Z plaży prosto na warsztaty, czyli o zabawach piaskiem dynamicznym.

Większość dzieci kocha zabawy w piasku. To jedna z pierwszych i najbardziej lubianych kreatywnych aktywności na świeżym powietrzu, jakie proponuje się dzieciom.
W piaskownicy, która znajduje się na prawie każdym placu zabaw, lub podczas wakacji, na gorącej piaszczystej plaży, nawiązuje się pierwsze znajomości
i tworzy pierwsze kreatywne budowle. Zabawy w piasku są aktywnościami manualnymi, przyczyniają się więc do rozwoju motoryki małej i nadają się do wykorzystywane w terapiach (SI, w terapii ręki), pozytywnie wpływając na rozwój dzieci. Jak wiadomo, dotąd zabawy w piasku bardzo mocno zależne były od pogody, która w naszym kraju bywa kapryśna. W zimie, czy podczas deszczu, dzieci musiały pożegnać się więc z zabawami piaskiem. Na szczęście już nie muszą. Nasz nowy, niezwykły piasek dynamiczny, który właśnie oddajemy w Wasze ręce, nadaje się do zabaw w domu, szkole czy przedszkolu, i to w każdym momencie roku.

Czym jest piasek dynamiczny?

Piasek dynamiczny (inaczej zwany piaskiem kinetycznym) to nic innego jak zwykły piasek, któremu nadano pewne specjalne właściwości. Dzięki nim, piasek ten jest, jak sama nazwa wskazuje, w ciągłym “ruchu”. Można się o tym przekonać biorąc go do ręki i pozwalając mu na swobodne przelewanie się przez palce. Jest to doznanie niezwykle przyjemne nie tylko dla zmysłu dotyku, ale też dla zmysłu wzroku. Ale to nie jedyna zaleta piasku dynamicznego. W przeciwieństwie do zwykłego piasku, który, leżąc na świeżym powietrzu, narażony jest często na działanie czynników atmosferycznych, gromadzenie brudu czy alergenów, piasek dynamiczny jest oczyszczony, a zabawa nim w pełni bezpieczna nawet dla alergików i bardzo małych dzieci. Piasek dynamiczny  nadaje się do zabaw w domu oraz na warsztaty w szkole czy przedszkolu, bo, dzięki specjalnej strukturze, mimo iż się przesypuje, to się nie rozsypuje, co sprawia, że po zabawie bardzo łatwo jest go zebrać. Poza tym, jest on bardzo plastyczny i niezwykle przyjemny w dotyku, co czyni go zabawką relaksującą i odstresowującą. Dodatkowo, w przeciwieństwie do zwykłego piasku, piasek dynamiczny występuje w kilku pięknych kolorach, co urozmaica zabawę w tworzenie piaskowych rzeźb. Brzmi ciekawie? To dodajmy do tego fakt, że pomysłów na zabawę piaskiem dynamicznym jest nieskończenie wiele.

Zabawy z piaskiem dynamicznym:

 

  • Kolorowe babki z piasku dynamicznego

    Piasek dynamiczny marki Tuban dostępny jest między innymi w zestawach z kolorowymi foremkami. W zestawie PLAŻA, który zawiera wiaderko i 5 kolorów piasku (naturalny, różowy,niebieski, zielony, fioletowy), znajdują się foremki o kształcie muszelki, kaczuszki, gwiazdki i żółwia. Można z ich pomocą stworzyć cały kolorowy morski piaskowy zwierzyniec. Zestaw FARMA to 4 kolory piasku (różowy,niebieski, zielony, fioletowy) i foremki w kształcie świnki, kurki, konika i krówki. Ale, do robienia babek z piasku dynamicznego, można też wykorzystać inne foremki do piasku, które w domu posiada chyba każde dziecko. Warto też zajrzeć do kuchni lub w inne domowe zakamarki, gdzie znaleźć można niewielkie pojemniki, które równie dobrze nadadzą się do robienia ciekawych babek.

