Mamo, nudzę się! – z tymi zabawkami tego nie usłyszysz!

Ile to razy zdarza Ci się usiąść na chwilę z pyszną kawą i usłyszeć złowrogie „Mamo, nudzę się”. Niestety, im dzieci są młodsze, tym łatwiej rozprasza się ich uwaga, a tablet czy gra na telefonie nie mogą być naszym stałym rozwiązaniem i pomysłem. Pomogą na chwilę, ale nie chcemy przecież małego maniaka komputera, który poza ekranem nie będzie widział świata. Dlatego warto zachęcić dzieci do różnych zabaw, zwłaszcza tych, które pomagają rozwijać kreatywność i pomysłowość.

 

Jak oderwać dziecko od telewizora? Jak zaangażować wszystkie zmysły, zaciekawić otaczającym światem i wywołać uśmiech? Te pytania każdy opiekun zadaje sobie bardzo często, a my znamy na nie odpowiedź!

Magiczna masa Slime

Od kilku lat popularność zyskuje slime, czyli ciągnąca się masa, którą możemy zrobić samodzielnie w domu. Tak prosty opis niewiele mówi, ale sama masa daje nam już bardzo wiele możliwości. Do przygotowania świetnej, slimowej zabawy wystarczy zaledwie kilka produktów, takich jak: klej poliwinylowy i aktywator. Dzięki dodatkom, na przykład brokatowi czy dużym koralikom możemy zmieniać wygląd naszego slime. Tu mamy świetną okazję do zabawy, która zaangażuje nie tylko dziewczynki, ale i dorosłych – porozmawiajcie o waszych ulubionych kolorach, fakturach i zapachach. W ten sposób zaangażuje się nie tylko wzrok, ale także dotyk i węch – im więcej zmysłów angażujemy, tym dzieci lepiej będą się bawić.

Wiele osób korzysta też z gotowych barwników i zapachów do zmiany właściwości slimów. Pamiętajmy, że efekt zależny jest tutaj przede wszystkim od dużej ilości ciekawych dodatków. Choć podstawą slime jest klej poliwinylowy i aktywator, to prawdziwa zabawa polega na tym, by puścić wodze fantazji i dodać do naszej magicznej masy to, co mamy w domu – np. sok z buraka zabarwi slime na różowo, kurkuma na żółto, pianka do golenia nada puszystości, przydadzą się też brokat, kulki styropianowe, grubo zmielona kawa i wiele innych rzeczy. Każdy z wymienionych produktów może zmienić strukturę slime, co na pewno zachwyci pociechę i uatrakcyjni zabawę.

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co możecie dodać do slime i pozwól maluchowi podejmować samodzielne decyzje. Zachęć do wyboru dodatków, bo już zwykłe koraliki mogą dodać koloru i sprawić, że masa będzie ciekawsza w dotyku. Taka zabawa jest wprost niezastąpiona dla rozwoju kreatywności i stanowi przy tym wprowadzenie do świata chemii.

Może czas na Tubi Jelly?

Świetnym pomysłem jest skorzystanie z masy plastycznej, która w połączeniu z odpowiednim aktywatorem jest fantastycznym materiałem do tworzenia trójwymiarowych figurek o żelowej konsystencji. Tubi Jelly rozwija kreatywność, motywuje do przelewania swoich emocji i wyobrażeń w plastyczne formy i jest ciekawym sposobem na integrację z rodzicami czy innymi rówieśnikami. Tworząc figurki możesz korzystać z gotowych wzorów i szablonów lub zdać się na wyobraźnię!

Łap chwile z bańkami mydlanymi

Na pewno pamiętasz też ile radości sprawiały ci w dzieciństwie bańki mydlane. Twoje dziecko na pewno myśli tak samo! Jak się przygotować? Możesz się zdać na maszynę, która wręcz zaleje pomieszczenie czy ogród bańkami albo skorzystać z bardziej tradycyjnych opcji.

Puszczanie baniek mydlanych jest klasyczną zabawą, która jednak nigdy nie straciła na popularności. Podczas zabawy bańkami możemy skorzystać zarówno z bardziej nowoczesnych urządzeń, jak wytwornica do baniek, jak i tych bardziej klasycznych, takich jak kijki czy obręcze.

Za pomocą akcesoriów dostępnych w sprzedaży – nawet te największe bańki, nie będą trudne do wykonania. O ile drobne bańki pięknie mienią się w świetle słońca, to te duże zrobią na wszystkich naprawdę niezapomniane wrażenie.

Ciekawą opcją są też bańki tak duże, że może zmieścić się w nich całe dziecko. Wymagają one użycia specjalnego zamykania do baniek. Rynienkę wchodzącą w skład takiego zestawy wypełniamy dobrej jakości płynem do robienia wielkich baniek mydlanych, i za pomocą obręczy – zamykamy w bańce każdego ochotnika. Kiedy jednak uda taką ogromną bańkę stworzyć, to pozostaje piękne wspomnienie!

Zabawy z bańkami

Robienie baniek sprzyja rozwojowi mowy poprzez umiejętność modelowania oddechu i dmuchania – możemy bawić się z dzieckiem w zabawę „kto wydmucha więcej baniek” lub „kto stworzy większą bańkę”.

Nietrwałość baniek mydlanych to element ich uroku, który jednak możesz wykorzystać również w bardzo konkretnym celu. Zabawa w rozbijanie baniek to bowiem świetny sposób na rozładowanie stresu i zachęcenie dziecka do ruchu.

Z bańkami można na przykład tańczyć – wystarczy włączyć dzieciom muzykę i pozwolić na improwizację wśród baniek. Celem może być też ich unikanie lub niszczenie tanecznymi krokami! Bańki są też świetnym sposobem na ćwiczenie cierpliwości u dzieci. Spraw, by pociechy rozbijały je tylko i wyłącznie na Twój sygnał!

Warto też pamiętać, że wszystkie gry, dzięki którym zyskujemy nowe umiejętności, są ciekawsze i zajmują dzieci na dłużej. Zabawę możemy jeszcze dodatkowo uatrakcyjnić, łącząc ją z jakąś ciekawą historią. Czy do baniek próbujemy schwytać małe elfy, a może ostatnie promienie zachodzącego słońca? Dzieciom, i przy okazji wielu dorosłym, bańki wydają się ciekawe same z siebie – przez to, że są ulotne, ciągle zmieniają kształt i kierunek, w którym zaraz polecą. Zabawa połączona z historiami i efektem przypadkowości, który spowoduje, że ta sama zabawa za każdym razem będzie inna i bardzo ciekawa.