Zabawki dla energicznych dzieci – jak pomóc dziecku rozładować energię?

Czas szykowania się do snu bywa dla dzieci trudny. Czasem ciężko im jest się wyciszyć, między innymi dlatego, że we współczesnym świecie łatwo o przebodźcowanie. Usypianie malucha, który mimo późnej pory nie czuje się senny, również może być dla rodziców stresujące. Co zrobić, aby ułatwić dzieciom wieczorne wyciszenie i przygotować je do spokojnego snu? Mamy dla Was kilka wskazówek.
Warto na początek zaznaczyć, że to, jak spędzacie czas ze swoją pociechą wieczorem, ma tu niebagatelne znaczenie. Warto do codziennej rutyny wprowadzić zabawy, które pozwolą Waszemu dziecku zrelaksować się i ułatwią mu zasypianie, wpływając wyciszająco na układ nerwowy. Oto kilka propozycji, które możecie wypróbować również w Waszym domu.

Budowanie bazy

Nic tak nie sprzyja zasypianiu, jak przytulne, ciche miejsce, w którym dziecko poczuje się bezpiecznie. Takim miejscem może być tak zwana domowa baza. Waszą własną bazę możecie zbudować z poduszek, koców i krzeseł. Warto zawiesić w niej lampki LEDowe emitujące niezbyt mocne światło. W bazie możecie też opowiadać historie na dobranoc lub używając latarki, przeczytać krótką bajkę. Jeśli nie chcecie mieć dużo sprzątania na noc, możecie zawiesić nad łóżkiem dziecka prześcieradło na sznurku, dzięki któremu malec poczuje się jak w namiocie. A Wy po jego zaśnięciu będziecie mogli szybko je zdjąć.

Piasek hydrofobowy

Domowe eksperymenty to świetny sposób na spokojną, wieczorną zabawę. Do ich przeprowadzenia doskonale nada się Piasek Hydrofobowy od Tuban. W zestawie znajdziecie przezroczyste opakowanie oraz 5 saszetek z kolorowym piaskiem. Wykonanie eksperymentu jest banalnie proste, a efekt spektakularny. Piasek ma właściwości silne odpychające wodę. Dlatego nawet po wsypaniu go do opakowania ze zwykłą kranówką, w której tworzy fantazyjne kształty, tak naprawdę pozostaje suchy i sypki, co można zaobserwować gołym okiem lub wyciągając go z wody. Zjawisko to możecie sprawdzać również, próbując zmoczyć piasek lub pozwalając mu swobodnie unosić się na powierzchni. Taka zabawa z pewnością przyciągnie uwagę malucha i sprawdzi się przed snem znacznie lepiej niż oglądanie telewizji.

Usypianie misia

Jeśli Wasze dziecko nie przepada za wieczornymi przygotowaniami do snu, to warto zaangażować w nie ulubioną przytulankę. Miś Waszej pociechy może razem z nim jeść kolację, ubierać się w piżamkę czy kłaść do łóżeczka. Wspólnie z dzieckiem możecie czytać mu bajki i utulać do snu. Dziecko z pewnością chętnie pójdzie spać, wiedząc, że towarzyszy mu jego pluszowy przyjaciel. Poza tym, to świetna zabawa, która uczy dziecko opiekuńczości i badania o potrzeby innych.

Piasek dynamiczny

Do wieczornych czynności warto włączyć także zabawy sensoryczne. Działają one wyciszająco, ale także pozwalają dziecku ćwiczyć zdolności manualne. W tym wypadku świetnie sprawdzi się Piasek Dynamiczny od Tuban. Można z jego pomocą tworzyć budowle, robić babki, odciskać w nim foremki czy bawić się w gotowanie potraw z piasku. Jest dostępny w pięknych żywych kolorach, więc dzieła Waszego malucha mogą być naprawdę kreatywne. Piasek kinetyczny ma tę zaletę, że nie twardnieje i nie wysycha, więc jest zawsze gotowy do wieczornej zabawy.

Malowanie w kąpieli

Kąpiel to fajna okazja do wieczornej zabawy. Wodne szaleństwa i pluskanie mogą sprawić, że dziecko jeszcze długo nie będzie miało ochoty pójść spać. Dlatego możecie zaproponować mu nieco spokojniejszą zabawę i zaproponować malowanie po wannie przy użyciu Tubi Pianek Kreatywnych. Można stosować je na zmywalnych powierzchniach, takich jak brzeg wanny czy kafelki. Są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka, testowane dermatologicznie, więc nadają się nawet do malowania po ciele. Mają piękne kolory i są bezpieczne dla skóry dziecka, a przy tym działają nawilżająco i łatwo zmyć je przy pomocy zwykłej wody.
Więcej inspiracji na wyciszające zabawy z dzieckiem znajdziecie na naszym blogu.