 

  • Budowle z piasku – kopiec, piramida, igloo

    Piasek dynamiczny jest niezwykle plastyczny, co powoduje, ze budowanie z niego rozmaitych konstrukcji jest czystą przyjemnością. Można w domowym zaciszu odtworzyć kształt Kopca Krakusa, zbudować piramidę Cheopsa, albo igloo. Do zabawy warto włączyć inne zabawki, na przykład figurki zwierząt lub ludzików i budować im norki, małe budowle czy też zawiłe labirynty. Wszystko zależy tu jedynie od wyobraźni.

 

  • Lepienie, krojenie, ugniatanie, czyli piasek dynamiczny i zabawa w gotowanie

    Zabawa w gotowanie to jedna z ulubionych form zabaw dzieci, bo opiera się na naturalnej u dzieci skłonności do naśladowania dorosłych. I nie powinno się jej lekceważyć, bo ta forma zabawy ma niebagatelny wpływ na rozwój motoryki małej, wyobraźni i umiejętności społecznych naszych milusińskich. Piasek dynamiczny świetnie nadaje się do zabawy w gotowanie. Jego plastyczna struktura sprawia, że można z niego ulepić piaskowy chleb i bułeczki, który następnie kroi się w plasterki, czemu nasz piasek świetnie się poddaje. Piasek dynamiczny można także wałkować prawdziwym lub zabawkowym wałkiem do ciasta i wycinać z niego piaskowe ciasteczka podkradniętymi z kuchni mamy foremkami. Można z niego stworzyć kolorowy, piaskowy tort i karmić nim lalki. Można wreszcie bawić się w sklep z lodami i formować z piasku kolorowe kulki piaskowych “lodów”.

 

  • Płaskorzeźby i kolorowe piaskowe obrazy.

    Małym kandydatom na artystów piasek dynamiczny daje możliwość stworzenia niezwykłych kolorowych płaskorzeźb albo trójwymiarowych obrazów, które wzbogacić można o przywiezione z wakacji muszelki, kamyczki, albo zasuszone rośliny. Wystarczy przygotować twardą podstawę, na przykład kawałek deski, lub grubego kartonu i na nim stworzyć wymarzone kształty. Powstałe w ten sposób dzieła warto sfotografować i fotografię zachować na pamiątkę lub powiesić w centralnym punkcie domu. Można też je spektakularnie zniszczyć (niszczenie to przecież też niezła zabawa. 🙂

 

  • Piaskowe tory przeszkód

    Piasek dynamiczny znakomicie nadaje się tez do budowania rozmaitych, kolorowych torów przeszkód. Warto wykorzystać w tej zabawie plastikową koparkę, która pomoże zbudować zapory oraz zabawkowe autka, które będą mieć za zadanie pokonywanie piaskowych przeszkód. Ta zabawa szczególnie może spodobać się chłopcom, którzy dla serii swoich resoraków znajdą ciekawe zastosowanie.

  • Rysowanie na piasku

    Piasek dynamiczny, po rozłożeniu go na płaskiej powierzchni, bardzo dobrze się także sprawdza jako podstawa, na której za pomocą patyczka lub rysika, można rysować rozmaite kształty, litery lub liczby. Można też tworzyć w nim odciski dłoni lub stóp. Taka zabawa, jeśli w piasek wetkniemy na przykład ziarnka ryżu, czy grochu, wspomaga także Propriocepcję, czyli system zmysłowy zwany czuciem głębokim, którego receptory znajdują się w głębokich warstwach skóry : mięśniach, ścięgnach, czy też więzadłach.

 

Jak widać piasek dynamiczny daje nieograniczone możliwości zabawy. Świetnie się sprawdzi do zabawy w domu, podczas długich jesiennych wieczorów, albo w szkole czy przedszkolu na warsztatach plastycznych. Będzie też świetną atrakcją na dziecięcej imprezie, albo znakomitym prezentem. Jedno jest pewne – dzieci pokochają go od pierwszego dotknięcia.