Piasek dynamiczny i piasek kinetyczny dla dzieci? Czym one się różnią?

piasek kinetyczny i piasek dynamiczny

Piasek dynamiczny i piasek kinetyczny różnią się głównie nazwą handlową. Jedna z nich „piasek kinetyczny” jest zastrzeżoną nazwą producenta. Piasek kinetyczny i piasek dynamiczny mają podobne właściwości.

Oba terminy odnoszą się do specjalnych rodzajów piasku. Mają one unikalne właściwości, takie jak zdolność do formowania się, modelowania i utrzymania kształtu. Jednak różnice między nimi mogą wynikać z konkretnego kontekstu lub specyficznych produktów oferowanych na rynku.

Piasek kinetyczny został opracowany do zabaw plastycznych i sensorycznych. Jego struktura pozwala na łatwe formowanie i modelowanie różnych kształtów, czym wydatnie przyczynia się do rozwoju dziecka.

Piaski przebojem wdarły się na półki sklepów z zabawkami i od razu skradły serca wielu dzieci. Nie bez przyczyny. Jest to zabawka, która nie tylko daje dużo radości, ale też pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych. A w jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Czym jest piasek dynamiczny i piasek kinetyczny?

Piasek dynamiczny w całości składa się z ziaren piasku, którym nadano pewne specjalne właściwości.

Po pierwsze został on pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń i brudu, dzięki czemu mogą się nim bawić, pod kontrolą dorosłych, nawet bardzo małe dzieci.

Po drugie, został obdarzony kolorami, co czyni go atrakcyjnym produktem do zabawy.

Po trzecie, jego “dynamiczna” struktura sprawia, że piasek ten się przesypuje, choć się nie rozsypuje. Lepienie z niego najrozmaitszych kształtów jest czystą przyjemnością. Zwłaszcza, że dodatkowo jest on niezwykle delikatny, czy wręcz “aksamitny” w dotyku. Nadaje się idealnie do zabawy w domu. 

Dlaczego warto oferować dzieciom do zabawy piasek dynamiczny?

Motoryka mała a rozwój mowy.

Zabawa piaskiem dynamicznym, podobnie jak zabawa piaskiem kinetycznym lub zwykłym piaskiem, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Angażuje je do twórczego działania, pobudzając tym samym ich wyobraźnię i rozwijając kreatywność. To oczywiście rzeczy trudne do przecenienia. Zabawa ta odgrywa też pewną rolę na przykład w rozwoju mowy. W jaki sposób?

Otóż wszystko to, co robimy z piaskiem kinetycznym, czyli czynności takie jak ugniatanie, chwytanie, zgniatanie, przekładanie z ręki do ręki i inne precyzyjne ruchy rąk, które wymagają skupienia uwagi, to tak zwana motoryka mała. Ośrodek odpowiedzialny za nią znajduje się w mózgu człowieka zaraz obok ośrodka odpowiedzialnego za mowę, stąd też wpływ jednego na drugie.

Piasek dynamiczny i piasek kinetyczny jako narzędzie w terapii SI

Piasek dynamiczny bywa też wykorzystywany jako narzędzie w terapii zaburzeń integracji sensorycznej lub też terapii ręki.

Co to jest integracja sensoryczna?

To zjawisko polegające na odbieraniu, interpretowaniu i odpowiadaniu na rozmaite bodźce zmysłowe. Docierają one do mózgu człowieka z jego organizmu oraz ze świata zewnętrznego.

Jeśli działa ono prawidłowo, to układ nerwowy niektóre z tych bodźców ignoruje, innymi zaś się zajmuje. To pozwala człowiekowi skutecznie funkcjonować w różnych, często dynamicznie się zmieniających, sytuacjach.

Jeśli natomiast ten proces jest zaburzony, człowiek w sposób niewłaściwy reaguje na bodźce, co negatywnie wpływa niemal na wszystkie sfery jego życia. Wtedy potrzebna jest terapia, której celem jest nauczenie centralnego układu nerwowego prawidłowego reagowania. Używa się w niej wielu narzędzi, a jednym z nich jest właśnie piasek.

Zabawa piaskiem kinetycznym jako wstęp do nauki pisania

Nauka pisania jest rzeczą trudną i wymagającą. Warto wiedzieć, że już w okresie niemowlęcym kształtuje się prawidłowe ruchy rąk, które w przyszłości umożliwią chwytanie ołówka czy długopisu. Bardzo ważne jest stymulowanie rozwoju dłoni i palców dziecka, na przykład poprzez zabawy piaskiem kinetycznym lub dynamicznym, który daje się formować w rozmaite budowle i kształty. Dzięki temu nie będzie mieć ono większych trudności w nauce pisania w późniejszym wieku. Zabawa piaskiem pełni więc rolę stymulującą do rozwoju. 

Przykłady zabaw piaskiem dynamicznym.

Piasek dynamiczny daje bardzo wiele możliwości zabawy. Jego wszechstronność sprawia, że wielu rodziców oferuje go do zabawy swoim dzieciom, szczególnie w jesienne i zimowe dni, kiedy pogoda uniemożliwia zabawę na zewnątrz. Dzieci, obdarzone nieograniczoną wyobraźnią same wiedzą, do czego wykorzystać tę zabawkę, ale gdyby zabrakło im pomysłów, proponujemy wykorzystać któryś z poniższych:

Babki z piasku dynamicznego i kinetycznego

Piasek dynamiczny dostępny jest w zestawach z kolorowymi foremkami. Do robienia babek z piasku dynamicznego świetnie nadadzą się również wszelkie pojemniki (po jogurtach, czy deserkach dla dzieci), które znaleźć można na przykład w kuchni.

piasek kinetyczny i piasek dynamiczny

Budowle z piasku dynamicznego

Plastyczna struktura piasku dynamicznego czyni go znakomitym materiałem do budowania wszelkich piaskowych budowli takich jak zamki, kopce czy piaskowe zapory. Do takiej zabawy warto włączyć inne zabawki, na przykład figurki zwierząt lub ludzików.

– “Kuchenne” zabawy piaskiem dynamicznym

Warto zabrać piasek dynamiczny do zabawy w dziecięcej kuchni, gdzie może on być wykorzystany do ulepienia piaskowego chleba. Można go następnie pokroić się w plasterki.

Piasek dynamiczny można także wałkować wałkiem do ciasta i wycinać z niego piaskowe ciasteczka albo ulepić z niego kolorowy, piaskowy tort.

Płaskorzeźby i rysowanie na piasku

Rozsypany na twardej podstawie piasek kinetyczny lub dynamiczny nadaje się do formowania w płaskorzeźby. Można też wyciskać w nim kształty albo rysować po nim rysikiem. Wszystko zależy od wyobraźni.

W ofercie TUBAN znajduje się kilka rodzajów piasku: klasyczny piasek dynamiczny np. zestaw Farma, zestaw Plaża lub zupełną nowość, piasek hydrofobowy, który odpycha wodę. Zapraszamy do zakupu i testowania. 

Nasze zabawki są nagradzane i wyróżniane na polskich i międzynarodowych targach zabawek. Są doceniane zarówno przez dzieci jak i przez sprzedawców.

Żródła:
https:/pedagogika-specjalna.edu.pl/warsztat-pracy/metody-pracy/terapia-integracji-sensorycznej/
http:/www.si-poznan.pl/artykul_si_wlasnymi_slowami.html
https:/psychoterapia.plus/terapia-reki-na-czym-polega-i-dla-kogo-jest-przeznaczona/