Ferie zimowe w domu? Proponujemy kilka kreatywnych zabaw!

Nie da się ukryć, że tegoroczne ferie zimowe dalekie są od ideału i marzeń większości dzieci. Po długich tygodniach siedzenia w domu, przyszedł czas na przerwę od nauki, którą – o zgrozo! spędzą znów w … swoich czterech ścianach. My jednak chcielibyśmy, aby pomimo braku możliwości wyjazdu na zimowiska, Wasze dzieci nie ziewały z nudy:) Specjalnie dla Was przygotowaliśmy więc listę fantastycznych zabaw kreatywnych, które uczynią te ferie naprawdę przyjemnie spędzonym czasem!

 

Zabawy plastyczne

Wszelkiego rodzaju plastyczne zabawy mają tę zaletę, że może je wykonać każde dziecko – nie chodzi tu bowiem o szlifowanie malarskiego talentu, a o dobrą zabawę, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Sztuczny śnieg

W tych miejscach, w których wciąż nie spadł długo wyczekiwany śnieg, proponujemy jego bezpieczną, „ciepłą” alternatywę – sztuczny śnieg! Sztuczny śnieg do zabawy doskonale sprawdzi się zarówno do ozdabiania dziecięcego pokoju, lepienia domowego bałwana, jak i małej bitwy na śnieżki. A jeśli macie w domu małych miłośników Slimów – sztuczny śnieg możecie wykorzystać także do tworzenia glutów o nietypowej, puchowej konsystencji.

Zestawy slime

Jeśli znudziły się Wam tradycyjne kredki, farby czy plastelina, a śniegu dostatkiem za oknem – proponujemy zabawienie się glutkiem slime. Czym jest slime? Slime to taka specjalna masa plastyczna, której możemy nadać kolor, zapach i fakturę, a także ozdobić ją wedle uznania: brokatami, kulkami, kamyczkami czy specjalnymi pyłkami. Pamiętajcie, że ogranicza Was wyłącznie Wasza wyobraźnia! Slimy możecie tworzyć z dziećmi, samodzielnie komponując ich skład (podstawa to dobry klej PVA i aktywator), lub możecie też skorzystać z gotowych zestawów,w których od razu znajdziecie wszystkie niezbędne składniki. Szczególnie ciekawymi zestawami są slimy świecący w ciemności Night Sky oraz zestaw slime Spaghetti.

TubiCoolki i Tubi Jelly

Brzmi tajemniczo? To dobrze – bo zestawy TubiCoolki i Tubi Jelly przeniosą Was do fascynującego, magicznego świata nadzwyczajnych zabawek DIY! Możecie z nich tworzyć dowolne kształty i figurki w wymarzonych kolorach. TubiCoolki to kolorowe kuleczki, połączone ze sobą niewysychającym klejem. Tubi Jelly są z kolei żelowym płynem, który po dodaniu specjalnego aktywatora zmienia swój stan skupienia. Zabawa TubiCoolkami i Tubi Jelly pozwala dzieciom nie tylko wyżyć się kreatywnie, ale jest też świetnym ćwiczeniem manualnym (i nadaje się nawet dla maluchów). Czego chcieć więcej?

Własna gra planszowa

Starsze dzieciaki potrzebują większych wyzwań! Co więc powiesz na wspólne wymyślenie, zaprojektowanie i wykonanie prawdziwej gry planszowej? Potrzebne Wam będą do tego duży, sztywny karton (który posłuży za podstawę planszy), kolorowe mazaki lub farbki, ołówek i linijka (do naszkicowania pól) oraz plastelina (do ulepienia pionków oraz kostki). Możecie narysować własnego Chińczyka czy Monopoly (z kartek wytnijcie własną walutę) lub wymyślić coś całkowicie innowacyjnego. Gotową grę warto fantazyjnie ozdobić – na przykład brokatem czy neonowymi pyłkami.

Zabawy edukacyjne

Najlepsza zabawa to taka, która jednocześnie może nas czegoś nauczyć. W końcu nie ma nic bardziej bezużytecznego niż kilkugodzinne wpatrywanie się w kolejną bajkę czy serial. Jak zapewnić dzieciom rozrywkę w ferie i odciągnąć je od ekranów? Wspólnymi zabawami edukacyjnymi – ale takimi, które nie nudzą.

Eksperymenty domowe

Z doświadczenia wiemy, że maluchy najbardziej lubią domowe eksperymenty z bańkami mydlanymi: tworzenie piramidek z baniek mydlanych, pajęczynek, baniek w bańce czy robienie ogromnych baniek mydlanych za pomocą papierowych słomek do napojów. Starszym dzieciom do gustu powinna przypaść z kolei, chociażby ciecz newtonowska. Jest to specjalna substancja, która zmienia swój stan skupienia zaledwie w ciągu kilku sekund. Czy to możliwe? Jak najbardziej! Co więcej, można ją wykonać w domu! Wystarczy wymieszać ze sobą mąkę ziemniaczaną i wodę w proporcjach 2:1. Kiedy masę ugniatamy na stałą, „zbitą” konsystencję. Kiedy jednak przestaniemy – natychmiast przecieka przez nasze palce. Koniecznie wypróbujcie tej zabawy swoimi dziećmi.

Tworzenie drzewa genealogicznego

Pomysł stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego sprawdzi się z kilku powodów – przede wszystkim pozwala dziecku lepiej poznać historię własnej rodziny i jej przodków. Po drugie – długa rozmowa z dziadkami o ich rodzicach czy dzieciństwie doskonale wzmacnia rodzinne więzi. Wspólnie możecie dowiedzieć się czegoś nowego i udać się w historyczną podróż. Tworzenie drzewa genealogicznego nie zajmuje dnia czy dwóch. To „projekt”, który może potrwać całe ferie, a nawet dłużej, a jego efekty zostaną z Wami już na zawsze. Takie zajęcie dobrze rozwija również zdolności manualne oraz kreatywność. W końcu to tylko od Was zależy, jakich technik plastycznych użyjecie do zbudowania drzewa!

Koło fortuny

Lubicie oglądać Koło Fortuny? Przygotujcie własne! Domowe koło fortuny to doskonały pomysł na zajęcie nawet dużej gromadki dzieci na długie godziny. Twoje pociechy mogą zaprosić koleżanki i kolegów do wspólnego uczestnictwa w tej rozwijającej logiczne myślenie grze. Czego potrzebujecie? Białej tablicy i pisaków (ewentualnie zwykłych kartek papieru), butelki lub tarczy do kręcenia z innej gry (np. Twistera), a także ciekawych nagród (można też stworzyć w tym celu papierowe pieniądze). Przed rozpoczęciem zabawy przygotuj kilkanaście haseł w różnych kategoriach: proste przysłowia, tytuły filmów i bajek, postaci historyczne lub znane dzieciom przedmioty. Zasady gry są dokładnie takie, jak w tradycyjnym programie: dzieci zgadują kolejne spółgłoski, kupują samogłoski, a ich zadaniem jest odgadnięcie całego hasła i wygranie wylosowanych nagród. Lub oczywiście – bankructwo. Szczęście sprzyja najlepszym!

W czasie ferii dzieci nie muszą się nudzić! Sztuczny śnieg, slime, drzewo genealogiczne czy domowe koło fortuny udowadniają, że wspólne kreatywne spędzanie czasu będzie dużo lepszym pomysłem niż całodniowe oglądanie bajek!