Pomysły na prace plastyczne dla dzieci.

Prace plastyczne to zajęcia, które rozwijają zdolności manualne i kreatywność dziecka. Warto więc zachęcać najmłodszych, aby spędzali jak najwięcej czasu tworząc swoje pierwsze arcydzieła. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Dzieciaki szybko się nudzą, więc dobrze jest przygotować dla nich coś więcej, niż tylko kolorowankę i kredki. Oto kilka nieco bardziej urozmaiconych pomysłów na prace plastyczne dla najmłodszych.

Prace z masy solnej dla dzieci

To jeden najtańszych i najprostszych pomysłów na prace plastyczne dla dzieci. Wystarczy połączyć jedną część soli, jedną część mąki i połowę części wody. Po wymieszaniu całość utworzy plastyczną masę, która ma zdolność do samoistnego twardnienia. Można wykonać z niej praktycznie wszystko. Ze względu na jej biały kolor, masa solna doskonale się farbuje, co czyni z niej jeszcze ciekawszy materiał do twórczych działań. W tym celu warto użyć składników, które znajdują się w kuchni, takich jak kakao czy kurkuma. Mieszanka tych składników z naszą masą solną nie tylko pozwoli stworzyć kolorowe rzeźby, ale także będzie w pełni bezpieczna dla dzieci. Inną ciekawą opcją jest ulepienie ozdób z białej masy, a następnie pokolorowanie ich przy pomocy farb plakatowych. W ten sposób można stworzyć figurki ulubionych zwierząt, czy postaci z bajek. Z takiej masy da się też lepić wiszące ozdoby np. na Święta Bożego Narodzeniu lub Wielkanoc. Wystarczy tylko przewlec przez nią kawałek grubej włóczki czy sznurka. Masa solna doskonale sprawdzi się także do tworzenia odcisków dłoni i stóp dziecka. Taką pracę warto zachować na pamiątkę.

Zabawa piaskiem kinetycznym

Piasek kinetyczny przypomina w dotyku ten prawdziwy (ten zresztą stanowi jego główny składnik), lecz dużo łatwiej kształtuje się go i formuje. To jedna z najprzyjemniejszych zabaw plastycznych, jakie można zaoferować dzieciom. Piasek kinetyczny nadaje się do wielu kreatywnych działań. Można go lepić, wycinać, układać, kroić, wałkować, wyciskać. Wciąga dzieci na długo, jednocześnie ćwicząc ich kreatywność, motorykę, cierpliwość i koordynację ruchów. Poza tym, to doskonały pomysł na zabawę niezależnie od pogody i miejsca – piasek kinetyczny i mini piaskownicę można przecież wziąć ze sobą w zasadzie wszędzie. Jest bezpieczny dla dzieci i nawet półtoraroczne maluszki (pod nadzorem opiekunów) mogą się nim bez problemu bawić.

Naczynia wyklejane z gazet

To kolejna metoda tworzenia prac, do której wykorzystuje się przedmioty znajdujące się w prawie każdym domu. Do wykonania papierowych naczyń, poza tak zwaną „bazą”, na której powstanie praca, czyli na przykład słoikiem, miską lub balonem, potrzebne są bowiem stare gazety i prosty klej wykonany z wody i mąki. Aby wykonać rzeźbę, pokrywamy powierzchnię warstwą mącznego kleju i przyklejamy kawałki porwanych gazet. Powtarzamy tę czynność aż do uzyskania pożądanej grubości naszej miseczki i zostawiamy całość do wyschnięcia. Kiedy klej całkiem stwardnieje, należy delikatnie oderwać papierową skorupę od naczynia, na którym była lepiona. Całość można pomalować wybraną farbką. Warto tutaj pokusić się także o domalowanie fantazyjnych wzorów, aby praca prezentowała się jeszcze piękniej. To też dobry sposób na stworzenie makiety układu słonecznego. Wystarczy użyć jako szablonów miseczek o różnych wielkościach i pomalować je na wzór planet, po czym przypiąć na tablicy lub do brystolu.

Piankowy Fluffy Slime

Slime to zabawka uwielbiana przez wszystkie dzieci. Być może jest tak dlatego, że występuje on w tak wielu wersjach, że każdy jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jednym z mozliwych do stworzenia we własnym domu wersji Slime, jest tak zwany Fluffy Slime, który od klasycznego różni się konsystencją. W jego składzie znajduje, się, tak jak klasycznych wersjach klej i aktywator, ale po dodaniu Tubi Pianki Kreatywnej Tuban staje się on mięciutki i puchaty, jak kolorowa chmurka. Tubi Pianka dostępna jest w różnych kolorach, a w zależności od tego, ile jej dodamy, uzyskujemy inny efekt “puszystości”. Robienie takiego slime’a to świetna i kreatywna zabawa, która wciąga dzieci na długo.

Fantazyjna biżuteria z kolorowego papieru

Tworzenie bransoletek i naszyjników to doskonały pomysł na prace plastyczne dla dzieci. Już samo wykonywanie koralików wymaga pomysłowości i precyzji, a przecież później trzeba je jeszcze nawlec, by skomponować całość. Można do tego celu użyć gotowych zestawów, jednak nie jest to konieczne. Wystarczy mieć w zanadrzu papier kolorowy, klej i nitkę. Z papieru należy wyciąć wąskie paski, posmarować klejem i zwinąć w ruloniki, które utworzą koraliki. Można wycinać paski różnych grubości, kolorów i kształtów, aby finalny efekt był jeszcze bardziej zaskakujący. Takie papierowe koraliki wystarczy nawlec na nitkę i zawiązać, by stworzyły naszyjnik lub bransoletkę, które można później wykorzystać do zabawy.

Trójwymiarowe figurki Tubi Jelly

Pisząc o pracach plastycznych dla dzieci, nie sposób nie wspomnieć o zestawach kreatywnych Tubi Jelly, które pozwalają tworzyć oryginalne trójwymiarowe żelowe figurki. Tubi Jelly to masa plastyczna, która w kontakcie ze specjalnym aktywatorem zmienia się z płynu w ciało stałe – czyli żelową figurkę. A jaką? Tu jest właśnie prawdziwe pole do popisu dla naszych milusińskich. Bogactwo szablonów sprawia bowiem, że mogą oni tworzyć figurki słodyczy, bajkowych postaci, zwierzątek czy przeróżnych stworków. Co więcej, zabawa plastyczna Tubi Jelly nie musi sprowadzać się do zwykłego odlania postaci z gotowej masy. Można bowiem użyć różnych kolorów, mieszać je ze sobą, albo nawet wylewać barwnymi warstwami, tworząc niepowtarzalne i fantazyjne figurki. Te zaś oczywiście posłużyć mogą później do dalszej zabawy.

Domowe gniotki

Kiedyś jedna z najpopularniejszych zabawek, jakie można było spotkać na straganach. Jej wykonanie jest banalnie proste i nie powinno sprawić problemu najmłodszym. Do zrobienia gniotka potrzebna jest mąka ziemniaczana, balon, kolorowa włóczka praz pisaki. Balon należy wypełnić mąką. Do tego celu dobrze sprawdzi się lejek kuchenny lub zwykła plastikowa butelka. Napełniony balon związujemy, a supeł ozdabiamy kolorową włóczką. Teraz wystarczy dorysować gniotkowi buzię i … jest on gotowy. Pięknie się prezentuje i można go do woli ugniatać!

Mamy nadzieję, że nasze pomysły staną się dla Was inspiracją i wspólne z całą rodziną stworzycie niesamowite prace!