Propozycje zabaw z bańkami mydlanymi, które zachwycą malucha

Prosty i ekologiczny sposób na długie, szalone godziny spędzone z maluchami na podwórku? Bańki mydlane! Chociaż wydają się banalne, to nie ma chyba człowieka, który choć raz w dzieciństwie nie szalał z błyszczącymi bańkami. Co więcej, oferują niezliczoną ilość korzyści dla rozwoju dziecka – wspierają układ mowy, motoryczny, pobudzają kreatywność, uczą zdrowej rywalizacji oraz po prostu relaksują. Jeśli więc można połączyć naukę z zabawą, to warto z tego korzystać! Oto kilka propozycji zabaw z bańkami mydlanymi, które zachwycą każdego malucha i zajmą go na długie godziny.

 

Wyścig baniek mydlanych

Bańkowy wyścig to chyba najprostszy sposób na zabawę z bańkami dla dwójki lub więcej dzieciaków. Co będzie do tego potrzebne? Bańki mydlane dla dzieci, płyn do baniek mydlanych, sznurek do wyznaczenia mety oraz dobry humor. Dzieci ustawiają się obok siebie i robią kilka baniek. Następnie wybierają jedną, którą za pomocą dmuchania muszą dostarczyć na linię mety. Czyja bańka dotrze pierwsza (lub nie pęknie) – wygrywa. Taka zabawa w przyjazny dla dziecka sposób uczy zdrowej rywalizacji, a także cierpliwości. Jest idealna nawet dla trzyletnich lub czteroletnich maluchów.

Im większa, tym lepsza

Ta zabawa, podobnie jak poprzednia, uczy zdrowej konkurencji pomiędzy dziećmi. Tym razem jednak nie ma wyznaczania linii mety. Dzieci ścigają się, kto wykona największą bańkę mydlaną. Maluchy uczą się, jak kontrolować dmuchnięcia, aby powstała jak największa bańka. To bardzo efektywne ćwiczenie dla aparatu mowy, a także świetnie wpływa na poprawę dykcji i płynniejsze mówienie.

Najwolniejsza bańka

Jeśli mowa o ćwiczeniu aparatu mowy, zawody w najdłuższe robienie jednej bańki nie mają sobie równych. Na czym polega ta zabawa? Dzieci (lub dziecko i dorosły) na znak START zaczynają dmuchać. Grę wygrywa ten, komu uda się robić bańkę najdłużej. To doskonały sposób na naukę kontrolowania oddechu i rozluźnienie mięśni twarzy. Żeby uatrakcyjnić zabawę, możesz mierzyć czas powstawania jednej bańki.

Kto da więcej?

Ile baniek jesteś w stanie zrobić za pomocą jednego wydechu? Sprawdźcie to! „Kto da więcej” to kolejny pomysł na naukę zdrowej rywalizacji dla każdego malucha. Tutaj jednak zamiast największej lub najwolniej wykonywanej bańki zadanie jest odwrotne – ten, kto zrobi jak najwięcej małych baniek mydlanych, ten wygrywa grę.

Muzyczne bańki

Rozbijanie baniek to fantastyczna zabawa ruchowa, która potrafi wymęczyć nawet najbardziej zwariowanego malucha. Na czym polega? Jedna osoba (najlepiej dorosły) robi bańki mydlane, a dzieci je rozbijają w rytm muzyki. Staraj się, aby bańki dolatywały wysoko, by dzieci mogły do nich podskakiwać. Żeby zabawę urozmaicić, możecie zorganizować turniej. To dziecko, które rozbije najwięcej baniek, wygrywa. Do tej gry idealnie sprawdzają się zarówno klasyczne, jak i te duże bańki mydlane (można je przygotować za pomocą obręczy do baniek mydlanych). Im większe bańki, tym większa frajda z ich rozbijania! Zabawa wspaniale rozwija słuch oraz poczucie rytmu, a samodzielne korzystanie z obręczy do baniek mydlanych wspomaga rozwój koordynacji ruchowej.

Zamykanie w bańce mydlanej

Do tej zabawy będzie Ci potrzebny zestaw do baniek (my polecamy Zamykanie w bańce mydlanej). Za jego pomocą przygotujesz duże bańki, które pomieszczą w środku dzieciaki! Jak się przygotować? Ułóż dołączoną podstawkę na płaskim podłożu i napełnij ją płynem do dużych baniek mydlanych. Następnie umieść obręcz w płynie, ustaw malucha w środku obręczy i… zacznij zabawę. Gwarantujemy, że dzięki jednemu zestawowi spędzicie na podwórku długie godziny.

Kolorowe bańki mydlane

Co by się stało, gdyby bańki mydlane były jeszcze bardziej kolorowe? Pobudź wyobraźnię dzieciaków i stwórzcie wspólnie najbardziej szalone, tęczowe bańki! Jak je wykonać? Do gotowego płynu do baniek mydlanych dodaj odrobinę farby (najlepiej wykorzystać farby plakatowe) lub barwnika spożywczego. Jeśli chcecie przygotować więcej kolorów, możecie rozlać płyn do baniek mydlanych do osobnych miseczek i do każdej miseczki wlać inny kolor farbek. Dalej nie pozostaje wam nic innego, jak tylko… dmuchać. Bańki mają delikatny kolor, a po pryśnięciu barwią otoczenie. Uwaga: to zabawa wyłącznie na otwartej przestrzeni. Przygotujcie ubrania, które możecie pobrudzić!

Bańkowe obrazy

Wykorzystując zabarwiony płyn do baniek mydlanych, możecie też z dziećmi wyżyć się kreatywnie. Takie kolorowe bańki są bowiem doskonałym sposobem na przygotowanie plastycznych arcydzieł. Do zabawy poza płynem z farbami potrzebne Ci będą: stolik i krzesło oraz duży, biały brystol. Rozłóżcie brystol na stoliku. Następnie za pomocą przyrządu do robienia baniek mydlanych nabierzcie nieco płynu w wybranym kolorze i ustawcie go nad kartką. Po dmuchnięciu w kartkę gotowa bańka osadza się na jej powierzchni. Kiedy znika, pozostawia po sobie kolorowy ślad. Niech każdy maluch wykona w ten sposób swoje własne dzieło – tak, aby wykorzystać każdy kolor i zapełnić całą powierzchnię brystolu. Taka zabawa to ciekawa alternatywa dla “zwykłych” farb czy kredek i świetnie zajmuje dzieci (nawet te najmniejsze) na długie godziny.

Bańki magika

Bańki jeszcze bardziej magiczne? Jest na to sposób! Gotowy zestaw do baniek mydlanych Hop Hop Bańki dosłownie zaczaruje wszystkie dzieciaki! Zabawa wyzwala kreatywność i pobudza wyobraźnię maluchów. Zestaw zawiera buteleczkę z magicznym płynem do robienia niezwykle sprężystych baniek, dwie słomki do puszczania hip-hopowych baniek mydlanych oraz dwie rękawiczki do odbijania baniek. Tak przygotowane magiczne bańki mydlane możecie odbijać rękami! To ciekawa alternatywa dla zwykłych gier.

Zabawy z bańkami mydlanymi niosą ze sobą same korzyści – rozwijają koordynację oraz aparat mowy, uczą rywalizacji, współpracy i po prostu dają kupę radości! Jeśli więc masz ochotę na podwórkowe szaleństwo z maluchami, koniecznie wypróbuj nasze pomysły.