NAUKA przez ZABAWĘ – czy zabawki edukacyjne dla dzieci mają sens?

zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, nauka poprzez zabawę

Nauka przez zabawę – taka forma przyswajania wiedzy staje się coraz bardziej popularna. Wielu rodziców stawia dziś na zabawki edukacyjne dla dzieci, które poza tym, że dostarczają dzieciom porcji rozrywki, przy okazji przemycają coś jeszcze. Swoją tematyką rozbudzają i ukierunkowują naturalną ciekawość dziecka albo dają mu szansę na przeprowadzenie eksperymentu, który pokazuje, że świat składa się z fascynujących zjawisk, które wzajemnie się przenikają.

Czy taka forma nauki ma jednak sens i jest w stanie konkurować z wiedzą przekazywaną w sposób tradycyjny? A może jest w stanie świetnie ją uzupełnić? Zastanowimy się nad tym zagadnieniem w niniejszym artykule, którego lektura nie zajmie Ci więcej, niż 10 minut.

O! To ciekawe…! Czyli zalety NAUKI przez zabawę.

Do niedawna nauka kojarzyła się przede wszystkim z murami szkoły i siedzeniem w szkolnej ławie. Na szczęście od pewnego czasu, także w Polsce, dostrzega się potrzebę przybliżenia nauki dzieciom w nieco inny, bardziej przystępny dla nich, sposób, czyli na przykład poprzez zabawki oraz zabawę.

Jak wiadomo, zabawa pełni w życiu człowieka rolę szczególną, a w wieku przedszkolaka wręcz kluczową. To w trakcie zabawy dzieci uczą się abstrakcyjnego myślenia, nabywają umiejętności społecznych i kształtują swoją osobowość. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie zabawka, która, jako taka, towarzyszy człowiekowi już od zarania dziejów.

Dzisiejsze sklepy oferują rodzicom niezliczone ilości zabawek w tym najróżniejsze klocki, puzzle, gry, zabawki DIY i wiele wiele innych. Niełatwo jest zatem zdecydować, które z nich zaproponować do zabawy swojemu dziecku. Coraz więcej rodziców w gąszczu ofert stara się wybierać jednak te zabawki, które z jednej strony sprawiają dzieciom radość, z drugiej zaś pomagają im poszerzać wiedzę o świecie i rozwijać rozmaite, ważne z punktu widzenia współczesnego człowieka, kompetencje, czyli zabawki edukacyjne.

Kompetencje przyszłości a zabawki edukacyjne dla dzieci

Współczesny świat funduje zarówno dzieciom, jak i rodzicom prawdziwy roller coaster zmian. Świat cyfrowy, który trzy dekady temu wydawał się czymś zupełnie fantastycznym, jest dziś naszą codziennością. Zmiany dzieją się tak szybko, że trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za kilka, a co dopiero za kilkadziesiąt lat, gdy nasze dzieci wchodziły będą w dorosłość. Z tej perspektywy rozwijanie u dzieci pewnych szczególnych kompetencji wydaje się kluczowe.

Chodzi tu o kreatywność i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów; zdolność do przystosowania się do zmian, poczucie sprawstwa i umiejętność krytycznego myślenia. A to właśnie zabawka edukacyjna jest w stanie pomóc rozwinąć dzieciom wiele z tych kompetencji.

Zalety zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne to takie zabawki, które uruchamiają dziecko do myślenia i działania, zachęcają do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Należą do nich zestawy DIY, które pozwalają stworzyć przedmioty samemu; uczące logicznego myślenia gry logiczne; zestawy do domowych eksperymentów; pełne ciekawostek gry planszowe i wiele, wiele innych.

Wszystkie te zabawki dają dzieciom możliwość samodzielnego rozwinięcia wiedzy i umiejętności, pokazują powiązania pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, dają szansę na tworzenie własnych rozwiązań, a także pomagają odkryć i rozwinąć dziecku własną kreatywność.

Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla swojego dziecka?

Przy wyborze zabawki edukacyjnej dla swojego dziecka, warto kierować się przede wszystkim wiekiem pociechy. Źle dobrana pod tym względem zabawka może okazać się nieinteresująca i bardziej zrazi, niż zachęci dziecko do głębszego poznawania świata. Większość zabawek posiada na opakowaniu odpowiednie oznakowanie, warto zwrócić na nie uwagę.

Szukając trafionego pomysłu na zabawkę dla dziecka warto też zwrócić uwagę na jego temperament. Dziecku spokojniejszemu można zaproponować taką, która wymaga skupienia uwagi, na przykład zestaw DIY, temu bardziej energicznemu i lubiącemu spektakularne efekty, zestaw do eksperymentów.

Przykłady zabawek, które cieszą i UCZĄ!

Firma Tuban od dawna stawia na zabawki, które cieszą i uczą. Sklep z zabawkami TUBAN posiada szeroką ofertę zestawów DIY, dających szansę na stworzenie swojej zabawki samemu. Są wśród nich zarówno zestawy DIY do tworzenia SLIME, jak i zestawy do samodzielnego tworzenia żelkowych figurek TUBI JELLY.

Godnym uwagi jest, należący do tych ostatnich, zestaw TUBI JELLY PLANETY, który przez jury złożone z dzieci, okrzyknięty został ZABAWKĄ ROKU 2023. Zestaw ten poza tym, że daje dzieciom możliwość przeprowadzenia eksperymentu, którego rezultatem są żelkowe planety Układu Słonecznego, to przy okazji zachęca je do odkrywania tajemnic kosmosu.

Świetnym przykładem zabawki edukacyjnej jest też PIASEK HYDROFOBOWY – ZESTAW 5 KOLORÓW Z AKWARIUM, który pozwala najmłodszym na drodze eksperymentu poznać zjawisko hydrofobowości. Obie zabawki znakomicie nadają się na prezent.

Nauka przez zabawę wydaje się być znakomitym pomysłem na rozbudzanie w dzieciach pociągu do nauki, a także źródłem prawdziwej frajdy. Warto jednak zwracać przy wyborze uwagę na jakość i bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że wybiera się dobrze, najlepiej stawiać na to co polskie i wybierać polskie zabawki edukacyjne.