“Mamo, pobaw się ze mną w salon piękności!” czyli dlaczego warto bawić się z dzieckiem.

Zabawa pełni w życiu dzieci rolę szczególną. Zajmuje większość ich czasu i angażuje większość energii. Ta forma aktywności pojawia się w życiu człowieka bardzo wcześnie, bo już od momentu, gdy zdobywa on umiejętność chwytania przedmiotów i manipulowania nimi. Potem, zmieniając jedynie swe formy, towarzyszy mu niemal przez całe życie.

Czym jest zabawa?

Zabawa przychodzi ona dzieciom naturalnie. Przez zabawę rozumie się każdą aktywność dziecka, którą podejmuje on dobrowolnie i dla własnej przyjemności. Jako forma ekspresji człowieka, zabawa nie może być wymuszona, wyreżyserowana, jest bowiem procesem spontanicznym i co do zasadny nie prowadzi do żadnego konkretnego celu, jest bowiem celem samym w sobie. Chodzi tu o działanie dla samego działania, którego celem jest sprawianie przyjemności.

Rola zabawy w życiu dziecka.

Wydawać by się mogło, że ze względu na brak celu czy też namacalnych efektów zabawy, jej wartość w życiu dziecka jest niewielka. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele dowodów na to, że wpływ zabawy na rozwój człowieka jest wręcz fundamentalny i trudno go przecenić.

Zabawa sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Przede wszystkim pozwala im rozwinąć orientację w świecie i opanować wiele umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w nim. Poza tym, między innymi dzięki twórczemu eksperymentowaniu, jakie często towarzyszy, lub jest przedmiotem zabawy, pogłębia wiedzę o świecie i prawach w nim panujących. Zabawa pozwala rozwinąć sprawność ruchową i intelektualną. Kształtuje wyobraźnię, uczy planowania i skutecznego organizowania się. Przyczynia się do rozwoju mowy. Pogłębia też i rozwija emocjonalną sferę życia człowieka, bo często wiąże się z angażowaniem bardzo silnych emocji.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zabawa wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości dzieci. Jako kreatorzy swojego świata zabawy, zyskują one poczucie wpływu i podmiotowości, co potem przekłada się na ich sposób funkcjonowanie w życiu dorosłym.

Zabawa w odgrywanie ról.

Istnieje bardzo wiele form zabawy. Jedną z najbardziej istotnych i najczęściej obserwowanych wśród dzieci jest zabawa w odgrywanie ról. Każdy kiedyś spotkał chłopca, który bawi się w policjanta czy strażaka, albo dziewczynkę, która “prowadzi” swój własny salon kosmetyczny. Jest to więc forma zabawy która polega na naśladowaniu dorosłych i ich zachowań.

Bo, jak powszechnie wiadomo, dzieci to wspaniali obserwatorzy. Ich małe oczka śledzą, często z podziwem, każdy niemal ruch swoich rodziców. Nie trudno się więc dziwić, że potem naśladują ich i, interpretując ich zachowania po swojemu, odtwarzają je w zabawie. A taka zabawa pełni bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. W jej trakcie młody człowiek: gromadzi doświadczenia potrzebne mu w dorosłym życiu, uczy się współpracy i rozwiązywania konfliktów, ćwiczy percepcję wzrokową i słuchową, a także rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Zabawa w odgrywanie ról może przybierać różne formy. Może być nią tak zwana “zabawa w dom”, zabawa w gotowanie, czy też zabawa w konkretny zawód (na przykład lekarza). Do każdej z nich potrzebne są pewne atrybuty, czy też rekwizyty, które pomagają wcielić się w odpowiednie role. Czym są one ciekawsze, tym fajniejsza i bardziej ciekawa staje się zabawa. Więc kiedy na przykład domowy salonik piękności jakiejś młodej damy wyposażony zostanie w najprawdziwsze, choć skierowane do dzieci, kosmetyki, radość jej właścicielki będzie ogromna.

A kosmetyki dedykowane do takiej właśnie zabawy oferowane są między innymi przez firmę Tuban, która od lat wymyśla i tworzy kreatywne i w pełni bezpieczne zabawki i kosmetyki dla dzieci. I tak z myślą o saloniku piękności powstały dwie serie produktów, bez których żadne tego typu miejsce nie mógłby się obyć.

Zmywalne wodą lakiery TUBI GLAM

Lakiery do paznokci dla dzieci TUBI GLAM to produkty pomyślane specjalnie z myślą o dzieciach. Ich starannie dobrana formuła sprawia, że są one w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci. Lakiery TUBI Glam występują w całej palecie barw. Są dostępne w wersjach perłowych oraz, szczególnie modnych już od kilku sezonów, świecących w świetle UV wersjach neonowych. Pięknie pokrywają płytkę paznokcia, a jednocześnie bez trudu się z niej zmywają za pomocą ciepłej wody i gąbki. Lakiery do paznokci dla dzieci TUBI GLAM mają jeszcze jedną fantastyczną moc. Zostały one obdarzone gorzkim smakiem, dzięki czemu przeciwdziałają nawykowi obgryzania paznokci.

Nawilżąjace błyszczyki do ust.

Błyszczyki do ust dla dzieci TUBI GLAM to absolutny must have dziecięcego saloniku piękności. Za jego pomocą każda dziewczynka będzie mogła upiększyć usta swoje lub swojej “klientki”. Błyszczyki TUBI GLAM smakowicie pachną i skutecznie nawilżają usta, pozostawiając na nich delikatny blask, dzięki któremu młoda dama naśladując swoją mamę poczuje się wyjątkowa.

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem?

Wcielając się w role dorosłych dzieci często próbują zaangażować do zabawy swoich rodziców. Niejedna mama dostaje od swojej córki zaproszenie do domowego saloniku piękności. Warto znaleźć czas, aby skorzystać z takiego zaproszenia. Pozwoli to spędzić czas z dzieckiem w miłych dla niego i dla nas okolicznościach. A budowanie relacji z rodzicem to jedna z najważniejszych potrzeb dziecka, od tej relacji nierzadko zależy jego rozwój. Silna więź z rodzicem sprawia, że dziecko jest pewne siebie i łatwiej radzi sobie z trudnościami. Warto też wiedzieć, że zbudowana w dzieciństwie relacja jest w stanie przetrwać wiele trudności, które czasem pojawiają się potem w życiu. Jeśli więc Twoje dziecko zaprosi Cię do swojego SALONU PIĘKNOŚCI, koniecznie skorzystaj z zaproszenia. Nie tylko wniesiesz do zabawy trochę swoich “dorosłych” doświadczeń, ale też przy okazji skorzystasz na przykład z darmowego zabiegu stylizacji paznokci albo regeneracji ust.

 

Żródła:
Beata Sufa, Zabawa – potrzeba i konieczność w rozwoju dziecka, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, 2016 Ivana Rochovska, ZNACZENIE ZABAWY W ROZWOJU DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM, Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 2-3,17-21, 2011
https://pieknoumyslu.com/zabawa-znaczenie-dla-rozwoju/
https://psychologia.amu.edu.pl/wp-uploads/2011-WYCHOWANIE-W-PRZEDSZKOLU-Rola-zabawy.pdf