Nadchodzi wiosna, czyli czas na duże bańki mydlane!

Bańki mydlane to zabawa, która dosłownie łączy pokolenia. Bawiliśmy się nimi my, bawili się nimi nasi rodzice i dziadkowie, a dziś z ich uroku korzystają nasze dzieci. Sukces baniek mydlanych tkwi w ich prostocie – wystarczy bowiem kilka kropel płynu, mała buteleczka i narzędzie do dmuchania, a zabawa na wiele godzin gwarantowana. Dziś z okazji rozpoczęcia wiosny przychodzimy do Was z pomysłem urozmaicenie bańkowego szaleństwa. Czy mieliście już okazję przetestować puszczanie dużych baniek mydlanych? Jeśli nie, to chętnie Wam podpowiemy, jaki sprzęt wybrać w tym celu oraz do jakich zabaw można takie bańki wykorzystać!

Zalety dużych baniek mydlanych

Wszyscy znamy klasyczne, malutkie kółeczka do puszczania baniek mydlanych. Niestety, taki sprzęt nie pozwali nam na wyczarowanie baniek imponujących rozmiarów. Co więc zrobić, aby nasze bańki mydlane wychodziły większe? Tutaj z pomocą przychodzą specjalne duże obręcze oraz sznurki do baniek na kijkach. Obwód takich obręczy zaczyna się od około 50 cm – różnica jest więc ogromna! Co więcej, na rynku istnieją również obręcze oraz sznurki skonstruowane tak, aby tworzyć za ich pomocą łączone bańkowe tunele. Przyrządy do robienia dużych baniek mydlanych działają nieco inaczej niż te klasyczne, małe kółeczka. Nie trzeba tu bowiem używać własnych płuc – dziecko za pomocą własnej rączki wprawia kijek w ruch. Bańka tworzy się więc niemal sama pod naporem powietrza. Maluch może przy tym biegać po całym podwórku lub kręcić piruety – czyż nie brzmi to jak doskonały sposób na zajęcie dzieciaków tej wiosny?

Sznurek czy obręcz do baniek – co wybrać?

Sznurki i obręcze różnią się przede wszystkim rodzajem baniek, jakie za ich pomocą wyczarujemy. Obręcze do baniek mają mniejszą średnicę, dzięki czemu mogą być używane nawet przez trzylatków. Poza klasycznymi, pojedynczymi kółkami znajdziesz też mniej tradycyjne modele obręczy. Przykładem może być, chociażby obręcz typu „Motylek”, zbudowana z kilku kółek, ułożonych obok siebie. W zależności od modelu maluch może stworzyć za ich pomocą bardzo efektowne, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne tunele bańkowe. Obręcze przymocowane są do wygodnego kijka. Dzięki ich poręczności dziecko bez problemu wykona bańki zarówno za pomocą ruchu własnej rączki, jak i klasycznie dmuchając w obręcz. Ich dużym plusem jest niewielkie zużycie płynu do baniek mydlanych. Jeśli więc szukasz ekonomicznego rozwiązania, taka obręcz sprawdzi się znakomicie. Sznurki do baniek to z kolei gadżet spotykany u profesjonalnych bańkarzy ulicznych. Pozwalają tworzyć niesamowicie długie tunele i naprawdę ogromne bańki mydlane! Sznurki (podobnie jak obręcze) również występują w przeróżnych kształtach, jak na przykład modele typu „Chmura” czy „Okulary”. W tym przypadku zalecana jest jednak zabawa z rodzicami. Przymocowane do nich rączki są na tyle długie, że maluchy mogą sobie z nimi nie poradzić.

Czas wyruszyć na podwórko!

Kinderparty, urodzinowe imprezy, pikniki, rodzinne grille, a nawet zwykłe wyjście do przydomowego ogródka – duże bańki to zabawa na wiele okazji. Sprawdzą się zarówno do zabawy z jednym dzieckiem, jak i całą gromadką (stąd właśnie ich popularność na dziecięcych przyjęciach). Co więcej, są fantastycznym gadżetem do wykorzystania przy różnego rodzaju sesjach fotograficznych – nie tylko te z udziałem dzieci. Setki mieniących się w wiosennym słońcu „kuleczek” niejedno zdjęcie uczyni prawdziwym dziełem sztuki. Czego potrzebujecie na start zabawy? Wystarczy Wam płyn do dużych baniek mydlanych oraz sznurek lub obręcz. Pamiętajcie, że zawsze warto zacząć zabawę przy pomocy dorosłych.

Zabawy z dużymi bańkami mydlanymi

Możliwości zabaw z wielkimi bańkami mydlanymi jest wiele. Mogą być fantastycznym pretekstem do pierwszej lekcji przyrody dla malucha. Za pomocą baniek możesz wyjaśnić mu wiele zjawisk (np. dlaczego bańki unoszą się na wietrze, dlaczego mienią się na tyle kolorów lub dlaczego pękają po dotknięciu rączką). W przypadku większych imprez z dużą gromadką dzieci warto wykorzystać dwa zestawy do baniek. Jak? Możecie na przykład zorganizować konkurs na najdłuższy bańkowy tunel lub spróbować połączyć dwa tunele w jeden. Odważnym maluchom polecamy z kolei „wejście” do wielkiej bańki. Wystarczy, że dziecko stanie na baczność, a osoba dorosła ostrożnie stworzy nad nim ogromną bańkową kopułę.

Wiosna to fantastyczny czas na wprowadzenie do zabaw z najmłodszymi nieco więcej kreatywności. Duże bańki mydlane pobudzają wyobraźnię, dają mnóstwo śmiechu i są w stanie nauczyć wiele o otaczającym świecie. Niezależnie od tego, czy szykujesz wiosenny piknik, grilla, czy po prostu szukasz dla swoich dzieci nowej zabawy ruchowej, bierz w garść sznurek, obręcz oraz płyn do dużych baniek i szykuj się na wielkie, bańkowe szaleństwo!