Jesteś animatorem dla dzieci? Poznaj nasze pomysły na dobrą zabawę!

Animatorzy zabaw dla dzieci mają dziś przed sobą karkołomne zadanie. Zarówno rodzice, jak i ich pociechy, stają się coraz bardziej wymagającą klientelą. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zachwycić i zaangażować całej grupy w twórczą, pożyteczną i rozwijającą zabawę – i to za pomocą bardzo prostych narzędzi!

 

Dostępność zaawansowanych technologicznie zabawek, takich jak gry wideo, elektryczne pojazdy, okulary VR i inne, powoduje, że zajęcie uwagi dziecka wydaje się coraz trudniejsze. Jednak sięganie po coraz bardziej wyszukane zabawki nie zawsze jest konieczne ani tym bardziej, korzystne. Nadmiar bodźców sensorycznych może mieć negatywny wpływ na organizm młodego człowieka. Po takich stymulujących zabawach umysł często zmęczony jest znacznie bardziej, niż ciało, a dziecko robi się bardzo drażliwe, nerwowe i ma problemy z zasypianiem.

Nie sugerujemy, by z nowoczesnych zabawek nie korzystać. Z pewnością jako animator wiesz o nich wiele i być może wdrożyłeś je już w swojej pracy. W tym artykule postanowiliśmy jednak pójść na przekór trendom i zaproponować bardzo proste, sprawdzone – acz często zapomniane zabawy, które angażują zarówno ciało, jak i umysł dziecka.

Zabawa ze slime

Slime, potocznie znana jako „glutek” to lepka masa o konsystencji galaretki czy luźnego ciasta. Urok slime polega głównie na możliwości tworzenia najróżniejszych mas o nietypowej strukturze czy kolorystyce. Glutek może być bardziej lub mniej płynny, daje się ugniatać, ale nie tworzy trwałych kształtów.

Sam proces przygotowywania slime to świetny sposób na zaangażowanie nieco starszych dzieci. Może być on świetnym pomysłem na warsztaty. Jest to prosta, niedroga i kreatywna zabawa, a jej wieloaspektowość pozwala na wkomponowanie jej w zajęcia o bardzo różnej tematyce. W zależności od użytych składników, możemy stworzyć puszystą chmurkę, galaretkę, slime z koralikami, kulkami styropianowymi czy brokatem. Oprócz podstawowych składników – czyli kleju PVC i aktywatora – możesz dodać do niego sztuczny śnieg, barwniki, styropianowe kulki, drobne kamyczki, brokaty, wiórki i wiele innych rzeczy. Tak długo, jak slime bardziej klei się do siebie, niż do palców, efekt można uznać za udany.

Balony nie wychodzą z mody!

Balony nigdy się dzieciom nie znudzą, zwłaszcza, że istnieje wiele typów zabaw, które można zainicjować z ich pomocą. Zarówno „zwykłe”, napełnione powietrzem balony, jak i te unoszące się w powietrzu i napełnione helem – potrafią zająć dzieci na kilkadziesiąt minut. Najbardziej popularną zabawą jest oczywiście taniec z balonami czy też odbijanie balonów jak piłki. Możesz też napisać na każdym balonie imię jednego z uczestników, a następnie podzielić dzieci na kilka zespołów. Ich członkowie będą mieli za zadanie jak najszybciej odnaleźć wśród pomieszanych balonów te „właściwe”.

Jeśli chcesz zachwycić grupę unoszącymi się pod sufitem balonami, zamiast niewygodnej, dużej butli z helem, możesz wykorzystać lekką i niewielką puszkę przypominającą duży lakier do włosów. Bez problemu zmieścisz ją w torbie z przyborami.

Proponowany przez nas Crazy Hel służy do napełnienia 10 balonów lateksowych 5″, 4 balonów lateksowych 10″ (częściowe wypełnienie powietrzem) lub 3 balonów lateksowych 12″ (częściowe wypełnienie powietrzem). Możliwe jest także napełnienie jednego balona foliowego 19″.

Balony 10″ i 12″ wypełniamy helem do momentu unoszenia się, a potem dodajemy powietrza do dalszego ukształtowania.

Bańki mydlane

Ta prosta zabawa potrafi zachwycić całe pokolenia – począwszy od najmłodszych dzieciaków, a kończąc na ich dziadkach :).
Ci najmłodsi – zauroczeni są niezwykłą formą baniek mydlanych, faktem, że latają i mienią się kolorami – zaś starszaki chętnie zaangażują się w ich tworzenie.

Najlepiej, jeśli będziesz mieć w zanadrzu kilka różniących się od siebie przyrządów, po to, by bańki mydlane były różnej wielkości i kształtów. Do wyboru dajemy akcesoria takie, jak np. sznurek do baniek, który pozwoli Ci tworzyć naprawdę wielkie latające kule. Podobną funkcję pełni obręcz do baniek mydlanych – potrafi sprawić, że dzieciaki nie będą mogły oderwać od Ciebie oczu! Na urodzinach i innych imprezach doskonale sprawdzi się także wytwornica do baniek, która natychmiast zbuduje klimat doskonałej zabawy.

Przygotowując się do pracy z dziećmi, stwórz kompletny scenariusz zajęć tak, by zawsze mieć w zanadrzu kolejny, nowy punkt programu. Dzięki temu z łatwością przekierujesz uwagę widowni i uratujesz sytuację, gdy w grupie pojawi się nuda lub konflikt. Nie realizuj jednak scenariusza punkt po punkcie na siłę – pozwól, by uczestnicy zabawy przejmowali inicjatywę, wzmacniaj ich kreatywność i rozbudzaj ciekawość. Pamiętaj, że rola animatora polega jedynie na wyznaczeniu kierunku, w którym podąża grupa, nie zaś na kontrolowaniu każdego jej kroku. Jeśli przyjmiesz takie, pełne otwartości nastawienie, możesz być zaskoczony tym, ile nowych wersji starych zabaw powstanie!