Wspólne odkrywanie tajemnic kosmosu z dzieckiem

Kosmos od zawsze fascynuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Już kilkulatki z dużym zainteresowaniem spoglądają w niebo. Dostrzegają na nim nie tylko przelatujące samoloty, ale również chmury, Księżyc, Słońce, a gdy niebo jest przejrzyste, także inne gwiazdy. Pojawiają się pierwsze pytania, te łatwe i te trudniejsze „Tato, a ile jest gwiazd”, „Mamo, dlaczego widać tylko połowę Księżyca?”.

Nie zawsze znajdujemy czas i nie zawsze mamy wiedzę, aby wytłumaczyć małym ciekawskim, jakie zjawiska zachodzą w przestrzeni kosmicznej. W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania możemy posiłkować się książką, filmem lub Internetem. Możemy też zachęcić dziecko do samodzielnego odkrywania tajemnic kosmosu, dając mu do tego dobry pretekst.

O skutecznych sposobach na zainteresowanie dzieci kosmosem oraz o kilku kosmicznych faktach, których być może nie znacie, piszemy w dalszej części artykułu.

Ciekawostki o planetach i kosmosie dla dzieci

Istnieje wiele sposobów na zafascynowanie dzieci kosmosem. Najprostszym, a jednocześnie skutecznym sposobem, jest opowiedzenie im kilku wybranych ciekawostek na przykład o Układzie Słonecznym. Tak, żeby rozbudzić ich ciekawość i rozgrzać wyobraźnie.

Jak powszechnie wiadomo, nasz Układ Słoneczny składa się z 8 planet, a każda z nich ma swoją ultra ciekawą tajemnicę, która zachwyca lub przeraża. Poznanie niektórych z nich to idealny sposób na rozbudzenie dziecięcej (ale nie tylko dziecięcej) wyobraźni. Zresztą zobaczcie sami:

Mars nazywany jest “Czerwoną Planetą” ze względu na swoją czerwono-brązową powierzchnię. Znajduje się na nim Olympus Mons, czyli najwyższa góra w Układzie Słonecznym, która ma ponad 21 kilometrów wysokości

Mars to planeta, którą ludzie chcieliby odwiedzić. Po jej powierzchni już dziś porusza się kilka robotów, które zostały wysłane z Ziemi statkiem kosmicznym. Mars jest też miejscem poszukiwań życia: Badania sugerują, że na Marsie mogło być życie w przeszłości lub że może on nadal kryć podziemne bakterie.

Saturn to jedna z planet w Układzie Słonecznym, która ma piękne i widoczne z Ziemi pierścienie (żeby je zobaczyć, trzeba mieć lunetę). To sprawia, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na niebie. Na Saturnie nie da się wylądować, tak jak na przykład na Ziemi. Saturn to planeta składająca się z gazów, między innymi z helu – tego samego, którym napełnia się balony.

Merkury to planeta, która ma największe różnice temperatur między dniem a nocą. W ciągu dnia może być bardzo gorąco, a nocą bardzo zimno. Trochę tak jak na pustyni Sahara na Ziemi.

Jowisz to największa planeta w Układzie Słonecznym. Jest tak duża, że można by w niej zmieścić wszystkie inne planety razem wzięte. Jego grawitacja przyciąga wiele obiektów takich jak komety czy planetoidy, które mogłyby zagrozić Ziemi. Na Jowiszu panuje ogromna i nigdy nie kończąca się burza, znana jako Wielka Czerwona Plama. Ta burza jest wystarczająco duża, by ogarnąć aż trzy Ziemie!

Uran jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, która obraca się na bok. To oznacza, że jego osie obrotu są prawie równoległe do płaszczyzny orbity.

Wenus ma najgorętszą powierzchnię: Nawet gorętszą niż Merkury, pomimo że jest dalej od Słońca. To dlatego, że ma bardzo gęstą atmosferę, która zatrzymuje ciepło. Wenus bywa nazywana siostrą Ziemi, bo jest do niej podobna wielkością i masą.

70% powierzchni Ziemi pokrywa woda. Naukowcy twierdzą, że także we wnętrzu Ziemi mogą kryć się olbrzymie podziemne oceany.

Ale KOSMOS to wiele więcej niż planety Układu Słonecznego. Znajduje się w nim nieskończona ilość gwiazd, planet i galaktyk. Nikomu nie udało się ich dotąd policzyć. Co więcej, udowodniono, że Wszechświat ciągle się rozszerza! To oznacza, że gwiazdy i galaktyki oddalają się od siebie. Czy to nie jest fascynujące?!

Tubi Jelly Planety – idealna zabawka dla zainteresowanych odkrywaniem kosmosu

Jeśli powyższe fakty fascynują Was tak samo, jak nas, wykorzystajcie je do zabawy! Możecie wspólnie narysować burzę na Jowiszu albo pierścienie Saturna. Możecie pospekulować jak wyglądają planety jeszcze nam nieznane. Możecie też do odkrywania tajemnic kosmosu wykorzystać różne, tematycznie z nim związane, zabawki, jak choćby zestaw TUBI JELLY PLANETY.

Zestaw Tubi Jelly Planety 3D pozwoli waszemu dziecku samodzielnie stworzyć żelowe planety. W zestawie znajduje pięć żelowych płynów, akcesoria oraz specjalne akwarium wraz z wodnymi kryształami, w którym umieścić można żelowe planety i stworzyć z nich całą galaktykę.

Za rekomendację tej zabawki niech służy również fakt, że Zestaw został doceniony przez dzieci, które przyznały mu nagrodę Zabawki Roku 2023! Innowacyjność zabawki dostrzeżono także za granicą, gdzie uzyskała nominację do prestiżowej nagrody na międzynarodowych targach Kind + Jugend 2023 w Kolonii.

Baw się i odkrywaj z nami!