rozmaite dodatki, takie jak brokat, czy kolorowe styropianowe kuleczki. Firma TUBAN ma w swojej ofercie długą ich listę, na której, poza wspomnianymi znajdują się też świecące gwiazdki czy też neonowe pyłki. Wystarczy sięgnąć po kilka z
nich, a żadna praca plastyczna nie będzie już nigdy nudna i nieciekawa.

Hej ho, na warsztaty by się szło.

Szkoła podstawowa, a szczególnie pierwsze jej klasy, to czas nauki odbywającej się wszystkim przez zabawę. Szkoły stawiają tutaj na rozmaite warsztaty, podczas których dzieci mają szansę rozwijać zdolności manualne i poznawać świat zmysłowo. Zabawy sensoryczne, w zależności od wybranej ich formy, rozwijają zmysł dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Im wcześniej wprowadza się je w życie dziecka, tym mniejsza szansa, że będzie ono mieć problemy z nauką i odnalezieniem się w społeczeństwie. Zabawy sensoryczne otwierają bowiem na świat i przełamują bariery, które czasem u dzieci obserwujemy, jak na przykład niechęć do próbowania nowych smaków. Mogą być także znakomitym treningiem koncentracji i cierpliwości, jakże potrzebnej w szkole, a której czasem brakuje dzieciom.

Na warsztatach szkolnych najczęściej stawia się na zabawy sensoryczne rozwijające zmysł dotyku. Jedną z propozycji, szczególnie atrakcyjną dla wszystkich tych, którym po wakacjach ciężko rozstać się z piaszczystymi plażami, jest zabawa piaskiem dynamicznym, produkowanym na przykład przez firmę Tuban.

Piasek dynamiczny w całości składa się z ziaren piasku, którym nadano pewne szczególne właściwości. Przede wszystkim jest on dostępny w kilku pięknych kolorach, co odróżnia go od “zwykłego” piasku i znakomicie rozwija zmysł wzroku dziecka, dając mu możliwość tworzenia barwnych piaskowych dzieł. Poza tym, piasek dynamiczny łatwo formuje się w babki i inne piaskowe budowle, ale, co zaskakujące, nie rozsypuje się i nadając się tym samym do zabaw w domu czy też na szkolnych warsztatach. Kolejną zaletą piasku dynamicznego jest to, że jest on czysty i w pełni bezpieczny dla dzieci – nie uczula, nie brudzi, można go więc proponować do zabawy nawet bardzo małym dzieciom. Piasek dynamiczny marki Tuban, dostępny zarówno w zestawach, jak i pojedynczo (w kilogramowych paczkach w jednym kolorze), zachwyci każdego młodego ucznia i będzie świetnym wyposażeniem wyprawki szkolnej.

Inną formą zabawy, świetnie nadającą się na szkolne warsztaty, jest zabawa w tworzenie trójwymiarowych figurek. Możne je lepić z gliny, papier mâché, czy też masy solnej, ale można też postawić na coś wyjątkowego i zaproponować dzieciom tworzenie kolorowych figurek żelowych. Firma TUBAN stworzyła do tego celu specjalną, dziś już kultową zabawkę kreatywną, czyli TUBI JELLY. Zawiera ona w sobie specjalne tubki z kolorowym żelem, za pomocą których “rysuje” się wymyślone kształty. Następnie wkłada się owe kształty do specjalnego aktywatora, który zamienia je w trójwymiarowe figurki. Zabawa ta jest niezwykle wciągająca, a przede wszystkim w szczególny sposób rozwija kreatywność i zdolności manualne dzieci, a także uczy je, wspomnianej wyżej, koncentracji i cierpliwości.

Kreda – nie tylko do tablicy, czyli street art dla każdego.

Myśląc o powrocie do szkoły, nie sposób nie pomyśleć o kredzie. Wprawdzie w wielu szkołach ta forma znakowania odeszła już do lamusa, ale, wbrew pozorom, sam produkt nie zniknął, lecz dostał drugie, o wiele ciekawsze życie. A odpowiada za to między innymi firma TUBAN, która właśnie wprowadza na rynek zupełnie nową, NEOnową odsłonę tego produktu – KREDĘ W SPRAYu.

Kreda w sprayu to propozycja dla wszystkich tych, którzy po wakacjach nabrali ochoty na szaloną streetartową twórczość, bezpieczną dla zdrowia i środowiska. Dostępna w kilku intensywnych, neonowych i świecących w świetle UV kolorach, kreda w sprayu TUBAN nadaje się idealnie do
twórczego działania na takich powierzchniach jak szkło, asfalt czy trawa. Kreda łatwo się zmywa, więc każde stworzone dzieło można w dowolny sposób modyfikować lub usuwać. Kreda w sprayu, poza tym, że daje dzieciom możliwość bezpiecznego sprawdzenia się w roli streetartowego twórcy, może być
wykorzystana zarówno podczas lekcji – na przykład do zarysowania na asfalcie tymczasowego pola boiska, jak i też, pod okiem rodziców, do różnych działań kreatywnych po lekcjach.

Na WF z bańkami mydlanymi nikt nie będzie się spóźniał.

Bańki mydlane to bezapelacyjnie wakacyjny niezbędnik, ale ich magia polega na tym, że nadają się też do zabawy przez cały rok szkolny. W zależności od panującej na zewnątrz aury, płyn i akcesoria marki TUBAN otwierają tu rozmaite możliwości ruchowej zabawy, na przykład na WF -ie.

I tak tworzenie wielkich baniek mydlanych jest znakomitym pomysłem na aktywność na WFie na zewnątrz. Tworząc wielkie bańki za pomocą 50- lub 100- centymetrowych sznurków, dzieci rozwijają się ruchowo i usprawniają koordynację ręka-oko. Muszą też opanować pewne specjalne umiejętności i odnaleźć się w przestrzeni, co pozytywnie wpływa na ich ogólny rozwój.

Kiedy pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz, warto wykorzystać płyn do baniek do gier i zabaw odbywających się w pomieszczeniach i na przykład zagrać w bańkowego ping-ponga. O tym, jakie to łatwe i przyjemne, warto przekonać się odwiedzając kanał You Tube “TUBAN Laboratorium kreatywnej zabawy”.

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji dla nikogo nie jest łatwy. Wiąże się przecież z wczesnym wstawaniem i długimi godzinami spędzanymi w murach szkoły, od których trochę się odwykło. Warto zadbać o to, aby szkolna wyprawka zmieniła nieco podejście dzieci i nastawiła je twórczo i pozytywnie na kolejne długie miesiące nauki.