7 sposobów na zabawę z dzieckiem w kąpieli

zabawy dla dzieci w kąpieli

Kąpiel to niestety zmora wielu dzieci i ich rodziców. Często trudno jest nakłonić maluchy do tej czynności, ponieważ kojarzy im się z przymusem lub szczypiącymi od szamponu oczami. Jednak wcale nie musi tak być. Przedstawiamy Wam siedem pomysłów na zabawy w wannie, które sprawią, że kąpiel stanie się ulubioną czynnością Waszej pociechy.

Przygotowanie magicznej kąpieli

By już na początku zmienić nastawienie dziecka, warto zaangażować je do przygotowania kąpieli. Można do tego wykorzystać musujące kule, kolorowe płyny czy farbki do kąpieli. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, by te środki były odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka. Taka samodzielnie przygotowana, kolorowa kąpiel z pewnością skusi nawet najbardziej zagorzałych przeciwników mycia.

Malowanie w kąpieli – zabawa do kąpieli dla 3 latka

Jeśli Wasze dzieci szybko nudzą się podczas mycia, warto zaproponować im twórcze zajęcia. Do tego celu świetnie nadadzą się nasze pianki kreatywne. Tubi Pianki są dostępne w 5 ślicznych, pastelowych kolorach. Wystarczy wstrząsnąć opakowaniem, nałożyć niewielką ilość pianki na dłonie i już można rozpoczynać zabawę. Pianki nadają się do malowania po wannie czy kabinie prysznicowej, ale także po ciele. Ich konsystencja daje też możliwość lepienia piankowych kształtów. Taka zabawa sprawi, że każdy maluch z pewnością będzie z niecierpliwością czekać na kolejną kąpiel.

Zabawa w gotowanie

Do tej zabawy w kąpieli możesz wykorzystać wyżej wspomniane Tubi Pianki, z których tworzyć można na przykład pastelowe “ciasteczka”, ale także inne kosmetyki kąpielowe lub po prostu utworzoną z nich pianę. Oczywiście potrzebne będą jeszcze zabawkowe garnki, wiaderka, kubeczki, łyżki lub co tylko przyjdzie Wam do głowy. Z ich pomocą możecie wykonać mydlaną zupę, suflet z piany czy kisiel z żelu pod prysznic. Z pewnością Wasz mały kucharz zaskoczy Was swoimi pomysłami na przeróżne “potrawy”.

Zabawki do kąpieli – najlepsze pomysły

Ciężko wyobrazić sobie kąpiel dziecka bez ulubionych zabawek. Oprócz znanej wszystkim gumowej kaczuszki, warto wypróbować pływające statki, kolorowe rybki, mini fontanny, maszyny do wytwarzania piany czy wspomagające rozwój dziecka zabawki sensoryczne. Z takim zestawem kąpielowym Waszym dzieciom naprawdę trudno będzie się nudzić.

Nurkowanie po skarby

Miłośnikom podwodnych przygód możecie zaproponować naukę nurkowania w domowych warunkach. To świetna zabawa w kąpieli, która pozwoli oswoić dziecko z wodą, zanim spróbuje ono zanurzyć się na basenie. Możecie wykorzystać okulary lub rurkę do pływania, aby Wasz maluch poczuł się jak prawdziwy nurek. Cały proces warto przeprowadzać stopniowo. Kiedy dziecko poczuje się już komfortowo trzymając głowę pod wodą, możecie na dno wanny wrzucać różne skarby. Wasz mały odkrywca z pewnością będzie dumny z samodzielnego ich wyłowienia.

Bańki mydlane – zabawa wodna dla dzieci

Kąpiel to świetne miejsce do zabawy bańkami mydlanymi. Podczas gdy dziecko siedzi w wannie, rodzic może puszczać w jego stronę kolorowe mydlane kule. Łapanie i przebijanie baniek to prosta, ale uwielbiana przez dzieci zabawa. Maluch może także samodzielnie tworzyć bańki przy pomocy specjalnej pętelki lub zwykłej słomki.

Wodna koszykówka – idealna zabawa do kąpieli z dzieckiem

W kąpieli świetnie sprawdzi się też zabawa z piłką. Polecamy do tej zabawy wybrać kilka lekkich piłeczek, które uderzając o powierzchnię wody, nie będą ochlapywały całej łazienki. Do tej zabawy przyda się jeszcze cel w postaci kubeczka lub wiaderka. Zabawa w kąpieli polega oczywiście na trafieniu piłką do kubeczka jak największą liczbę razy.