Zabawy animacyjne dla dzieci – najlepsze pomysły


Ciężko zachęcić Ci dziecko do aktywności? Koniecznie spróbuj wprowadzić do Waszej codzienności zabawy ruchowe. To nie tylko wielka frajda, ale także idealny sposób na to, by zadbać o jego prawidłowy rozwój i samopoczucie oraz zintegrować się z innymi maluchami. Dlatego, aby wyciągnąć małego kanapowca sprzed ekranu, zaskocz go pomysłami na zabawy animacyjne, do których z pewnością chętnie będzie wracać.

Gra w kolory

Najmłodszym dzieciom zaproponujcie znaną od pokoleń grę w kolory. Przypominamy zasady – jedna osoba rzuca do drugiego gracza piłkę, w tym samym czasie podając nazwę dowolnego koloru. Piłkę należy łapać po usłyszeniu nazwy każdego koloru z wyjątkiem czarnego. Osoba, która mimo to złapie piłkę, przegrywa. Ze względu na proste zasady to świetna gra dla maluchów. Pozwala ćwiczyć refleks oraz czujność małych graczy.

Głupi Jaś

W tej grze musi wziąć udział przynajmniej trzech graczy. Dwie osoby stoją naprzeciwko w odpowiedniej odległości, a pomiędzy nimi staje osoba, która jest tytułowym Jasiem. Gracze stojący na skraju podają sobie piłkę, a zadaniem osoby stojącej pośrodku jest jej przechwycenie. Gdy to się udaje, następuje zmiana z osobą, która ostatnio rzucała. To zabawa, która zapewni nie tylko sporo ruchu, ale także dużo śmiechu.

Odbijanie mydlanej bańki

A gdyby tak gry i zabawy animacyjne dla dzieci były zupełnie zaskakujące? To możliwe. Wystarczy zamienić zwykłe odbijanie piłki na odbijanie mydlanych baniek. Z pewnością do takiej zabawy nie trzeba długo zachęcać maluchów. Magiczne bańki które są na tyle wytrzymałe, że można grać nim prawie jak piłką, stworzycie za pomocą zestawu Hop Hop od Tuban. Znajdziecie w nim specjalny płyn, niezbędne akcesoria do stworzenia magicznych baniek oraz rękawice umożliwiającą odbijanie mydlanych kul. Odbijać bańki można zarówno samemu, jak i w parach.

Bieg z jajkiem

Dzieci uwielbiają wyścigi. By nieco urozmaicić im tę zabawę, warto zaproponować wersję z jajkiem na łyżce. Wszyscy zawodnicy ustawiają się na starcie wyposażeni w jajko, ułożone na łyżce. Ich zadaniem jest dobiegnięcie do mety jak najszybciej, ale nie rozbijając przy tym jajka. Jeśli macie taką możliwość, by wyścig był jeszcze bardziej ekscytujący, przygotujcie tor z przeszkodami. To świetny sposób na zabawę dla dzieciaków, który z pewnością pozwoli zachęcić ich do aktywności.

Szukanie skarbów

Zabawy animacyjne dla dzieci muszą angażować ich wyobraźnię. Kto jako dziecko nie marzył, by znaleźć ukryty skarb? By zachęcić dzieciaki do zabawy na dworze, ukryj kilka przedmiotów w różnych miejscach. Możesz dać słowne wskazówki dzieciom dotyczące tego, gdzie powinny ich szukać lub narysować prowizoryczną mapę. Dzięki temu dzieciaki poczują się niczym mali piraci.

Taniec na składanej gazecie

To idealna aktywność na dziecięce przyjęcia. Wszyscy dobierają się w dwójki. Każda para otrzymuje gazety i staję na niej. Prowadzący zabawę włącza muzykę, a wszyscy uczestniczący w niej rozpoczynają taniec na swoich gazetach. Po chwili prowadzący zatrzymuje muzykę i prosi wszystkich o złożenie gazety na pół. Muzyka zaczyna grać ponownie, a wszyscy powracają do tańca. Za każdym zatrzymaniem muzyki gazeta staję się mniejsza. Dlatego najważniejszą zasadą gry jest to, aby podczas tańca nie wyjść poza gazetę. Wygrywa ta para, której najdłużej uda się przetańczyć na poskładanej gazecie.
Więcej pomysłów na gry i zabawy animacyjne dla dzieci znajdziesz na naszym blogu.