Piasek do zadań specjalnych, czyli o zaletach piasku dynamicznego.

Piasek dynamiczny przebojem wdarł się na półki sklepów z zabawkami i od razu skradł serca wielu dzieci. Nie bez przyczyny. Jest to zabawka, która nie tylko daje dużo radości, ale też pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych. A w jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Czym jest piasek dynamiczny?

Piasek dynamiczny w całości składa się z ziaren piasku którym nadano pewne specjalne właściwości. Po pierwsze został on pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń i brudu, dzięki czemu mogą z nim obcować, pod kontrolą dorosłych, nawet bardzo małe dzieci. Po drugie, został obdarzony kolorami, co czyni go atrakcyjnym produktem do zabawy. Po trzecie, jego “dynamiczna” struktura sprawia, że piasek ten się przesypuje, choć się nie rozsypuje, a lepienie z niego najrozmaitszych kształtów jest czystą przyjemnością. Zwłaszcza, że dodatkowo jest on niezwykle delikatny, czy wręcz “aksamitny” w dotyku.

Dlaczego warto oferować dzieciom do zabawy piasek dynamiczny?

Motoryka mała a rozwój mowy.

Zabawa piaskiem dynamicznym, podobnie jak zabawa zwykłym piaskiem, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Nie tylko dlatego, że angażuje je do twórczego działania, pobudzając tym samym ich wyobraźnię i rozwijając kreatywność. To oczywiście rzeczy trudne do przecenienia. Ale zabawa ta odgrywa też pewną rolę na przykład w rozwoju mowy. W jaki sposób? Otóż wszystko to, co robimy z piaskiem dynamicznym, czyli czynności takie jak ugniatanie, chwytanie, zgniatanie, przekładanie z ręki do ręki i inne precyzyjne ruchy rąk, które wymagają skupienia uwagi, to tak zwana motoryka mała. A ośrodek odpowiedzialny za nią znajduje się w mózgu człowieka zaraz obok ośrodka odpowiedzialnego za mowę, stąd też wpływ jednego na drugie.

Piasek dynamiczny jako narzędzie w terapii SI

Piasek dynamiczny bywa też wykorzystywany jako narzędzie w terapiach, jako choćby w terapii zaburzeń integracji sensorycznej, czy też terapii ręki.
Integracja sensoryczna to zjawisko polegające na odbieraniu, interpretowaniu i odpowiednim odpowiadaniu na rozmaite bodźce zmysłowe docierające do mózgu człowieka z jego organizmu oraz ze świata zewnętrznego. Jeśli działa ono prawidłowo, to układ nerwowy niektóre z tych bodźców ignoruje, innymi zaś się zajmuje. To pozwala człowiekowi skutecznie funkcjonować w różnych, często dynamicznie się zmieniających, sytuacjach. Jeśli natomiast ten proces jest zaburzony, człowiek w sposób niewłaściwy reaguje na te sytuacje, co negatywnie wpływa na wszystkie niemal sfery jego życia. Wtedy potrzebna jest terapia, której celem jest nauczenie centralnego układu nerwowego prawidłowego reagowania na bodźce. Używa się w niej wielu narzędzi, a jednym z nich jest właśnie piasek.

Zabawa piaskiem jako wstęp do nauki pisania

Nauka pisania jest rzeczą trudną i wymagającą. Warto wiedzieć, że już w okresie niemowlęcym kształtuje się prawidłowe ruchy rąk, które w przyszłości umożliwią chwytanie ołówka czy długopisu. Bardzo ważne jest stymulowanie rozwoju dłoni i palców dziecka, na przykład poprzez zabawy piaskiem dynamicznym, który daje się formować w rozmaite budowle i kształty. Dzięki temu nie będzie mieć ono większych trudności w nauce pisania w późniejszym wieku.

Przykłady zabaw piaskiem dynamicznym.

Piasek dynamiczny daje bardzo wiele możliwości zabawy. Jego wszechstronność sprawia, że wielu rodziców oferuje go do zabawy swoim dzieciom, szczególnie w jesienne i zimowe wieczory, które czasem dłużą się naszym milusińskim. Dzieci, obdarzone nieograniczoną wyobraźnią same wiedzą do czego wykorzystać tę zabawkę, ale gdyby zabrakło im pomysłów, proponujemy wykorzystać któryś z poniższych:

– Babki z piasku dynamicznego

Piasek dynamiczny dostępny jest w zestawach z kolorowymi foremkami, ale do robienia babek z piasku dynamicznego świetnie się nadadzą wszelkie pojemniki (po jogurtach, czy deserkach dla dzieci), które znaleźć można na przykład w kuchni.

– Budowle z piasku dynamicznego

Plastyczna struktura piasku dynamicznego czyni go znakomitym materiałem do budowania wszelkich piaskowych budowli takich jak zamki, kopce czy piaskowe zapory. Do takiej zabawy warto włączyć inne zabawki, na przykład figurki zwierząt lub ludzików.

– “Kuchenne” zabawy piaskiem dynamicznym

Warto zabrać piasek dynamiczny do zabawy w dziecięcej kuchni, gdzie może on być wykorzystany do ulepienia piaskowego chleba, który następnie kroi się w plasterki. Piasek dynamiczny można także wałkować prawdziwym lub zabawkowym wałkiem do ciasta i wycinać z niego piaskowe ciasteczka, albo ulepić z niego kolorowy, piaskowy tort.

– Płaskorzeźby i rysowanie na piasku

Rozsypany na twardej podstawie piasek dynamiczny nadaje się do formowania w płaskorzeźby. Można też wyciskać w nim kształty, albo rysować po nim rysikiem. Wszystko zależy od wyobraźni.

Żródła:
https:/pedagogika-specjalna.edu.pl/warsztat-pracy/metody-pracy/terapia-integracji-sensorycznej/
http:/www.si-poznan.pl/artykul_si_wlasnymi_slowami.html
https:/psychoterapia.plus/terapia-reki-na-czym-polega-i-dla-kogo-jest-przeznaczona/