Wyobraźnia – dlaczego jest potrzebna do rozwoju dziecka?

Wyobraźnia – dlaczego jest istotna?

Współcześni rodzice bardzo dbają o to, by ich pociecha otrzymała odpowiednie wykształcenie. Starają się, by dziecko uczyło się języków obcych, programowania, a także rozwijało kompetencje społeczne. Gdy jednak słyszą hasło, że równie istotna co wykształcenie jest też wyobraźnia, mogą mieć wątpliwości, czy ta zdolność na pewno jest taka niezbędna. Wyobraźnia to nie tylko wymyślanie nieprawdziwych historii, ale coś znacznie więcej. Odpowiada ona za zdolność szybkiego uczenia się, a także poszerza możliwości twórcze. Żaden dobry inżynier nie byłby w stanie skonstruować nowych maszyn czy urządzeń, gdyby nie jego wyobraźnia. Umiejętności matematyczne są tu również istotne, ale to wyobraźnia i idąca z nią w parze kreatywność, dają możliwość tworzenia nowej rzeczywistości.

 

Jak wzmacniać dziecięcą wyobraźnię?

Niemal wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym mają naturalną zdolność do twórczego myślenia. Jednak po ukończeniu szkoły wielu z nich traci tę umiejętność. Co zatem można zrobić, by wesprzeć rozwój wyobraźni dziecka?
Przede wszystkim należy pozwolić dziecku zadawać pytania. Nie należy go wyśmiewać ani sugerować, że pyta o nieistotne rzeczy. Trzeba z szacunkiem i czułością podejść do całej sytuacji.
Dziecko musi mieć także bezpieczną przestrzeń do popełniania błędów. Gorsza ocena w szkole czy źle zrealizowany obowiązek w domu nie powinien być powodem kary. To dzięki temu, że się mylimy, możemy nauczyć się czegoś nowego. Jeżeli będziesz krytykować dziecko za popełnione błędy, może ono przestać w ogóle podejmować jakikolwiek wysiłek z obawy przed karą czy wyśmianiem. Buduj w dziecku przekonanie, że jest wartościową osobą bez względu na to, jak wielkich pomyłek się dopuści.

 

Kreatywne pomysły na zabawy dla dzieci.

Pozwól dziecku na nieskrępowaną zabawę. Interesujące zabawki kreatywne znajdziesz na naszej stronie internetowej. Nasze produkty tworzymy z myślą o rozwoju dziecięcego potencjału. Tak naprawdę każda nowa zabawka daje dziecku możliwość pobudzenia umysłu do działania. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretne zastosowanie danej rzeczy, np. kreatywne pianki Tubi Jelly,  to szansa na twórcze rozbudzenie zarówno zdolności manualnych jak i twórczych pomysłów.
Zabawa Tubi Jelly polega na tworzeniu żelowych, trójwymiarowych figurek z dostępnym foliowych szablonów. Dziecko ma też możliwość zrealizowania każdego, nawet najbardziej zaskakującego pomysłu, dzięki dodatkowej pustej folijce, na której może namalować, co tylko mu się wymarzy lub odbić z książki ulubioną postać. Ponadto do zestawu dołożone są tematyczne dodatki, jak na przykład akwarium, w którym można umiejscawiać stworzone dzieła i cieszyć się widokiem własnej armii piratów. Oprócz samego kreowania figurek, Tubi Jelly pozwala na organizowanie zabaw z tymi już wytworzonymi – piraci mogą stoczyć ze sobą bitwę morską, a młodsze dzieci w sposób kreatywny mogą uczyć się cyferek. Tubi Jelly otrzymała tytuł Nagrody Dzieci w prestiżowym konkursie poświęconym zabawkom – Zabawka Roku 2021. Znak jakości pozwala rodzicom wybierać mądre, bezpieczne i rozwijające zabawki, które stymulują ich rozwój. Taka zabawka z pewnością spodoba się dziecku.
Wyobraźnia jest bardzo istotna w codziennym życiu. Warto zadbać o jej rozwój u swojej pociechy.