Co robić w ferie? Oczywiście bawić się kreatywnie!

Początek roku dzieciom w wieku szkolnym kojarzy się przede wszystkim z feriami. To czas na odpoczynek i naładowanie baterii przed kolejnymi miesiącami ciężkiej nauki. Warto więc, by był on spędzony beztrosko i ciekawie, tak aby dzieci oderwały się od spraw szkolnych nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.
Ferie tradycyjnie kojarzą się z szaleństwami na śniegu. Niestety, od kilku lat pogoda dość często płata nam figle i nie zawsze gwarantuje zimą wystarczające ilości białego puchu. Co zatem zaproponować dzieciom na krótkie dni i długie wieczory ferii zimowych w sytuacji braku śniegu?
W niniejszym artykule przedstawimy kilka pomysłów na kreatywne zabawy, które idealnie sprawdzą się podczas ferii, dając dzieciom dużo radości i generując miłe wspomnienia.

 

MAGIA ZABAW KREATYWNYCH

Nawet najbardziej wymagające dziecko jest w stanie docenić magię kreatywnych zabaw. Zajęcia, podczas których robi się ciekawe eksperymenty, samodzielnie tworzy przedmioty, albo po prostu odkrywa świat za pomocą doświadczenia, mają specjalny rodzaj przyciągania. Dlatego właśnie na te aktywności zalecamy postawić, wymyślając dzieciom plan działania na zbliżające się ferie.

 

Stwórz DOMOWE LABORATORIUM i pobaw się w eksperymenty

Zamiłowanie do zabaw w eksperymenty i chęć ciągłego odkrywania nowych rzeczy do cechy charakterystyczne dla dzieciństwa. I dobrze, bo taki sposób poznawania świata jest najciekawszy i niezwykle rozwija dzieci. Wprawdzie nie wszystkie eksperymenty nadają się do przeprowadzenia w domu, ale istnieje wiele takich, które są do tego dedykowane.

Magiczny piasek, który nie łączy się z wodą

Jednym z nich, który jest w stanie zaskoczyć nie tylko dzieci, ale tez osoby dorosłej jest zabawa specjalnym piaskiem, który nie łączy się z wodą. Jak to możliwe? Warto się o tym przekonać wykonując w domu piaskowy eksperyment. Służy do tego nasz najnowszy produkt – PIASEK HYDROFOBOWY, którego premiera miała miejsce w ostatnim czasie.
Zestaw PIASEK HYDROFOBOWY zawiera pięć kolorów piasku i specjalne akwarium, w którym przeprowadza się eksperyment. Piasek ma specjalne właściwości – po wrzuceniu go do wody tworzy w niej niesamowite kształty, a po wyjęciu z niej – JEST SUCHY. Przeprowadzanie tego eksperymentu jest fascynującą i pouczającą przygodą, która z pewnością zachwyci niejedno dziecko.

Klej PVA + aktywator = SLIME

Bardzo ciekawym rodzajem eksperymentu, które z pewnością spodoba się niejednemu dziecku, jest próba samodzielnego wykonania SLIME’a. Zabawa ta pozwala obserwować ciekawe procesy chemiczne i polega na łączeniu kleju PVA ze specjalnym AKTYWATOREM, tak, aby powstał nadający sie do zabawy glutek. Zadanie nie jest trudne, ale wymaga skupienia i zaangażowania. Aktywator musi być dodawany do kleju powoli, tak, aby powstająca w ten sposób masa plastyczna nie była ani za twarda, ani za lepka. Eksperyment nie musi kończyć się na etapie otrzymania glutka o idealnej konsystencji, bo mieszanie go z rozmaitymi dodatkami pozwala bawić się przez kolejne długie godziny. Zabawa rozwija wyobraźnię i zdolności manualne, jest też niezwykle ciekawa i wciągająca.

 

Fajnie jest stworzyć zabawki samemu

Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się rozmaite zestawy, z pomocą których samemu tworzyć można zabawki i przedmioty użytkowe. Nie bez przyczyny. Tworzenie przedmiotów samemu to wielka frajda i znakomite zajęcie manualne. Wpływa ono na poprawę zdolności motorycznych dziecka oraz rozwój koordynacji ręka-oko. Precyzyjne zadanie, które wymaga skupienia, pozwala dzieciom ćwiczyć koncentrację i rozwija wyobraźnię. Takie wyzwanie daje też młodemu człowiekowi poczucie sprawstwa, przez co podnosi jego poczucie własnej wartości.

Tworzyć samemu można praktycznie wszystko. Na rynku dostępne są zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii, malutkich domków wypełnionych przedmiotami, wyszywanek, lalek czy obrazów. My postawiliśmy na coś specjalnego. Nasze tematyczne zestaw TUBI JELLY pozwalają tworzyć trójwymiarowe żelowe figurki. A jak to działa?
Zestawy TUBI JELLY składają się z tubek kolorowego płynu, którym na kawałkach przezroczystej sztywnej folii maluje się wybrane wzory. Następnie gotowy obrazek wkłada się do rozpuszczonego w wodzie aktywatora, który zamienia płaski wzór w trójwymiarową figurkę. Cały proces jest fascynujący i wciągający. Obrazek najpierw pęcznieje, potem odrywa się od folijki i już jako trójwymiarowa figurka nabiera w aktywatorze zwartej formy. Każdy, kto choć raz spróbuje zrobić w ten sposób własną zabawkę, na pewno złapie ochotę na więcej. Ograniczeniem w wymyślaniu wzorów, jest bowiem tylko wyobraźnia, a trójwymiarowego kształtu może nabrać naprawdę każdy pomysł.

 

PIASKOWE LOVE – baw sie kreatywnie piaskiem dynamicznym

Zimowa aura nie sprzyja zabawom na dworze, a ukochane przez dzieci piaskownice są w czasie ich trwania zamknięte na cztery spusty. Na szczęście nie wyklucza to zabaw w piasku, bo PIASEK DYNAMICZNY, który w ubiegłym roku pojawił się w naszej ofercie, stworzony został właśnie z myślą o zabawach w domu.
Piasek dynamiczny, który w całości składa się z ziaren piasku ale o specjalnych właściwościach, ma jednak wiele więcej zalet, niz tylko tę, że nadaje się do zabaw w domu. W przeciwieństwie do piasku z piaskownicy, występuje na przykład w kilku pięknych kolorach, co pozwala tworzyć z niego nie tylko kolorowe babki, ale też piaskowe obrazy. Ponadto, jego plastyczna i niezwykle przyjemna w dotyku struktura sprawia, że zabawa nim, to czysta przyjemność.
Istnieje wiele pomysłów na zabawę piaskiem dynamicznym. Poza najbardziej klasycznym – w robienie babek, piasek sprawdza się też w zabawie w gotowanie, budowanie piaskowych fortyfikacji czy też, wspomniane powyżej, tworzenie piaskowych obrazów lub płaskorzeźb.

Zabawy kreatywne to znakomity pomysł ferie. Szczególnie wówczas, gdyby ilość białego puchu na dworze okazała się nieco rozczarowująca.