Jesienne zabawy dla Ciebie i Twojego dziecka!

Kiedy za oknem robi się ciemno, zimno i deszczowo, a my musimy dłużej siedzieć w domu, możemy ten czas spędzić na wspólnych zabawach z dzieckiem. Jesień to doskonała pora na to, by po długim letnim szaleństwie poćwiczyć wyobraźnię, kreatywność i popracować nad zdolnościami manualnymi. Dziś przychodzimy z pomysłami na jesienne zabawy domowe dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Artystyczne listki

Wystarczy jeden krótki spacer do lasu, czy na podwórko, aby wyposażyć się w wielki bukiet przepięknych, jesiennych liści. Żółte, brązowe, czerwone, czy zielone w plamki – żadna inna pora roku nie dostarcza nam aż tylu wspaniałych barw. Jak to wykorzystać do zabawy z dziećmi? Wystarczy oczyścić i wysuszyć liście, przygotować białe kartony oraz akcesoria do ozdoby: brokat, koraliki, klej, flamastry i plastelinę. Waszym zadaniem jest stworzenie z liści oraz wcześniej przygotowanych dodatków najwspanialszych, jesiennych obrazów. Z własnej praktyki wiemy, że największe wrażenie robią takie „listkowe” zwierzątka jak lisy, jeże czy niedźwiedzie.

Zabawy balonowe

Doskonale wiemy o tym, że kiedy dziecko jest przepełnione niespożytą energią, trudno utrzymać je przy kartce papieru. Dla bardziej ruchliwych maluchów mamy więc całkowicie inną propozycję zabawy domowej. Tym razem będą nam potrzebne balony oraz hel w sprayu. Balony nadmuchane helem (w przeciwieństwie do tych dmuchanych tradycyjnie) nie opadają na podłogę, dając tym samym niezliczoną ilość możliwości zabaw. Z ich wykorzystaniem możecie organizować zawody na podskoki, zabawę, kto dłużej utrzyma balon na podłodze bez użycia rąk lub po prostu ozdobić nimi z dzieckiem jego pokój.

Lampiony z dyni

Skoro za oknami jesień – to w Naszych zabawach nie może oczywiście zabraknąć dyni. Duże, małe, okrągłe, podłużne – wszystkie dynie nadają się do fantastycznej, wielogodzinnej zabawy z dziećmi. Proponujemy Wam, abyście wspólnie przygotowali kreatywne lampiony z dyni. Uwaga: wydrążanie dyni i wycinanie w nich wzorków powinni robić wyłącznie dorośli. Niech tym razem dzieci będą szefami – to od nich niech będzie zależało, jak dokładnie będą wyglądać lampiony. Na koniec wystarczy, że włożycie do środka świeczkę, zamknąć dynię i już będziecie mogli cieszyć się z jesiennego klimatu.

Jesienne lampiony

Jeśli nie dynie – to co powiecie na jesienne lampiony w słoikach? Do ich przygotowania potrzebne będzie kilka słoików, bibuły w jesiennych kolorach (żółty, czerwony, brązowy, zielony) oraz po jednej świeczce (lub zwykłym podgrzewaczu) do każdego ze słoików. Bibułę porozcinajcie na małe kawałeczki (jeśli dziecko jest zbyt małe, możecie ją porozrywać), a następnie przyklejcie na zewnętrzną stronę słoików, tak aby na ściance słoika powstał kolorowy, niepowtarzalny witraż. Możecie też wyciąć jesienne elementy (np. drzewka, liście itp.) i przykleić je na wielokolorowe tło z bibuły. Następnie umieśćcie w środku każdego ze słoików po świeczce i… zgaście światło. Każde dziecko powinno być zachwycone!

Rysowanie w ciemnościach

Jesienią dużo wcześniej robi się ciemno. To może być inspiracją do wspólnej zabawy z dzieckiem! Przygotujcie zestaw kredek i farbek. Nie będzie to jednak zwykłe rysowanie. Po zajęciu stanowisk czas bowiem na… zgaszenie światła. Nie wiecie, po jaki kolor sięgacie ani jak idzie Wam nanoszenie na papier artystycznych wizji. Po skończeniu pracy zapalcie światło ponownie i podziwiajcie własne dzieła sztuki nowoczesnej!

Jesienny slime

Godziny fantastycznej zabawy i kreatywne wyżycie się – to tylko jedne z wielu ogromnych plusów, jakie niesie ze sobą zabawa slime. Dzięki różnorodności dodatków do slime, kolorów barwników, brokatów, kamyczków, kulek, pyłków i innych ozdób, możecie stworzyć wspólnie z dzieckiem coś niepowtarzalnego i ciekawego. Takie wspólne dekorowanie „glutków” pod jeden motyw przewodni (np. jesień czy halloween) nie tylko jest doskonałą zabawą, ale uczy też dziecko pracy według określonych zasad. Tej jesieni polecamy też zestawy slime: np. GLOW IN THE DARK, NIGHT SKY i CLOUD.

Malowanie bańkami mydlanymi

Kto powiedział, że jesienią nie możemy bawić się bańkami mydlanymi? Zabawa w malowanie bańkami to doskonały sposób na wykorzystanie baniek także jesienią – w domu! Wystarczy przygotować zestaw do baniek mydlanych, słomki, farby w kolorach jesieni oraz brystol. W osobnych pojemniczkach zmieszajcie płyn do baniek mydlanych z farbami. Następnie wystarczy, że zamoczycie końcówkę słomek w płynie i dmuchniecie ostrożnie nad papierem. Tak powstałe bańkowe obrazy w kolorach jesieni, będą prawdziwą frajdą dla wszystkich dzieci, które uwielbiają zabawy z bańkami mydlanymi.

Pieczenie jesiennych smakołyków

Jesień to także znakomita pora na to, aby wspólne zabawy z dziećmi przenieść do kuchni. Dziś proponujemy pieczenie jesiennych smakołyków! Pieczone jabłka z karmelem, halloweenowe ciasteczka, a może kopiec kreta z robakami-żelkami? Dzieci będą zachwycone! I przy okazji zmęczone.

Jesień wcale nie musi oznaczać nudy dla maluchów! W czasie, kiedy lepiej jest zostać z domu, warto postawić na wspólne zabawy kreatywne i ruchowe. Bańki mydlane, slime, lampiony czy malowanie. Pamiętajcie, że ogranicza Was tylko wyobraźnia.