Dlaczego bańki mydlane to świetny sposób na zabawę z dzieckiem?

Puszczanie baniek mydlanych może wciągnąć bardziej, niż aplikacje z grami na telefonie komórkowym! Wzbudź w swoim dziecku miłość do sztuki, która zachwyca, relaksuje, pobudza kreatywność, ale też… ma działanie terapeutyczne na ciało malucha. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie są zalety niepozornego puszczania baniek.

 

Puszczanie baniek mydlanych – zabawa sprzed lat, która nadal jest w cenie.

Prawdopodobnie w swoim dzieciństwie nie miałeś zbyt dużego dostępu do zaawansowanych zabawek, jakie dziś wypełniają sklepy po sufi. Nie było też zapewne telefonów komórkowych z dostępem do aplikacji czy komputerów z dostępem do internetu i z najrozmaitszymi grami. Mimo to, a może właśnie – ze względu na to – najprostsze zabawy miały swój nieodparty urok. Przed laty z radością bawiono się w gry zespołowe, taki jak berek czy ciuciubabka, ale też rozwijało się w sztuce tworzenia ludzików z liści i kawałków drewna. Jedną z ulubionych dziecięcych zabaw było też puszczanie baniek mydlanych, wokół których natychmiast gromadziły się najmłodsi, ale też i dorośli, wrażliwi na piękno pękających po kilku sekundach kul, migoczących w świetle na wiele opalizujących odcieni. Ta sztuka wciąga nie tylko osoby podziwiające ten niecodzienny obrazek, ale też zaangażowane w jego tworzenie. Właśnie dlatego puszczanie baniek mydlanych, pomimo upływającego czasu i dostępu do nowoczesnych zabawek, nadal pozostaje tak popularne. Dlaczego warto oddać się tej rozrywce z dzieckiem?

Sztuka puszczania baniek mydlanych – jakie są jej zalety?

Do niewątpliwych zalet puszczania baniek mydlanych należy nauka cierpliwości, która jest niezbędne do wyczarowania odpowiednio dużej i unoszącej się w powietrzu jak najdłużej kuli. Takie zajęcie może relaksować, poprawiać nastrój i sprzyjać skupieniu rozbrykanych najmłodszych. Nie bez przyczyny jest też wpływ… na zdrowie dziecka. Co ma wspólnego z bańkami?

Specjaliści podkreślają, że zabawa w puszczanie baniek mydlanych to doskonałe ćwiczenie logopedyczne. Równomierne wydmuchiwanie powietrza z płuc i tworzenie charakterystycznego “dziubka” pomagają w prawidłowym rozwoju aparatu mowy, a nawet więcej – potrafi wyrównać wiele już istniejących problemów logopedycznych.

Ta popularna od lat sztuka wpływa też zbawiennie na rozwój motoryczny i na kształtowanie umiejętności manualnych małego człowieka, zwłaszcza w przypadku korzystania z dużych wytwornic baniek w postaci sznurków, kijków, obręczy. Umiejętne operowanie nimi może z początku nastręczać trudności, ale daje się szybko opanować, przynosząc satysfakcję i poczucie dumy – potęgowane widokiem przepięknych baniek, cieszących oko rodziców i rodzeństwa. Pasjonującą nauką z pewnością jest też wyczarowywanie tuneli i zamykanie osób w mydlanej bańce, uczące ostrożności i szybkości zarazem. Bieganie za unoszącymi się w powietrzu kulami, próba dosięgnięcia ich rękoma i podskoki to również elementy, które motywują kilkuletnie dziecko do szukania i zachowywania równowagi, a starsze – do rozwijania koordynacji ruchowej i spostrzegawczości.

Nieprzecenione walory estetyczne baniek mydlanych.

Warto pamiętać o tym, że bańki mydlane, zwłaszcza te duże, te duże w formie tuneli, w których można zamknąć inną osobę, to świetny pomysł na urozmaicenie przyjęć w ogrodzie, na które zaproszone są małe dzieci. Jak uatrakcyjnić obiad komunijny, kinderbal czy urodziny? Wystarczy miska z płynem do dużych baniek mydlanych, wytwornica i… gotowe. Efekt z pewnością oczaruje również na zdjęciach z tego wydarzenia!

Wielki efekt małym kosztem!

Co jeszcze można zaliczyć do niewątpliwych walorów zabawy w puszczanie baniek mydlanych? Oczywiście niewielkie nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść. Wytwornice do baniek są wielokrotnego użytku, trwałe i poręczne, można je zamówić w naszym sklepie internetowym już za kilkanaście złotych. Zawsze dobrym pomysłem są eksperymenty ze sznurkiem zawiązanym na zwykłym patyczkach. W naszej ofercie znajduje się też rekomendowany przez profesjonalnych „bańkowych” animatorów płyn, oparty na sprawdzonej i niezawodnej recepturze.

Do przedniej zabawy z dzieckiem nie potrzebujesz wiele miejsca. Małe bańki możesz bezpiecznie puszczać w domu czy na balkonie, a większe – w parku bądź w ogrodzie. Taka rozrywka nie przysporzy hałasu sąsiadom (chyba, że mówimy o radosnych okrzykach o śmiechu, które są w nią wpisane!). Nie potrzebujesz żadnego drogocennego sprzętu czy elektronicznych akcesoriów. Tylko tyle wystarczy, żeby zająć naszą pociechę na długo i zarazić ją szczerym zainteresowaniem prostymi rozrywkami, jakie uwielbiali w dzieciństwie jej rodzice.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto bawić się z dzieckiem w puszczanie baniek mydlanych, zgromadziliśmy szereg zalet tej zabawy, które z pewnością skłonią Cię do tego, że to genialny pomysł. Sztuka ta przynosi mnóstwo radości i autentycznie wpływa na zdrowie malucha, warto więc pokusić się o zorganizowanie domowego konkursu na to, czyja bańka będzie większa i dłużej zawiśnie w powietrzu, zanim pęknie, wywołując salwy śmiechu. Jesteśmy przekonani, że dobrze pamiętasz to uczucie z dzieciństwa! Pamiętaj: wystarczy tylko płyn i odpowiednia wytwornica do baniek!