Porządek – to komfort psychiczny i kreatywność
Jak zadbać o porządek, który obudzi w nas kreatywność jednocześnie poprawiając komfort psychiczny? W zabieganej codzienności często zapominamy o znaczeniu porządku. Skumulowane wokół nas przedmioty, niepoukładane dokumenty, zabawki w każdym zakątku domu, a nawet bałagan w szafie potrafią generować stres i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że porządkowanie to nie tylko obowiązek, ale również doskonały sposób na zadbanie o komfort psychiczny, zwiększenie produktywności, a nawet pobudzenie kreatywności.
Zmniejszenie stresu: Bałagan może wywoływać uczucie przytłoczenia i frustracji. Porządkowanie i systematyzowanie przestrzeni wokół nas pozwala na uspokojenie myśli i obniżenie poziomu stresu. Badania naukowe potwierdzają, że u osób przebywających w nieuporządkowanej przestrzeni zwiększa się poziom hormonu stresu czyli kortyzolu1.
Zwiększenie produktywności: Łatwiej nam się skupić i pracować, gdy otoczenie jest uporządkowane. Znajdziemy szybciej potrzebne przedmioty i unikniemy rozpraszaczy. Ciągłe poszukiwania potrzebnych rzeczy prowadzi do wzrostu napięcia i frustracji.
Poprawa komfortu psychicznego: Pozytywne skojarzenia z porządkiem, takie jak czystość, ład i spokój, wpływają na nasze samopoczucie i wzmacniają poczucie kontroli nad życiem.
Kreatywność: Porządkowanie może stymulować kreatywność. Tworzenie nowych rozwiązań do przechowywania przedmiotów, wymyślanie zastosowań dla starych rzeczy, to wszystko pobudza wyobraźnię i sprzyja generowaniu nowych pomysłów.
Czas na relaks: Porządkowanie może być również formą relaksu. Możemy zaangażować się w fizyczną aktywność i jednocześnie uporządkować przestrzeń wokół nas. Aktywność fizyczna może przyczynić się do zwiększenia wydzielania endorfin, hormonów, które pomagają zmniejszyć uczucie bólu i poprawić nastrój oraz prowadzi do wytwarzania serotoniny, dopaminy i noradrenaliny – neuroprzekaźników zaangażowanych w regulację nastroju i emocji2.
Drugie życie opakowań i kartonów
Oprócz sprzątania i organizacji przestrzeni, możemy również kreatywnie wykorzystać opakowania i kartony po zabawkach lub zakupach. Stanowią one doskonały materiał do tworzenia różnego rodzaju organizerów, pudełek do przechowywania, dekoracji. bardziej kreatywni rodzice potrafią z kartonów zrobić również przebranie dla swojego dziecka. Wystarczy odrobina wyobraźni i umiejętności manualnych, aby nadać im nowe życie.
Opakowania z zabawek TUBAN są bardzo solidne, wykonane ze sztywnego kartonu i można w nich bezpiecznie zamknąć przesyłkę lub przechowywać w nich potrzebne nam przedmioty, na przykład kredki, ozdoby do włosów lub różnego rodzaju “przydasie”. Z dużych kartonów do ponownego użytku polecają się szczególnie opakowania po: Zestaw Tubi Jelly, puszysty piasek zestaw Lodowisko czy Slime zmieniający kolor Alien Slime i Magic Pink. Te mniejsze np. z zestawów Slime czy Puszystego Piasku Fluffy Sand świetnie nadadzą się do przechowywania wszelkich drobnych rzeczy: małych zabawek lub kosmetyków.
Opakowania do pakowania paczek czyli kreatywność w pakowaniu
Innym pomysłem na powtórne wykorzystanie pustych kartonów i opakowań jest wykorzystanie ich do pakowania paczek. Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność platform typy Vinted czy Olx gdzie użytkownicy sprzedają używaną odzież (bardzo często ubranka po dzieciach) lub inne niepotrzebne już rzeczy. Szacuje się, że w roku 2024 prawie połowa wszystkich transakcji w Internecie będzie odbywać się na platformach sprzedażowych3.
Po udanej sprzedaży niepotrzebnej już rzeczy pojawia się pytanie “W co zapakować paczkę”. Wówczas z pomocą przychodzą przechowywane wcześniej puste kartony i opakowania.
Zamiast kupować nowe kartony, możemy wykorzystać te, które mamy już w domu. Wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć i zaadresować, aby bezpiecznie wysłać paczkę do nowego właściciela.
Oprócz oczywistych zalet sprzedażowych, wykorzystywanie pustych kartonów, ma również głębszy sens. Troszczymy się w końcu o naszą planetę szanując jej zasoby, z których wszyscy korzystamy na codzień. Ponowne wykorzystanie materiału nosi nazwę recyklingu kaskadowego. Dobrym przykładem jest tutaj papier, który można przetworzyć 5 razy i za każdym razem straci on 10% swoich właściwości. Papier zaczyna więc od góry jako kartki do książek, a kończy jako opakowania, papier toaletowy albo wytłoczki do jajek.
Należy przy tym pamiętać, że w Polsce każda osoba zużywa średnio około 140 kg papieru rocznie. Na świecie każdego roku, każdy człowiek zużywa ponad 50 kg1. Daje to obraz skali. Ponowne wykorzystanie kartonów i opakowań nie tylko pozwala lepiej zorganizować przestrzeń wokół nas ale jest równocześnie oddechem dla naszej planety.
Pamiętajmy, że porządek i kreatywność mogą iść w parze. Wykorzystując opakowania i kartony w pomysłowy sposób, możemy nie tylko uporządkować przestrzeń wokół nas, ale również nadać im nowe funkcje i zastosowania. To nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również dbałość o środowisko naturalne i pobudzenie kreatywności.
1https://environmentalpaper.org/wp-content/uploads/2018/04/StateOfTheGlobalPaperIndustry2018_FullReport-Final-1.pdf (dostęp 03.06.2024)
1https://iqbuy.pl/czystosc-a-psychika-jak-utrzymanie-porzadku-moze-wplywac-na-nasze-samopoczucie-i-nastroj/ (dostęp 04.06.2024)
2https://swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/33771-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie-psychiczne (dostęp 04.06.2024)
3https://blog.arvato.pl/trendy-w-e-commerce-2024/ (dostęp 04.06.2024)