Integracja sensoryczna – domowe sposoby na wsparcie terapii integracji sensorycznej dla dzieci w wieku 3-12 lat

integracja sensoryczna

 

Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej pozwala dziecku dobrze funkcjonować w otaczającym go świecie. Jednak nauka odpowiedniego reagowania na bodźce to dla maluchów ogromne wyzwanie, które czasem bywa przytłaczające. Na szczęście istnieją sposoby by pomóc dziecku w tym procesie, choćby poprzez zabawę. W dalszej części artykułu znajdują się wskazówki, jak każdego dnia można wspierać dziecko w poznawaniu świata poprzez zmysły.

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej?

Wszyscy odbieramy otaczający nas świat poprzez zmysły, które dostarczają nam informacji z otoczenia. Są to m.in. dźwięki, zapachy, kształty, kolory czy smaki. Bodźce te muszą zostać przez mózg odpowiednio przetworzone, by umożliwić powstawanie odpowiednich reakcji. Jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo, może pojawić się nadwrażliwość lub wręcz przeciwnie, ograniczenie reakcji na dane bodźce.
Mózg dzieci dopiero uczy się dostosowywania zmysłów do zmian w otoczeniu. U niektórych integracja sensoryczna nie przebiega prawidłowo, co może objawiać się problemami z koordynacją wzrokowo-ruchową, nadwrażliwością na dźwięki czy dotyk, ale także niemożnością skupienia uwagi, opóźnionym rozwojem mowy, a nawet problemami w nauce czy zachowaniu. Właśnie dlatego warto już od najmłodszych lat wspierać rozwój integracji sensorycznej u dziecka. Tym bardziej że takie zajęcia będą dla niego wielką frajdą, więc są duże szanse, że maluch będzie chętnie podczas nich współpracować.

Piasek dynamiczny

Naszą pierwszą propozycję wspierającą rozwój integracji sensorycznej, czyli zabawę niezwykle plastycznym piaskiem dynamicznym, znają chyba wszyscy rodzice. Nie warto przejmować się tutaj bałaganem, ponieważ zabawa piaskiem dynamicznym wpływa pozytywnie na rozwój dzieci na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, tekstura piasku doskonale stymuluje zmysł dotyku u dziecka. Jego ugniatanie oraz manipulowanie nim to świetny sposób na rozwój motoryki małej. Poza tym tworzenie piaskowych budowli wymaga precyzji, więc niezbędne jest wykorzystanie koordynacji ręka-oko. Piasek dynamiczny jest dostępny w pięknych, żywych kolorach, dzięki czemu w zabawę mocno angażuje się także zmysł wzroku. Co również warto wziąć pod uwagę, to fakt, że budowanie z piasku może pomóc dziecku w kształtowaniu wyobraźni przestrzennej.

Slime jako zabawka sensoryczna

Te uwielbiane przez dzieci glutki, jak popularnie nazywany jest SLIME, to doskonała zabawka sensoryczna, która angażuje mnóstwo zmysłów. Warto poeksperymentować z Tworzeniem slime’ów, ponieważ dodając do nich rozmaite składniki, można uzyskać najróżniejsze tekstury.

Warto pobawić się w porównywanie ich czy też rozpoznawanie ich domieszki z zamkniętymi oczami, by rozwijać zmysł dotyku. Poza tym ugniatanie glutka to świetny trening mięśni palców oraz dłoni, który pomaga w prawidłowym rozwoju czucia głębokiego.
Slime’a można także włożyć na chwilę do lodówki czy zostawić na grzejniku, by ćwiczyć reakcje dziecka na ciepło i zimno. Poza tym warto wybrać kolorowe warianty glutków oraz te z dodatkami zapachowymi, by zaangażować w zabawę jeszcze więcej zmysłów.
Warto dodać, że zabawa plastyczną masą pozwala dziecku na wyciszenie się i wspomaga koncentrację, więc będzie świetną propozycją dla maluchów, które mają problem z utrzymaniem uwagi.

Tor przeszkód

Integracja sensoryczna to nie tylko zabawy z masami plastycznymi. Warto także wspomagać rozwój koordynacji dziecka poprzez zajęcia ruchowe. Nawet największych przeciwników aktywności fizycznej z pewnością zachęci kreatywnie wykonany tor przeszkód. Można do tego celu wykorzystać dostępne w domu przedmioty, takie jak poduszki od kanapy, fotele, krzesełka. Z kręgli do zabawy lub zwykłych butelek PET można stworzyć przeszkody do slalomu, a ze sznurka dowiązanego do mebli sieć, którą dziecka będzie musiało sprytnie ominąć. Pokonywanie przeszkód, skakanie, czołganie się, przechodzenie przez różne obiektu nie tylko jest świetnym ćwiczeniem dla kondycji, ale także dla mózgu. Wymaga zręczności, utrzymania równowagi, zaangażowania różnych grup mięśniowych oraz wykorzystania zmysłu orientacji. Poza tym pokonywanie nowych przeszkód daje dziecku mnóstwo satysfakcji i motywacje do dalszej terapii.